Gori vatra

Žanr: crna komedija
Trajanje: 105 min.
Engleski naziv: „Fuse“
Francuski naziv: „Au feu“

Glavne uloge:

Enis Bešlagić, Bogdan Diklić, Saša Petrović, Izudin Bajrović, Jasna Žalica, Senad Bašić, Admir Glamočak, Emir Hadžihafizbegović, Feđa Štukan, Gordana Boban, Aleksandar Seksan, Hubert Kramar, Ana Vilenica

Direktor fotografije: Mirsad Herović
Muzika: Saša Lošić
Scenario: Pjer Žalica
Producenti: Ademir Kenović
Režija: Pjer Žalica

SINOPSIS

Priča o raspadu jedne porodice; priča o našoj posleratnoj stvarnosti; priča o čudu ljudi koji su spremni da trpe sve, da sačuvaju nadu i odluče da se bore za bolji život – Bosna i Hercegovina, dve godine posle rata. Tešanj – mali, ni po čemu izuzetan gradić – na površini dobri i otvoreni ljudi, skroman, pošten život, pijaca, tradicija i komšiluk. Međutim, ispod površine: glad, etnička netrpeljivost, kriminal, prostitucija i totalna korupcija. Onda stiže vest o skoroj poseti američkog predsednika Bila Klintona gradu i njegovoj spremnosti da tom prilikom postane počasni građanin i kum opštine. Sve izgleda kao jasan nagoveštaj dolaska boljih dana, dana blagostanja, napretka i sreće. Ipak, to mora i da se zasluži: u sedam dana sve što nije dobro – kriminal, korupcija i etnička netrpeljivost – mora jednostavno da nestane. Pod nadzorom i uz svesrdnu pomoć posmatrača iz međunarodne zajednice, počinje besomučna borba za stvaranje demokratije za sedam dana. U toj trci grad potpuno poludi…

PISMO REDITELJA

U ratu sam pravio filmove o ratu. Napravio sam ih desetak; neki su ocjenjeni kao vrlo dobri. U to vrijeme za njih sam dobivao pohvale, nagrade, neke i vrlo važne nagrade; govorilo se o hrabrosti, veličini i važnosti onoga što smo tada radili. A ja sam jedino osjećao mučninu zato što moram praviti filmove o tako strašnoj stvari kao što je rat koji me je okruživao, pritiskao, koji sam disao. Dosta mi je bilo umiranja, krvi, dokazivanja ko je kriv; mislio sam: samo da dođe mir, pa da pravim filmove o miru. Onda je mir došao, napravio sam film i shvatio, nažalost, da mir može biti gori od rata. Na svu sreću, potvrdilo se da ona neobjašnjiva snaga i veličina ljudskog duha, hrabrost da se nasmijemo kada nam je najteže, ne umire tako lako, i da je to ono što nam pomaže da preživimo sve užase mira koji nas je zadesio i sa tragikomičnim optimizmom ipak i dalje vjerujemo u život.

O REŽISERU

Pjer Žalica
Rođen je u Sarajevu 1964. godine. Diplomirao je na Odseku za režiju Akademije scenskih umetnosti u Sarajevu. Završio je kurseve na Odseku za filmski scenario i Odseku za filmsku produkciju u Međunarodnoj letnjoj filmskoj školi „Grožnjan“, Hrvatska. Njegovi dokumentarni filmovi, dugometražni film „MGM Sarajevo“ (La Quinzaine de Realisateurs – Cannes 1994), kao i njegov kratki igrani film „Kraj doba neprijatnosti“ prikazani su na nekim od najznačajnih svetskih festivala (Kan, Montreal, London, Sidnej, Minhen, Nica, Bijaric, Rim, Roterdam, Geteborg, Sarajevo).

Dobitnik je brojnih nagrada, od kojih su najznačajnije: „Feliks“ – godišnja nagrada Evropske filmske akademije za dokumentarni film „94; „Special Mention“ – Minhen, „Special Mention“ – FIPA festival – Bijaric, Francuska – „95; „Zlatna arena“, Pulski filmski festival, Pula, Hrvatska – „95; „Specijalna nagrada“ – Split „96, Filmski festival Split, Hrvatska – „96; „Nagrada za najbolji kratki igrani film“ – 4. SFF Sarajevo, BiH – „98. Autor je nekoliko scenarija za kratke i dugometražne igrane filmove i TV dramu, kao i koscenarista dugometražnog igranog filma „Savršeni krug“ Ademira Kenovića. Od 1997. do 2000. godine kao autor i reditelj učestvuje u realizaciji dokumentarne TV serije „Fresh – Made In BiH“. Docent je na Akademiji scenskih umetnosti u Sarajevu na predmetu filmska režija.
Filmografija:
Igrani filmovi: „Gori vatra“, 2003; „Kraj doba neprijatnosti“ (kratki), 1998;
Dokumentarni filmovi: „Mostar Sevdah Reunion“, 2000; „Djeca kao i svaka druga“, 1995; „MGM – Sarajevo“, 1994; „Godo Sarajevo“, 1993; „Škola ratnih vještina“, 1993; „Čamac“, 1992.

O GLUMCIMA

Admir Glamočak (Hamdo)
Rođen je 1962. u Sarajevu. Diplomirao je na Akademiji scenskih umetnosti u Sarajevu 1985. Profesor je na Akademiji scenskih umetnosti u Sarajevu na predmetu gluma. Igrao je u više od stotinu predstava u zemljama bivše Jugoslavije i pozorištima Bosne i Hercegovine. Nagrade: Zlatni lovorov venac – Internacionalni teatarski festival MESS, Golden Rose of Peace kao najbolji glumac 1997. Kao glumac, gostovao je u pozorištima u Francuskoj i u Nemačkoj. Realizovao je više od 20 TV i filmskih uloga.

Bogdan Diklić (Zaim)
Rođen je 1953. u Bjelovaru, Hrvatska. Godine 1976. diplomirao je glumu na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Nagrađen kao najbolji pozorišni glumac Jugoslavije za sezonu 1995/96. Glumio je u četrdesetak pozorišnih predstava, više od 20 TV filmova i deset TV serija i preko 50 igranih filmova.
Kratka filmografija: 1979. – „Nacionalna klasa“, 1982. – „Maratonci trče počasni krug“, 1983. – „Balkan ekspres“, 1987. – „Deja vu“, 1989. – „Sabirni centar“, 1992. – „Crni bombarder“, „Tito i ja“, 1998. – „Bure baruta“, 2001. – „Ničija zemlja“.

Enis Bešlagić (Faruk)
Rođen je 1975. u Doboju. Dobio je nagradu „Najbolji student“ Akademije scenskih umetnosti u Sarajevu, a diplomirao je 2001. Ostvario je uloge u više od 30 predstava.
Filmografija: kratki filmovi „Sindrom“, „Čudan pazar“, „Deset minuta“.
TV film: „Warriors“ (BBC)
Igrani film: „Ljeto u zlatnoj dolini“

Saša Petrović (Husnija)
Rođen je 1962. u Sarajevu, a studirao je na Akademiji scenskih umetnosti u Sarajevu.
Filmografija: 1985. – „Otac na službenom putu“, 1989. – „Kuduz“, 1990. – „Ovo malo duše“, 1992. – „Prokleta je Amerika“, 2001. – „Ničija zemlja“, 2002. – „Ljeto u zlatnoj dolini“.
Najpoznatiji je kao jedan od glumaca iz „Audicije“.

Oficijelni sajt:

  • Gori vatra (2003)

    Premijera: 10. decembar 2003. godine, Centar „Sava“

    Pratite Krstaricu na www.krstarica.com