Žanr: drama, komedija, romansa
Trajanje: 117 min.
Glavne uloge: |
Džulija Roberts (Julia Roberts), Kirsten Danst (Kirsten Dunst), Džulija Stajls (Julia Stiles), Marša Gej Harden (Marsha Gay Harden), Megi Gilenhal (Maggie Gyllenhaal) |
Scenario: | Lorens Koner (Lawrence Konner), Mark Rozental (Mark Rosenthal) |
Režija: | Majk Njuel (Mike Newell) |
SINOPSIS
Dirljiva drama o želji jedne žene da obogati živote svojih studenata. Godine 1953, u vreme kada je uloga žene bila strogo određena, nova profesorka istorije umetnosti, Ketrin Votson, počinje da predaje na prestižnom ženskom koledžu. I pored svoje akademske reputacije, koledž je mesto gde se uspeh meri time da li su studentkinje dobro udate. Ketrin počinje da ohrabruje žene da se bore za svetliju budućnost i inspiriše svoje studente da pogledaju u ono što jesu i ono što bi mogle da budu.
O FILMU
Džulija i ostatak ekipe privremeno su odseli u rezidenciji „The Green“, velikom zelenom trgu u Nju Hejvenu, malom gradu u Novoj Engleskoj. Tu se nalazi i prestižni Univerzitet Jejl. Snimanje je počelo 1. novembra na tri lokacije: lokalna umetnička galerija, Univerzitet Jejl i Jejlova memorijalna biblioteka Sterling, iako se Sterling, biblioteka na Jejlu, u filmu nalazi na Harvardu. Prema rečima producenta, da je zaista snimano na Harvardu, bilo bi mnogo skuplje. Posle šest-sedam sati rada, dan snimanja je završen, i Džulijina ekipa je napustila Nju Hejven bogatija za 100.000 dolara. Posle svega, producent je rekao da je ovo „multimilionski film“. „Imali smo posebne treninge, vežbe dijalekta, časove plesa“, kaže Stajlsova. „Po sopstvenom nahođenju, gledala sam tonu filmova iz ranih pedesetih. Međutim, mislim da su od najveće pomoći bili časovi plesa, zato što kroz korake dosta učimo i o psihologiji van plesne dvorane. Morala sam da popustim svojoj agresivnosti i da dopustim muškarcu da vodi.“
Robertsova je gledala neke dokumentarce iz pedesetih, koji su joj dosta koristili za pripremu uloge. Film koristi umetnost da ilustruje metafore o životu i postavlja pitanja kao što su: „Ko je odlučio šta je umetnost?“ i „Šta umetnost čini dobrom?“. Slike Fride Kalo su sjajne. „Naučile smo mnogo toga iz prošlosti“, kaže Stajlsova.
O REŽISERU
Majk Njuel (Mike Newell)
Njuel je poznati TV reditelj. Prvi film bio mu je: „In The Iron Masck“. Slede: „The Awarening“, „Bad Blood“, „Dance With The Stranger“, „The Good Father“, „Enchanted April“, „Into The West“ i „Četiri venčanja i sahrana“.
O GLUMCIMA
Džulija Roberts (Ketrin Votson)
Dobitnica Oskara za najbolju glavnu žensku ulogu u filmu „Erin Brokovič“ Stivena Soderberga. Ostali filmovi su: „Zgodna žena“, „Mistic Pizza“, „Umreti mlad“, „Čelične magnolije“, „Spavati sa neprijateljem“, „Maćeha“, „Venčanje mog najboljeg prijatelja“, „Teorija zavere“, „Tanka linija smrti“, „Pret-a-Porter“, „Svi kažu volim te“, „Ja u ljubav verujem“, „Odbegla mlada“, „Igraj svoju igru“ („Ocean“s Eleven“), „Meksikanac“, „Kuka“.
Džulija Stajls (Džoan Brendvin)
Rodila se 28. marta 1981. godine u Njujorku, gde je započela svoju glumačku karijeru u pozorišnoj družini „La Mamma“. Prvi uspeh imala je u filmu Majkla Stajnberga „Wicked“, koji je bio jedan od najzapaženijih na Sandens festivalu 1998. godine. Usledili su filmovi „Wide Awake“, „I Love You, I Love You Not“, kao i veliki hit Alena Pakule „The Devils Own“, u kome je glumila uz Harisona Forda i Breda Pita. Zapažene uloge imala je u TV filmu „Before Women Had Wings“, kao i u kultnoj seriji „The Sixties“. Njena tri poslednja filma rađena su po Šekspirovim delima. U februaru 2000. godine snimila je modernu verziju „Hamleta“ uz sjajnu glumačku ekipu koju sačinjavaju Itan Houk, Sem Šepard i Kajl Meklahlan. Odmah potom snimila je film „O“, baziran na „Otelu“. Ovog puta radnja drame je smeštena u kraljevstvo srednjoškolske košarke. Njen film „Ten Things I Hate About You“ je na moderan način inspirisan Šekspirovim klasikom „Ukroćena goropad“. Džulija Stajls trenutno živi i radi u Njujorku.
Oficijelni sajt:
Premijera: 3. januar 2004. godine; Centar „Sava“
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com