Gangster

Trajanje: 94 min. Festivali i nagrade: Oskar – najbolji strani film Zemlja porekla: Južnoafrička Republika, Velika Britanija, 2005

Glavne uloge: Presli Čvenejage (Presley Chweneyagae), Teri Feto (Terry Pheto), Kenet Nkosi (Kenneth Nkosi), Motusi Magano (Mothusi Magano)
Scenario: Atol Fugard (Athol Fugard) – roman, Gavin Hud (Gavin Hood)
Režija: Gavin Hud (Gavin Hood)

SINOPSIS
U udžericama na rubu Johanesburga 19-godišnji Coci potiskuje sva sećanja na prošlost, a tu spada i njegovo pravo ime. Na uličnom jeziku geta Coci znači „razbojnik“ ili „gangster“. Pošto je rano ostao siroče i bio primoran da se sam bori da odraste, Coci je živeo u uslovima ekstremne socijalne i psihološke nemaštine. Neukroćeno biće s malo obzira prema drugima zaštitilo je sebe od svakog saosećanja. Coci predvodi grupu društvenih propalica: Bostona, propalog učitelja, Mesara, hladnokrvnog ubicu, i Apa, priglupog debeljucu. Jedne noći Boston primorava Cocija da otkrije nešto iz svoje prošlosti. Pitanje budi bolna potisnuta sećanja, a Coci bi voleo da ona ostanu zakopana u prošlosti. Ipak, Boston nastavlja da pita. Coci se iznenada slomi i pesnicama smrska Bostonovo lice. Zatim se okreće i beži u noć…
O FILMU
Film je zasnovan na knjizi uvaženog pisca i scenariste Atola Fugarda. Priča prati šest dana u životu mladog vođe bande. U krađi kola, ometen panikom, mladi gangster uviđa da je zajedno s autom ukrao i dete, koje je sedelo na zadnjem sedištu. Film je praćen energičnom muzikom i predstavlja neobičan „portret“ života u getu u Johanesburgu. To je ujedno i priča o trijumfu ljubavi nad besom.
Roman „Gangster“ Atola Fugarda objavljen je 1980. godine i od samog početka je privlačio eminentne filmske producente iz Njujorka i Los Anđelesa. Već je postojalo nekoliko scenarija napisanih na osnovu ovog romana pre nego što je producent Peter Fudakovski došao do priče, ali do tog momenta nikada nisu obezbeđena sva novčana sredstva. Izgledalo je da će prilagođavanje knjige bazirane na psihološkom momentu doneti ogromne poteškoće.
Fudakovski je video dva prethodna filma južnoafričkog reditelja i scenariste Gavina Huda: „The Storekeeper“ i „A Reasonable Man“, koji su bili predstavljeni na Filmskom festivalu u Kanu. Bio je oduševljen emocijama i provokacijom skrivenom u Hudovim delima. S obzirom na to da mu se priča o gangsteru dopala, organizovao je sastanak s Hudom u Los Anđelesu, gde su razgovarali o načinima da se knjiga prilagodi velikom platnu. Fudakovski je odlučio da rizikuje pa je i ne čekajući prava za snimanje filma po knjizi dao Hudu da napiše prvu verziju scenarija. Bio je ubeđen da će Hud uspeti da istakne psihološki momenat knjige, dajući joj potpuno savremen obrt. Ono što nije očekivao jeste to da Hud s takvom strašću i toliko brzo završi svoj deo posla.
„Gavin je napisao scenario za dva meseca“, kaže Fudakovski. „Prva verzija bila je toliko dobra da nisam odoleo da ga pitam kako je to izveo.“ I sam pisac je bio oduševljen. „Dragi Peter“, pisao je Fugard, „zahvaljujem vam se na poslatom scenariju za film ‘Gangster’, koji sam pročitao s velikim uživanjem. Gavin Hud je zaista odlično obavio svoj posao; i pored svih izmena u odnosu na original, smatram da je scenario verno preneo suštinu i duh moje knjige. Želeo bih da dodam da je ovo najbolja adaptacija nekog mog dela koju sam video.“ Za producenta i reditelja to je bilo veliko olakšanje i velika pohvala.
Radnja romana „Gangster“ smeštena je u Južnoafričku Republiku 1950. U ranim fazama pravljenja scenarija prihvaćeno je da je tema odbacivanja i pronalaženja toliko jasna i univerzalna i tako dobro opisana u knjizi da lako može da bude prilagođena i smeštena u sadašnje vreme. „Radnja je premeštena u sadašnjost iz dva razloga“, kaže Fudakovski. „Prvo, kako bi savremena publika što bolje i jasnije primila poruku priče i, drugo, da bismo mogli da priuštimo snimanje filma!“
O REŽISERU
Gavin Hud (reditelj i scenarista)
Nakon što je diplomirao pravo u Južnoafričkoj Republici, kratko vreme je radio kao glumac. Kasnije je otputovao u Ameriku, gde je završio scenario i režiju na Univerzitetu u Los Anđelesu. Za svoju dramu „A Reasonable Man“ dobio je brojne nagrade 1993. godine. Drama je inspirisana ritualnim ubistvom. Nakon završetka studija, vraća se u Južnoafričku Republiku, gde počinje da radi edukativne serijale za Ministarstvo zdravlja, koje u to doba počinje da se bori s problemima HIV virusa. Godine 1998. snima svoj prvi kratkometražni film – „The Storekeeper.“ Film je obišao 13 međunarodnih filmskih festivala, uključujući i festival u Melburnu, što ga je kvalifikovalo među kandidate za Oskara. Njegov niskobudžetni film „A Reasonable Man“, za koji je pisao scenario, koji je režirao i koproducirao, ne samo da je nominovan za Oskara već je i na Festivalu južnoafričkog filma pokupio nagrade za najboljeg glumca, scenario i režiju. Ovo delo ga je stavilo u red prestižnih reditelja. Godine 2001. dobija ponudu da radi film „Kroz pustinju i prašumu“ čuvenog poljskog pisca Henrika Sjenkjeviča. Iako se radnja odvija u Africi, Gavin je morao da snima film na poljskom. Mada je radio s prevodiocem, ovaj film je proglašen za najbolji i najgledaniji poljski film i te godine je dobio nagradu za najbolji dečji film u Čikagu.
Oficijelni sajt
Tsotsi (2005)
Premijera: FEST 06
U bioskopima: maj 2007. godine

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com