Žanr: Istorijska drama
Trajanje: 121 min
Glavne uloge: | Cate Blanchett („Oskar and Lucinda“), Geoffrey Rush („Shakespeare in Love“), Christopher Eccleston („eXistenZ“), Joseph Fiennes („Stealing Beauty“), Richard Attenborough („Hamlet“) |
Scenario: | Michael Hirst |
Producenti: | Alison Owen, Erik Fellner |
Direktor fotografije: | Remi Adefarasin |
Muzika: | David Hirschfelder |
Kostim: | Alexsandra Byrne |
Režija: | Shekhar Kapur („Bandit Queen“) |
SINOPSIS
Engleska 1554. godine. Za vreme vladavine kraljice Mary I, opsesivnog katolika, Engleska postaje finansijski i religiozno nestabilna…
Sada, blizu smrti, Mary (Kathy Burke) pristupa političkoj represiji nad protestantima. Zemlja pati zbog terora i konspirativnosti. Čak je i princeza Elizabeth (Cate Blanchet), njena mlađa sestra i naslednica, u velikoj opasnosti jer se Mary odlučuje da je pogubi zbog njenog izdajničkog neverstva. Nakon nekoliko dana Mary umire i Elizabeth biva krunisana za kraljicu Engleske. Zemlja se raduje baš kao i Elizabeth, koja se iz egzila vraća Robert-u Dudley-ju (Joseph Fiennes). Ali, glavni savetnik Sir William Cecil (Richard Attenborough) urgira kod mlade kraljice da zaboravi na lične stvari i da se usmeri na probleme koji pritiskaju zemlju.
Engleska je opljačkana, bez vojske i sa ozbiljnim pretnjama iz inostanstva. Puna je neprijatelja iznutra od kojih je najopasniji vojvoda od Norfolk-a. Cecil joj ukazuje na neminovnost udaje i to ili za francuskog vojvodu D“Anjou-a (Vincent Cassel) ili za muža svoje pokojne sestre, kralja Španije Filipa. Elizabet pristaje da se vidi sa njihovim ambasadorima ali njena istinska osećanja pripadaju Dudley-u.
Prva kriza nastupa kada francuska „kraljica rata“ Mary (Fanny Ardant) postavlja trupe na granicu Škotske. Taj problem izaziva žestoku raspravu na dvoru. Elizabeth se povinuje ratnom lobiju koga predvodi Norfolk uprkos protestima svog „gospodara od začina“, Sir Francis Walsingham-a (Geoffrey Rush), tamne i zagonetne figure, koga dvor ni malo ne voli. Ali kada odluka o borbi dovede do pitanja humanosti, Elizabeth shvata da svoj autoritet mora snažnije da upotrebi ukoliko želi da preživi. Nastavljaju se igre visokih političkih rizika. Ignorišući Cecila, Elizabeth smelo odbija francuske i španske bračne ponude i ti potezi je skoro koštaju života.
PRODUKCIONI TIM
SHEKHAR KAPUR – reditelj
Shekhar Kapur je debitovao filmom „The Innocent“, 1985. godine. Uspeh ovog filma ubrzo ga je etablirao kao jednog od vodećih režisera Hindu kinematografije. Četiri godine kasnije režira fantaziju „Mr. India“ koji je postao veliki hit u Indiji i stekao status tamošnjeg filmskog klasika. Godine 1994. Kapur-ov kontraverzni film „Bandit Queen“ dobija internacionalno priznanje kao učesnik filmskog festivala u Kanu, u kategoriji Director“s Fortnight. Ovim filmom privukao je veliku medijsku pažnju i on je bio prikazan u nekoliko zemalja uprkos neslaganju Indijske vlade. „Time“ magazin ga je proglasio jednim od 10 najboljih filmova godine.
Odrastao u Indiji, Kapur se preselio za Englesku 1970. godine. Vrlo rano razvija interesovanje za fotografiju i film. Počeo je sa malim ulogama na filmu da bi kasnije učestvovao u najvećim produkcijama, pre nego što se postavio iza kamere kao režiser. Učestvovao je kao domaćin u velikom talk-show-u „On the other hand“, i producirao veliki broj TV reklama.
