Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuele Žofre izjavio je danas da Srbija, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, mora da dodatno ojača medijske standarde, obezbeđujući profesionalno, etičko i nezavisno medijsko okruženje.
„Kao preduslov, novinari moraju da se osećaju bezbedno dok rade svoj posao“, rekao je Žofre novinarima u Beogradu, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima.
Srbija, prema njegovim rečima, mora da do kraja sprovede reforme u medijskom sektoru koje je započela izmenama medijskih zakona pre tačno godinu dana, kao i da obezbedi transparentno sufinansiranje medija i transparentnost u vlasništvu medija, dodajući da su budžeti za sufinansiranje ove godine značajno smanjeni.
„U kontekstu šta je urađeno prošle godine i još uvek nije u potpunosti sprovedeno, zakonodavni okvir u Srbiji još uvek nije u potpunosti u skladu sa evropskim zakonodavstvom u oblasti medija… Ovo je deo agende reforme koju je Srbija prihvatila početkom oktobra, a potom i od strane Evropske komisije, gde Srbija mora da sprovede dodatne reforme u oblasti medija kako bi u potpunosti bili u skladu sa evropskim standardima“, kazao je Žofre.
Dodao je da je EU za sprovođenje Medijske strategije u Srbiji dala 1,5 miliona evra, kao i da očekuje da ona u potpunosti bude implementirana.
Šef Delegacije EU naveo je da je Evropska komisija u godišnjem Izveštaju navela da u Srbiji još uvek postoji izazov sigurnosti novinara, u kom je naglašena potreba poboljšanja bezbednosti novinara.
„Takođe, pozivamo državne zvaničnike da se suzdrže od verbalnih napada na novinare, kao i da se postaraju da bilo kakve pretnje i nasilje nad novinarima budu propraćene, istražene i procesuirane“, kazao je Žofre.
Pomenuo je slučajeve nerešenih slučajeva ubistava novinara Slavka Ćuruvije, Radislave Dade Vujasinović i Milana Pantića, navodeći da su ti slučajevi primer nekažnjivosti zločina nad novinarima.
„To ostavlja porodice, ali i druge novinare i javnost sa gorkim iskustvom nedovršene pravde. Nadležni moraju da pokažu nultu toleranciju za nekažnjivost u slučajevima koji su još uvek u toku i još uvek mogu da dostignu pravdu“, dodao je on.
Naglasio je i da svaki zločin mora biti kažnjen, ukoliko postoji želja da se zaštite novinari, kao i da se morao obezbediti situacija u kojoj oni mogu bezbedno da rade.
„Primećen je problematičan trend slab tužbi… Evropska komisija pomno prati pravne postupke protiv novinara u Srbiji“, kazao je Žofre.
Naveo je da su novinari širom sveta izloženi životnoj opasnosti – uključujući i one koji izveštavaju iz ratnih zona, ali i one koji izveštavaju o osetljivim temama poput organizovanog kriminala i korupcije.
„Novinari izveštavaju o onome što je javni interes, a javni interes je naš kolektivni interes… Mi kao društvo imamo obavezu da štitimo novinare. Ovo je globalni slučaj, uključujući i EU. Nažalost, nekoliko godina unazad imali smo i slučajeve ubistava novinara“, rekao je Žofre.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com