Žanr: Akciona komedija
Trajanje: 109 min
Glavne uloge: | Sandra Bullock („Speed“), Michael Caine („Get Carter“), Benjamin Bratt („Demolition Man“), William Shatner („Star Trek“ serijal) |
Scenario: | Marc Lawrence (II), Katie Ford |
Producenti: | Bruce Berman (I), Sandra Bullock |
Režija: | Donald Petrie („Chicago Hope“) |
SINOPSIS
Izbor za Mis Amerike, koji se održava proteklih 50 godina, primio je preteće pismo od opasnog kriminalca koga FBI traži već dugi niz godina zbog podmetanja bombi. Ovo može biti njihova šansa da ga konačno uhvate. Plan je jednostavan. Prijaviće jednog od agenata na takmičenje i potplatiće sudije da se ona na bini pojavi baš pred kraj, u prvih pet lepotica. Posle duge kompjuterske pretrage za „pravom“ devojkom, odabrali su specijalnog agenta Grejsi (Sandra Bulok). Ona je aljkava, oblači se užasno, ne zanimaju je večernje haljine i visoke štikle, a izgleda kao „stara olupina“, kako je naziva agent (Bendžamin Bret) zadužen za čitavu operaciju. Zato Biro unajmljuje jedinog slobodnog konsultanta za takmičenja lepote (Majkl Kejn) da od Grejsi, za par dana, napravi lepoticu dostojnu takmičenja. Ali kako?
DONALD PETRIE – reditelj
Uglavnom poznat po svom radu na televiziji, gde je režirao brojne serije, od kojih smo neke imali prilike da vidimo i na domaćim televizijskim stanicama: „L.A. Law“ (1986), „Chicago Hope“ (1994), „Players“ (1997), „Opposite Sex“ (2000)… Među filmovima koje je snimio se izdvajaju: „Grumpy Old Men“ (1993), „The Favor“ (1994), „Richie Rich“ (1994) i „The Associate“ (1996).
SANDRA BULLOCK (Gracie Hart/Gracie Lou Freebush)
Rođena 1964. godine u predgrađu Vašingtona. Otac je bio profesor pevanja, a majka operska pevačica, tako da je Sandra provela dobar deo detinjstva prateći ih na turnejama. Često je i pevala u dečijim horovima, kadgod se ukazala prilika za to, u nekoj od postavki u kojoj je učestvovala i njena majka. Pevačko umeće joj je kasnije bilo od velike pomoći pri tumačenju lika kantri-pevačice u filmu „The Thing Called Love“ (1993).
Na Univerzitetu Severne Karoline je završila studije glume, a zatim se preselila u Njujork, posvetivši se radu u pozorištu. Ubrzo su stigle i prve ponude za uloge na filmu i televiziji, ali su pravi uspeh i slava izostajali, bez obzira na odlične uloge u „Demolition Man“ (1993) i „Wrestling Ernest Hemingway“ (1993). Prekretnicu u karijeri i proboj među najtraženije i najpopularnije holivudske glumice doživljava posle filma „Speed“ (1994).
MICHAEL CAINE (Victor Melling)
Jedan od simbola britanskog filma, glumac koji je proslavio engleski akcenat i predstavljao uvek zanimljivu pojavu na platnu sa svojim „kamenim“ izrazom lica i minimalističkim i odmerenim pristupom u ostvarivanju uloga.
Rođen je 1933. godine u Londonu u radničkoj porodici. Posle napuštanja škole u 15. godini, započinje seriju poslova koja se završava služenjem u britanskoj vojsci u Koreji, gde je bio svedok rata. Po povratku u London, počinje da traži posao po britanskim pozorištima, gde i postepeno napreduje. U to vreme, svoje pravo ime – Maurice Mickelwhite – menja u Michael Caine, po savetu svog agenta.
U godinama koje slede, glumi u brojnim pozorišnim predstavama, kao i u preko 100 televizijskih drama. Pažnju svetske javnosti je na sebe skrenuo ulogom u avanturističkom filmu „Zulu“, 1964. godine, kao glumac koji predstavlja prethodnicu serije kasnijih britanskih filmskih zvezda, poteklih iz radničke klase, naizgled prosečnih, ali sa nečim „posebnim“.
Probrana filmografija: „The Man Who Would Be King“ (1975), „Ashanti“ (1979), „Dressed to Kill“ (1980), „Blame It on Rio“ (1984), „Mona Lisa“ (1986), „The Fourth Protocol“ (1987), „Midnight in St. Petersburg“ (1995), „Shiner“ (2000), „Get Carter“ (2000).
Premijera: Sava Centar, 27. mart.
Zvanični web-sajt: www.misscongeniality.net
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com