Žanr: drama, istorijski, triler
Trajanje: 164 min.
Premisa: Svet je gledao 1972. godine kada je 11 izraelskih sportista pobijeno na Olimpijskim igrama u Minhenu. Ovo je priča o tome šta se potom desilo.
Glavne uloge: |
Erik Bana (Eric Bana), Metju Kasovic (Mathieu Kassovitz), Džefri Raš (Geoffrey Rush),, Danijel Krejg (Daniel Craig), Kiran Hajnds (Ciaran Hinds), Majkl Lonsdejl (Michael Lonsdale), Mari-Žoze Kroze (Marie-Josee Croze), Hans Cišler (Hanns Zischler) |
Scenario: | Toni Kušner (Tony Kushner), Čarls Randolf (Charles Randolph) |
Režija: | Stiven Spilberg (Steven Spielberg) |
SINOPSIS
U presabiranju posle velike tragedije 1972. godine tokom Olimpijade u Minhenu Mosadov agent prati trag palestinskih terorista koji su poubijali izraelske atletičare.
O FILMU
Spilberg je prethodno već istraživao ovako osetljive istorijske trenutke u filmovima „Carstvo sunca“, „Šindlerova lista“ i „Spasavanje redova Rajana“. Priča u „Minhenu“ uzdigla je, izgleda, jednako aktuelna pitanja, značajna za svet u 2005. godini i nakon toga, što je delom i ono što je privuklo Spilberga da istražuje događaj star 33 godine, ali s više ljudskih detalja nego pre. Spilberg se i sam veoma jasno seća 1972. godine. On kaže: „Sećam se tačno gde sam bio, televizora na kome sam gledao, kako sam gledao – kao i svi drugi u svetu sporta – kada se taj incident dogodio. Ostalo je neizbrisivo u mom sećanju, a mislim da se taj utisak pojačao mnogo godina kasnije, kada sam odgledao dokumentarac „Jedan dan u septembru“.“
Spilbergova vizija i samopouzdanje, koji su nastali iz kombinacije višegodišnjeg iskustva i ljubavi prema filmu, dozvolili su mu da „Minhen“ režira s drugačijim pristupom. Iako je imao konačnu i jasnu viziju priče, za ovaj film nije rađen storibord. Radio je na opasno spontan i živ način, nastojeći da oseti potrebe svake scene ponaosob i one su se same otvarale pred njim.
Priča „Minhena“ odvija se u tri različita sveta: u ekstremno javnim događajima na Olimpijadi, pod svetlom međunarodnih medija; u ekstremno tajnom svetu senki i Mosadovih nepriznatih odreda za ubistva, koji operišu po celom svetu pod neprovidnim pokrivačem; u unutrašnjim svetovima petorice različitih ubica koji prolaze kroz psihološke preokrete, uspone i padove za vreme obavljanja zadatka bez presedana.
U razvoju vizuelnog stila filma Kaminski je priču posmatrao kroz prizmu mape sveta: „Radnja filma dešava se u osam zemalja. Odlučio sam da svakoj dam drugačiji izgled, ne toliko direktno, ali tako da svaka ima drugu paletu boja. Tako svaka zemlja ima svoju osobenost, iako je skoro sve snimljeno na Malti i u Mađarskoj. Sve što se dešava na Bliskom istoku ima življe boje, toplije, sunčanije. Kada pređemo u Pariz, Frankfurt, London i Rim, boje postaju hladnije i rastvorenije. Svaki evropski grad takođe ima svoju boju i svoj karakter.
„Minhen“ je zaista internacionalni film, obuhvata 14 evropskih i bliskoistočnih država prateći priču od Tel Aviva do Frankfurta, od Haife do Pariza, sve to u periodu ranih sedamdesetih. U celosti je snimljen na lokacijama na terenu, za šta je bilo potrebno izgraditi 120 setova, pa je bilo jako važno pronaći bazu koja može da ponudi više različitih pejzaža i okruženja. Spilberg i njegov scenograf Rik Karter, koji je nominovan za Oskara, pronašli su gotovo sve neophodno u okvirima dve nove članice Evropske unije: u elegantnoj istočnoevropskoj zemlji Mađarskoj i na mediteranskom ostrvu Malti. Na Malti su pronašli lokacije za sve scene na Mediteranu i na Bliskom istoku, a u Mađarskoj za više severnoevropskih gradova u kojima se razrešava priča o Avneru i tajnim ubicama.
