Čovek iznutra

Žanr: triler, drama
Trajanje: 129 min.

Glavne uloge:

Denzel Vošington (Denzel Washington), Džodi Foster (Jodie Foster), Klajv Oven (Clive Owen), Kristofer Plamer (Christopher Plummer), Vilem Dafo (Willem Dafoe)

Scenario: Rasel Gevirc (Russell Gewirtz)
Režija: Spajk Li (Spike Lee)

SINOPSIS

U igri mačke i miša policajac (Vošington) i pljačkaš banke (Oven) bore se za kontrolu nad situacijom. U toj borbi ništa nije onakvo kakvim se čini – taoci su pljačkaši, pljačkaši su isterivači pravde, a svaki gubitak može se pretvoriti u dobit. Čitav grad je i igri, od vlasnika banke (Plamer), njegove izaslanice Medlin Vajt (Foster), policijskog kapetana (Dafo) i gradonačelnika, koji služi samo da pojačava pritisak na policiju.

O FILMU

Brajan Grejzer, producent ovog filma, prepoznao je da je s filmom „Čovek iznutra“ konačno došao trenutak da započne saradnju sa Spajkom Lijem, o kojoj su dugo pričali. Grejzer se priseća: „Kada smo se sada sreli, Spajk je rekao: „Imali smo gomilu sastanaka i neuspelih startova, ali ovog puta obećavam da ćemo imati sjajan završetak.“ Gledao me je pravo u oči, uhvatio me je za ruku i rekao: „Uradimo to!““

Partnerstvo između Grejzera i Lija nije jedina nova saradnja na ovom filmu. Da bi se oko jednog projekta okupila toliko nagrađivana i ostvarena ekipa glumaca i filmskih stvaralaca, neko bi pomislio da je scenario morao doći od nekog pisca veterana. Međutim, Rasel Gevirc je jedan od onih retkih pisaca koji imaju tu čast da njihov prvi tekst bude ekranizovan, režiran i odigran od strane nekih od najuvaženijih talenata u poslu.

Džodi Foster, glumica sa zvezdanom filmskom karijerom, u situaciji je da bira samo najbolje moguće uloge. Igrajući širok spektar uloga u karijeri koja traje gotovo ceo njen život (igrala je u reklamama sa tri godine), došla je do toga da može da radi samo s onima kojima se divi. „Spajk me je oduvek fascinirao. Volim njegove filmove. Oduvek sam želela da budem deo nečega što on radi. Mislila sam da se to nikada neće desiti zato što mi se činilo da priče na kojima radi neće uključiti nekog koga bih ja igrala. Veoma sam uzbuđena“, kaže Džodi. Spajk naglašava: „Džodi filmu daje artizam, inteligenciju i klasu. Donosi mu pedigre.“ Za dvostruku dobitnicu Oskara bilo je jednako uzbudljivo da igra lik koji je sofisticiran i prefinjen, nekog ko rešava probleme i pere prljav veš nekih od najuticajnijih građana Njujorka, a da se i ne zadiše. Sama u šali kaže: „Dugo nisam igrala nekog ko se lepo oblači, nosi šminku i ne prlja se. Dopalo mi se i to što je to jedna oštroumna i opuštena žena. Veoma je jaka, ne mora da podiže glas niti da viče na nekog – autoritativna je. Ima nečeg zavodničkog i šarmantnog u tome što je ona u mogućnosti da prodre u psihu drugih ljudi. To je jako zabavno igrati. Sve mi je jako brzo prošlo.“

Što se Lija tiče, njegov pristup – snimanje sa dve kamere, pravi je dobitak za sve. Li kaže: „Mislimo da glumci daju najbolje od sebe kada su stalno u akciji, jer ako ste od onih koji po planu čekaju snimanje do kraja dana, vaša gluma je bleđa. Tako da glumce dovedemo na set, prođu pripreme i šminku, i kada postavimo svetlo, spremni smo za njih.“

Režiser publici omogućava da doživi agoniju detektiva koji pokušava da uspostavi kontrolu nad situacijom. Kroz film Li ubacuje svedočenja talaca nakon upada u banku. Detektivi Frejžer i Mičel ispituju zaposlene u banci i korisnike pokušavajući da shvate šta se dogodilo, zašto novac nije ukraden iz banke i zašto nigde nema pljačkaša. Ova taktika samo naizgled skreće pažnju s priče. U stvari, drži pažnju publike na toku filma. Dok se radnja filma odvija, Frejžer (i publika) počinju da uspostavljaju kontrolu. On isprobava policijski autoritet nad hladnom i okrutnom brokerkom Medlin Vajt, koja odbija da postane neželjeni učesnik u incidentu. Pritiska nju i neetičnog gradonačelnika sve dok ne dobije odgovore, igrajući istog onakvog birokratu kakvi su potcenili njega. Režiser pomaže Frejžeru da pređe put od konfuzije do prosvetljenja tako što Vošingtonu daje sve više samopouzdanja i stavlja ga u komandni položaj dok ovaj shvata pozadinu celog događaja.

O REŽISERU

Spajk Li (reditelj)
Rođen je 1957. u Atlanti, Džordžija. Producent je, scenarista, glumac i reditelj. Smatra se najboljim tamnoputim rediteljem u svetu. Filmografija: „Sva nevidljiva desa“ („All the Invisible Children“, 2005), Jesus Children of America (2005), She Hate Me (2004), „25. sat“ („25th Hour“, 2002), Jim Brown All American (2002), Come Rain or Come Shine (2001), Bamboozled (2000), The Original Kings of Comedy (2000), Summer of Sam (1999), He Got Game (1998), 4 Little Girls (1997), Get on the Bus (1996), Girl 6 (1996), Clockers (1995), Malcolm X (1992), Jungle Fever (1991), Do the Right Thing (1989), Sarah (1981), The Answer (1980), Last Hustle in Brooklyn (1977).