JOHN MYHRE – scenograf
Kada je scenograf John Myhre prihvatio rad na „Elizabeth“, Shekhar Kapur mu je predložio da pogleda rusku verziju filma „Macbeth“, a Myhre zauzvrat predlaže Kapur-u da pogleda film iz 1930. godine sa Marlen Ditrih – „The Scarlet Empress“. „Jedan od većih izazova bio je veliki broj lokacija za snimanje, uglavnom zamkova i palata koje je trebalo pripremiti i scenografski vratiti nekoliko vekova unazad“, rekao je Myhre. „Hteo sam da Tower of London izgleda mračnije i više klaustrofobično nego što jeste, i da dočaram Elizabetinu izolaciju pretvarajući Whitehall Palace glomaznijom i gizdavijom, skupocenijom“.
ALISON OWEN – producent
Alison Oven producira svoj prvi film „Hear my Song“ 1991. godine. Ovaj film je nominovan za Golden Globe, BAFTA u više kategorija i osvaja Best Comedy Awards. Zahvaljujući ovom uspehu počinje da radi za Working Title gde osniva low-budget film division, producira „The Young Americans“, sa Harvey Keitel-om u režiji Danny Cannon-a. Slede „Moonlight and Valentino“, sa Whoopi Goldberg, Kathleen Turner i Gwyneth Paltrow, „Rosanna“s Grave“ u režiji Paul Weiland-a.
REMI ADEFARASIN – direktor fotografije
Remi Adefarasin je dugo radio kao kamerman za BBC. Primio je dve BAFTA nagrade za produkciju „Christabe“ i „Memento Mori“. Među njegove druge BBC uspehe se ubrajaju i „Grown ups“, „Home Sweet Home“ i „Four days in July“, koje je radio za Mike Leigh-a. Remi je bio direktor fotografije u drugoj ekipi filma „The English Patient“ koja je snimala deo filma u pustinji. Uz „Elizabeth“, među njegovim najcenjenijim ostvarenjima su još i „Captives“, „Hollow Reed“ za režisera Angel-u Pope i „Sliding Doors“ sa Gwineth Paltrow.
ALEXANDRA BYRNE – kostimograf
Alexandra-u Byrne je privukla mogućnost da radi na filmu koji obrađuje period koji dugo nije viđen na filmu, a gde je mogla da upotrebi svu svoju imaginaciju i kreativnost. Aprila 1997. godine počinje da radi na ovom projektu čije snimanje je trebalo da počne u septembru. „Naravno, želela sam da počnem i ranije ali je bilo toliko toga da se nauči o tom periodu, a i preko 35 glavnih likova.“
MICHAEL HIRST – scenario
Michael Hirst je već 15 godina pisac scenarija. Radio je sa vodećim svetskim režiserima: Ridley Scott, John Boorman, Pat O“Connor, Stephen Frears. Veliki broj njegovih scenarija su istorijskog karaktera. Pisao je o srednjevekovnoj Evropi, Vikinzima, Napoleonu, Sv. Jeleni, o Kraljici Kristini, Martin Luter King-u, Kraljici Viktoriji. Smatra da je mnogo interesantnije pisati o prošlosti jer sadašnjost manjka u mogućnosti posmatranja stvari sa „istorijske distance“. Trebalo je dve i po godine da bi Elizabeth dospela na filmsku traku. Saradnja sa Shekar Kapur-om za njega je bila veliko putovanje u nova otkrića. Spoj dva umetnika sa potpuno različitih kulturnih podneblja ispostavio se kao veoma uspešan.
DAVID HIRSCHFELDER – muzika
Hirschfelder već dugo važi za čoveka broj jedan australijske muzičke scene. Dobitnik je Penquin Award 1987. godine za dokumentarac „Suzi“s Story“. Radio je i kao pisac songova i aranžer za australijsku super-zvezdu John Farnham-a. Godine 1992. vraća se na film i radi muziku za „Strictly Ballroom“, koji je doživeo i internacionalno priznanje. Zatim, 1993. godine, Hirschfelder je nominovan za muzičkog producenta godine od strane Australian Recording Industry Association Awards. Takođe je komponovao muziku za australijske bioskopske hitove: „Dallas Dolls“, „Life of Harry Dare“, „Tunnel Vision“, „Dating the Enemy“, „The Interview“.
