Žanr: biografski, komedija, drama, romansa
Trajanje: 123 min.
Glavne uloge: | Meril Strip (Meryl Streep), Ejmi Adams (Amy Adams), Stenli Tuči (Stanley Tucci), Kris Mesina (Chris Messina), Linda Emond (Linda Emond) |
Scenario: | Nora Efron (Nora Ephron), Džuli Pauel (Julie Powell) – knjiga |
Režija: | Nora Efron (Nora Ephron) |
SINOPSIS
Počeci karijere neumorne Džulije Čajld, žene koja je zauvek promenila način na koji Amerika kuva, prepliću se s odlukom blogerke Džuli Pauel, koja na prekretnici svog života osmišljava gotovo nerazuman plan kako bi fokusirala svoju energiju. Scenarista, producent i reditelj filma Nora Efron besprekorno spaja ove dve izuzetne istinite priče razdvojene prostorom i vremenom u komediju koja dokazuje da ako imate pravu kombinaciju strasti i putera, možete da promenite svoj život i ostvarite snove.
O FILMU
Džulija Čajld je 1948. godine bila samo Amerikanka koja živi u posleratnom Parizu. U Francusku ju je doveo posao njenog muža, službenika američkog Ministarstva inostranih poslova. Tamo je mogla da pretvori svoj afinitet prema francuskoj kuhinji u pravu misiju širenja tog užitka po američkim domaćinstvima. Nakon što je postala prva Amerikanka koja je učila u čuvenoj "Cordon Bleu" kulinarskoj školi, popularisala je francusku kuhinju u Americi tako što je bila koautor kuvara na engleskom jeziku pod nazivom "Kako savladati umetnost francuske kuhinje". Popularnost knjige dovela je do televizijske karijere koja je od nje stvorila ime poznato u skoro svakom domaćinstvu u Americi. Više nego iko drugi Čajldova je odvraćala Amerikance od konzervi, zamrznute i prerađene hrane i okretala ih svežoj, ukusnoj i s radošću pripremljenoj hrani.
"Kada govorimo o strasti, Džulija Čajld je nije imala samo prema svom suprugu i prema kuvanju već i prema životu", kaže Stripova. "Imala je pravu radost življenja. Volela je život, i samo to je dovoljna inspiracija". Pola veka kasnije, 2002. godine, Njujorčanka Džuli Pauel se približila tridesetoj, nezadovoljna kao pisac, suočena s poslom koji ne voli u organizaciji posvećenoj ponovnoj izgradnji Svetskog trgovinskog centra nakon terorističkog napada 11. septembra i pomoći ljudima koji su ostali bez doma. Željna promene u životu, ona je odlučila da kuvajući prođe čitavo remek-delo Čajldove – 524 recepta za 365 dana i da svoja iskustva beleži na blogu. Uz ohrabrenje svog supruga Erika – koji je vrlo rado degustirao plodove njenog truda, Džuli je počela da beleži uspehe i neuspehe svog obimnog poduhvata.
Danas su blogovi deo naše svakodnevice, ali 2002. Pauelova je bila pionir blogovanja. Njene beleške su bile toliko popularne da je, poput Čajldove, njena kulinarska avantura objavljena pod naslovom: "Džuli i Džulija: moja godina opasnog kuvanja". "Čim sam čula za ideju, pomislila sam da moram to da radim", kaže scenarista i reditelj Nora Efron. "Negde oko 1962. godine, kada sam se doselila u Njujork, svi su kupovali knjigu ‘Kako savladati umetnost francuske kuhinje’. Bio je to način da pokažete da ste inteligentni i da kuvate kao pametna osoba. Tako je Džulija Čajld postala zamišljeni prijatelj meni i milionima drugih žena koje su kupile tu knjigu, a godinama kasnije, mislim da je isto bilo i sa Džuli Pauel".
"Kada sam počela, nisam očekivala da ću imati knjigu, niti da će neko kupiti prava za ekranizaciju, niti da će film režirati Nora Efron, ni da će u njemu biti Meril Strip i Ejmi Adams", kaže Džuli Pauel. "Napravile su divan film, film o braku, hrabrosti, stvaranju sopstvene ličnosti. Ovo je bilo neverovatno iskustvo". "Trebalo je da obe priče budu o hrani i braku, dve stvari koje u životu većine idu zajedno", kaže Efronova. "Kada se bavite romantičnim komedijama, film se završava kada neko pita: ‘Hoćeš li se udati za mene?’. Retko se nalazi nešto o tome šta se dalje dešava s dvoje ljudi koji obožavaju jedno drugo. I Džuli i Džulija su bile lude za svojim muževima. To je jedan od razloga zbog kojih je, čini mi se, Meril bila toliko privučena ovom pričom".
Džulija Čajld je bila poznata i zbog svoje izuzetne visine i neobičnog, visokog glasa. Često su je imitirali, ali je Stripova pronašla način da izbegne karikaturu. "Trik je u tome da ja zapravo ne glumim Džuliju Čajld, već ideju Džuli Pauel o njoj", kaže glumica. "Zato nisam imala utisak da pravim repliku".
Kada je u pitanju Džuli Pauel, Efronova je želela glumicu koja bi mogla da dočara nesigurnost i emotivnost jedne mlade žene. Adamsova je pronašla puno toga sa čime je mogla da se identifikuje u liku Pauelove. "Ono što ujedinjuje ove dve priče je strast", kaže Adamsova. "Džuli i Džulija su otkrile strast – prema hrani, koja im je pomogla da prežive teška i nesigurna vremena. Ujedno, film govori i o ljubavi, braku, snovima i promenama".
O REŽISERU
Nora Efron (scenarista, reditelj)
Tri puta je bila nominovana za Oskara za scenario. Radi kao novinar, spisateljica, dramski pisac, scenarista i reditelj. Pisala je scenario za filmove "Kad je Hari sreo Seli", "Besani u Sijetlu", "Stigla vam je pošta" i komad "Zamišljeni prijatelji".
O GLUMCIMA
Meril Strip (Džulija Čajld)
Dvostruka dobitnica Oskara, s rekordnih 15 nominacija za ovu nagradu. Debitovala je 1977. godine u filmu "Julija" s Džejn Fondom i Vanesom Redgrejv. Svog prvog Oskara dobila je za ulogu u filmu "Kramer protiv Kramera", a nekoliko godina kasnije i za film "Sofijin izbor". Stripova je tumačila neverovatan broj uloga u karijeri. Igrala je u filmovima "Lovac na jelene", "Plač u tami", "Kuća čudnih duša", "Mostovi okruga Medison", "Marvinova soba", "Glineni golubovi", "Đavo nosi Pradu", "Mamma Mia"… Uskoro ćemo imati priliku da je čujemo u ulozi gospođe Lisice u animiranoj adaptaciji knjige Roalda Dala "Fantastični gospodin Lisac".
Ejmi Adams (Džuli Pauel)
Glumica nominovana za Oskara s impresivnom biografijom. Nominaciju je zaradila za ulogu časne sestre u filmu Džona Patrika Šenlija "Sumnja". Igrala je i u filmovima "Začarana", "Gospođica Petigru živi za dan", "Rat Čarlija Vilsona", "Riki Bobi: legenda brzine", "The Wedding date", "Uhvati me ako možeš" i "Luda noć u muzeju 2".
Oficijelni sajt
Premijera: Sinemanija 2009.
U bioskpima: 20. novembar 2009. godine
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com