O GLUMCIMA

Denzel Vošington (detektiv Frejžer)
Vošington je glumac koji nas je zadivio bogatim i raznovrsnim spektrom uloga u koje je uvek unosio nešto svoje. Osvojio je dva Oskara, jedan za ulogu odbeglog roba u „Slavi“ Eda Cvika, a drugi za ulogu surovog veterana losanđeleske policije u „Danu obuke“ Entoana Fuke. U njegove ostale filmove spadaju „Sakupljač kostiju“, „On ima igru“, „Opsada“, „Fallen“, „Crimson Tide“, „Mandžurski kandidat“, „U žaru osvete“, „Mnogo buke ni oko čega“, „Filadelfija“, „Dosije pelikan“, „Antwone Fisher“, „The Hurricane“, „Remember The Titans“, „Trka s vremenom“ („Out Of Time“), „Devil In A Blue Dress“, „John Q“, „The Preacher`s Wife“. Prethodno je sarađivao s režiserom Spajkom Lijem na filmu „Malkolm X“.

Klajv Oven (Dolton Rasel)
Igrao je u filmovima „Krupije“ i „Gosford park“. Radio je u pozorištu, a prva uloga mu je bila alternacija za Garija Oldmana kad se razboleo, i na televiziji, ali su mu izbori filmskih uloga bili vrlo riskantni – igrao je incestuoznog brata sa Saskijom Rivs u „Zatvori mi oči“ Stivena Poljakova i homoseksualca u koncentracionom logoru u filmu „Bent“. Uloga u filmu „Krupije“ donela mu je slavu u Holivudu. Filmografija: „Grad greha“, „Gosford Park“, „Beyond Borders“, „Bornov identitet“, „Kralj Artur“, „Green Fingers“, „I“ll Sleep When I“m Dead“ i „Bliskost“, za koji je nominovan za Oskara.

Džodi Foster (Medlin Vajt)
Za uloge u filmovima „Optužena“ („The Accused“) i „Kad jaganjci utihnu“ („The Silence of the Lambs“) dobila je dva Oskara. Filmografija Džodi Foster je izuzetno bogata. Ostvarila je uloge i u filmovima: Very Long Engagement, Panic Room, The Dangerou, Lives of Altar Boys, Contact, Nell, Maverick, Anna and the King (1999) i mnogim drugim.

Kristofer Plamer (Artur Kejs)
Rođen je 1929. godine u Kanadi. Smatra se jednim od najboljih klasičnih glumaca. Debitovao je u pozorištu još 1954. Igrao je u više od 80 filmova, uključujući: „Čovek koji je želeo da bude kralj“, „Vaterlo“, „Pink Panter“, „Bitka za Britaniju“, „Pad Rimskog carstva“, „Zvezdane staze 4“, „Vuk“, „Dolores Klejborn“, „12 majmuna“.

Filmografija (od 2000. godine): „Dracula 2000“, „Blistavi um“ („A Beautiful Mind“, 2001), „Srećni prelom“ („Lucky Break“, 2001), „Nicholas Nickleby“ (2002), „Ararat“ („Ararat“), „Mećava i Deda Mraz“ („Blizzard“, 2003), „Cold Creek Manor“ (2003), „Nacionalno blago“ („National Treasure“, 2004), „Aleksandar“ („Alexander“), „Šifra: volim pse“ („Must Love Dogs“, 2005), „The New World“ i „Syriana“. Uskoro ćemo ga gledati u filmovima: „The Lake House“, „Closing the Ring“ i „Man in the Chair“.

Vilem Dafo (kapetan Džon Darijus)
Rođen je 22. jula 1955. u Apletonu, u državi Viskonsin. Bio je sedmo od osmoro dece u porodici. Glumom je počeo da se bavi posle srednje škole, kada je upisao Fakultet dramskih umetnosti. Fakultet napušta na trećoj godini i pridružuje se pozorišnoj grupi Teatar iks, s kojom glumi širom sveta. Prvi film snima 1982. godine, ali on prolazi bez zapaženijeg uspeha. Prvu važniju ulogu imao je u filmu „Živeti i umreti u Los Anđelesu“ iz 1985. godine. Tom ulogom skrenuo je pažnju režisera Olivera Stouna, koji mu daje ulogu u ratnoj drami „Vod smrti“, koja je osvojila dva Oskara. Ovog puta Dafo je završio na nominaciji za sporednu mušku ulogu.

Posle kraće pauze, ponovo dobija uloge u filmovima „Mississippi Burning“ iz 1988, „Cry-Baby“ iz 1990, „Rođen 4. jula“ iz 1989. i „Divlji u srcu“ iz 1990. godine. Devedesetih godina zapažene uloge ostvario je u filmovima: „Telo kao dokaz“, „Brzina 2“, „Clear and Present Danger“, „Engleski pacijent“ („The English Patient“), „eXistenZ“, „Basquiat“. Poslednjih godina glumio je u filmovima „Spajdermen“, „The Clearing“, „Once Upon a Time in Mexico“, „The Aviator“, „The Life Aquatic with Steve Zissou“, „Spider-Man 2“, „Manderlay“, „xXx: State of the Union“ i „American Dreamz“.

Oficijelni sajt:

  • Inside Man (2006)

    Specijalne projekcije: od 3. juna („Roda“, letnja bašta)
    U bioskopima od 8. juna 2006.

    Pratite Krstaricu na www.krstarica.com