O REŽISERU
Stiven Spilberg (reditelj)
Trostruki je dobitnik Oskara. Dva Oskara dobio je za film „Šindlerova lista“ – u kategorijama najbolja režija i najbolji film. Oskara za najbolju režiju dobio je i za film „Spasavanje redova Rajana“. Nominacije za Oskara u kategoriji najbolja režija dobio je i za sledeće filmove: „E. T. vanzemaljac“ („E.T., The Extra-Terrestrial“), „Bliski susreti treće vrste“ („Close Encounters of the Third Kind“), „Boja purpura“, „Carstvo sunca“ („Empire of the Sun“), „Ajkula“ („Jaws“) i „Amistad“ („Amistad“).
Dobitnik je i nagrade za životno delo Američkog filmskog instituta, kao i prestižne nagrade Irving G. Talberg. Njegova filmografija je izuzetno bogata, a uključuje sledeće filmove: Veštačka inteligencija, Suvišni izveštaj, Uhvati me ako možeš, Indiana Jones and the Temple of Doom, Indiana Jones and the Last Crusade, Always, Hook, Jurassic Park, The Lost World: Jurassic Park, Terminal, Rat svetova.
O GLUMCIMA
Erik Bana (Avner)
Predstavljen je američkoj publici ulogom u filmu „Chopper“, za koju je dobio nagradu Australijskog filmskog instituta. Iste godine Bana je igrao u filmu Ridlija Skota „Pad crnog jastreba“. Njegova uloga u filmu „Hulk“ Anga Lija bila je izuzetno zapažena, a popularnost mu je donela uloga Hektora u filmu „Troja“.
Danijel Krejg (Stiv)
U oktobru 2005. godine zvanično je postao novi Džejms Bond. Trenutno snima triler s Nikol Kidman – „The Visiting“, reditelja Olivera Hiršbigela. Takođe, igrao je u filmu „Ludačka košulja“ s Edrijenom Brodijem i Kirom Najtli. Prethodna filmografija uključuje sledeće filmove: Lara Croft: Tomb Raider, Elizabeth, Hotel Splendide, I Dreamed of Africa, Love and Rage, Obsession i The Power of One. Za ulogu u filmu Sema Mendesa „Put bez povratka“ dobio je mnogo pohvala kritike.
Metju Kasovic (Robert)
Jedan je od najpoznatijih francuskih glumaca koji se pojavio u prethodnih deset godina, a koji takođe ima impresivnu karijeru u Americi. Njegov prvi rediteljski poduhvat bio je film „Gotika“. Kasovic je dobio sjajne kritike za scenario i režiju filma „Mržnja“, koji je 1995. u Kanu dobio Zlatnu palmu za najbolju režiju. Kao glumac, Kasovic je najpoznatiji po ulozi u filmu „Čudesna sudbina Amelije Pulen“, u kojem je igrao s Odri Tatu. Igrao je i u filmovima: „Peti element“ Lika Besona, „Birthay Girl“ s Nikol Kidman, a 2002. osvojio je nominaciju za Cezara (Francuska akademija nauka i umetnosti) za ulogu u filmu Koste Gavrasa „Amen“.
Džefri Raš (Efrem)
Osvojio je EMI i Zlatni globus za ulogu u filmu „Život i smrt Pitera Selersa“. Trenutno snima drugi deo filma „Pirati sa Kariba: tajna škrinje“, gde ponavlja ulogu kapetana Barbose iz prvog dela ovog filma. Uloga u filmu „Sjaj“ donela mu je Oskara, Zlatni globus, kao i SAG i BAFTA nagrade. Imao je nominacije za Oskara za ulogu u filmu „Quills“, kao i nominacije za Oskara i za Zlatni globus za ulogu u filmu „Zaljubljeni Šekspir“.
Filmografija Džefrija Raša je sledeća: U potrazi za Nemom, Lantana, Frida, Intolerable Cruelty, The Tailor of Panama, House on Haunted Hill, Mystery Men, Elizabeth, Les Miserables, A Little Bit of Soul, Children of the Revolution, On Our Selection, Twelfth Night, Oscar and Lucinda i Starstruck.
Oficijelni sajt:
Premijera: 7. februara 2006. godine, Centar „Sava“ u 20 časova
U bioskopima od 9. februara 2006.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com