GLUMCI
CATE BLANCHETT (Elizabeth I)
Diplomirala na Australia“s National Institute of Dramatic Art (NIDA) 1992. godine i od tada radi isključivo u pozorištu. Dugogodišnji je član Company B – grupe slobodnih glumaca koja uključuje i Geoffrey Rush-a i Gillian Jones-a. U Sydney Theatre Company pojavila se u komadu „Top Girls“ i „Oleanna“. Dobitnica je nagrade pozorišne kritike kao mlada glumica koja obećava. Njena prva uloga na filmu je u ostvarenju „Paradisec Road“, zatim u „Oskar and Lucinda“ sa Ralph Fiennes-om. Nedavno je završila „Pushing Tin“, crnu komediju o kontrolorima leta sa John Cusack-om i Billy Bob Thornton-om, u režiji Mike Newell-a. Njeni najnoviji projekti uključuju „An Ideal Husband“, Oskara Wilde-a, u režiji Oliver Parker-a i „The Talented Mr. Ripley“ Anthony Minghell-a.
GEOFFREY RUSH (Sir Francis Walsingham)
Za ulogu David-a Helfgott-a u filmu „Shine“, Geoffrey Rush je dobio Oskara 1997. godine, a zatim i nagrade Golden Globe, New York Film Critics Award, Los Angeles Film Critics Award, Broadcast Film CA, BAFTA i mnoge druge. Najpre se dokazao kao izuzetan pozorišni glumac. Filmske uloge su u: „Waiting for Godot“, sa Mel Gibson-om, „Starstruck“, „Twelfth Night“, „Children of the Revolution“, „A Little bit of Soul“, „Les Miserables“, „Shakespeare in Love“.
CHRISTOPHER ECCLESTON (Duke of Norfolk)
Završio je Central School of Speech and Drama u Salford-u, gde je i rođen. Christopher Eccleston debitovao je na filmu u ostavrenju „Let him have it“, Peter Medak-a, a zatim igrao i u: „Jude“, Michael Winterbottom-a, „Heart“, Charles McDougall-a, „Existenz“, David Cronenberg-a, „Old New Borrowed Blue“, braće Winterbottom. U njegove TV-uloge spadaju: „Cracker“ (serije 1 i 2), „Hearts and Minds“, „Hillsborugh“ (nagrade Best Actor, Press Guild Awards), „Our Friends in the North“ (nagrade Best Actor, Press Guild Award, BAFTA – Best Actor).
JOSEPH FIENNES (Robert Dudley, Earl of L.)
Joseph Fiennes je napustio školovanje i radio sa Young Vic Youth Theatre a potom se usavršavao u Guild School of Music and Drama. Njegova prva velika uloga u pozorištu je na West End-u u „The Woman in Black“. U Royal Shakespeare Company radio je dve sezone u „Son of Man“, „Les Enfants du Paradis“, „Troilus and Cressida“. Fiennes je na filmu debitovao kao Christopher u „Stealing Beauty“, Bernardo Bertolucci-a. Može se videti kao Laurence u „Martha Meet Frank, Daniel and Laurence“, kao i u „Shakespeare in Love“.
RICHARD ATTENBOROUGH (Sir William Cecil)
Richard Attenborough je završio Royal Academy of Dramatic Art, debitovao je u pozorištu i na filmu još kao student 1942. godine. Kao nezavisni filmski producent i direktor produkcije radi do 1960. godine. Kao režiser nesumnjivo je najupečatljiviji sa filmom „Ghandi“, iz 1982. godine koji je dobio 8 Oskar-a i 5 BAFTA nagrada za najbolji film i najbolju režiju. U skorije vreme uradio je „In Love and War“ sa Sandra-om Bullock i Chris O“Donnell-om, i „Grey Owl“ sa Pierce Brosnan-om. Od 1996. godine je gostujući profesor drame na Oxford-u, Ambasador dobre volje za UNICEF, nosilac je brojnih počasti.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com