Planina Broukbek

Žanr: romantična drama
Trajanje: 134 min.
Premisa: Ljubav je sila prirode!

Glavne uloge:

Hit Ledžer (Heath Ledger), Džejk Gilenhal (Jake Gyllenhaal), Mišel Vilijams (Michelle Williams), En Hatavej (Anne Hathaway), Rendi Kvejd (Randy Quaid), Linda Kardelini (Linda Cardellini)

Scenario:

Lari Mekmertri (Larry McMurtry), Dijana Osana (Diana Ossana), Eni Prul (Annie Proulx) – priča

Režija: Ang Li (Ang Lee)

SINOPSIS

Dva mladića, rančer i kauboj koji učestvuje na rodeu, sreću se 1963. godine i neočekivano ulaze u vezu za ceo život. Svet u kome su rođeni još jednom se ubrzano menja i razvija zastrašujućom brzinom. Oba mladića uverena su da je njihovo mesto na nekom ranču u unutrašnjosti, sa stalnim poslom, ženom i decom. Ipak, kod obojice postoji glad za nečim što nisu u mogućnosti da artikulišu. Kada ih poslodavac pošalje da čuvaju stado ovaca na planini Broukbek, oni počinju da se zbližavaju a njihova veza iz dana u dan postaje sve intimnija.

Dolazi kraj leta i njih dvojica kreću svako svojim putem. Enis ostaje u Vajomingu i ženi se Almom, s kojom dobija dve ćerke. Džek odlazi u Teksas i počinje vezu s rodeo kraljicom Lorin Njusom. Njihova veza završava brakom u kome dobijaju sina. Godine prolaze. Jednoga dana Alma donosi Enisu razglednicu u kojoj Džek piše da dolazi u Vajoming i najavljuje svoju posetu starom prijatelju. Enis s nestrpljenjem čeka i, kada Džek najzad dođe, u trenutku je jasno da je vreme koje je proteklo samo učvrstilo njihovu vezu.

U godinama koje će doći Enis i Džek se bore da održe svoju vezu u tajnosti. Sreću se nekoliko puta godišnje. Čak i kada su odvojeni, suočavaju se s večnim pitanjima vernosti, posvećenosti i poverenja. Jedina konstanta u njihovim životima je sila prirode – ljubav.

O FILMU

Ovaj film je osvojio brojne nagrade, počev od Venecijanskog filmskog festivala, gde je osvojio Zlatnog lava za najbolji film, zatim tri BAFTA nagrade – za najbolju režiju, film i epizodnu mušku ulogu, da bi sve kulminiralo sa tri Oskara – za najbolju režiju, adaptirani scenario i najbolju originalnu muziku.

O REŽISERU

Ang Li (reditelj)
Nakon što diplomirao na Univerzitetu u Ilinoisu, magistrirao je filmsku produkciju na Njujorškom univerzitetu. Njegov kratki film „Fine Line“ doneo mu je nagrade za najbolju režiju i najbolji film na godišnjem Njujorškom filmskom festivalu. Njegov prvi dugometražni film – „Pushing Hands“, prikazan je 1992. na Berlinskom festivalu, a na Azijsko-pacifičkom filmskom festivalu osvojio je nagradu za najbolji film. Nominovan je za devet nagrada Zlatni konj (tajvanski ekvivalent američkom Oskaru). To je bio i prvi film u njegovoj trilogiji „Father knows best“, u kojoj je glumio Sihung Lung.

Sledeći film iz trilogije, „The Wedding Banquet“, imao je premijeru 1993. godine na Berlinskom festivalu, gde je nagrađen Zlatnim medvedom. Ovaj film bio je nominovan i za nagradu Oskar, Zlatni globus i nezavisnu Spirit nagradu. Trilogiju je zaokružio ostvarenjem „Eat Drink Man Woman“, koji je ponovio uspeh prethodnih.

Godine 1995. Li je režirao film „Razum i osećajnost“ („Sense and Sensibility“) s Emom Tompson i Kejt Vinslet u glavnim ulogama. Film je nominovan za nagradu Oskar u sedam kategorija, između ostalog i za najbolji film, a nagradu Akademije dobio je za najbolji adaptirani scenario (koji je Ema Tompson napisala prema knjizi Džejn Ostin). Ovaj film dobio je i Zlatni globus za najbolju dramu i najbolji scenario i nagradu BAFTA u više kategorija, a Bostonsko udruženje filmskih kritičara i Nacionalni bord kritičara proglasili su ga najboljim filmom 1995. godine. „Razum i osećajnost“ osvojio je i nagradu Zlatni medved na Filmskom festivalu u Berlinu.

Sledeći Lijev film – „Ledena oluja“ („The Ice Storm“), s Džoun Alen, Kevinom Klajnom, Sigorni Viver, Kristinom Riči i Tobijem Megvajerom, premijerno je prikazan na Kanskom festivalu 1997, gde je dobio nagradu za najbolji scenario. Za ulogu u ovom filmu Sigorni Viver dobila je BAFTA nagradu i bila nominovana za Zlatni globus. Za režiju filma „Pritajeni tigar, skriveni zmaj“ Ang Li je dobio Oskara za najbolji film na stranom jeziku. Taj film, zasnovan na romanu Du Lu Venga, dobio je još tri Oskara – za fotografiju (Piter Pau), za originalnu muziku (Ten Dan) i za scenografiju (Tim Jip), a nominovan je u još šest kategorija, među kojima su i najbolji film i najbolja režija. Li je dobio nagradu Američkog udruženja reditelja, BAFTA nagradu, Zlatni globus za najbolju režiju i još mnoge druge.

O GLUMCIMA

Hit Ledžer (Enis Del Mar)
Rođen je i odrastao u Pertu u Australiji. Već sa deset godina pridružio se lokalnoj pozorišnoj trupi. Uporedo je nastupao i na televiziji, gde je igrao glavne uloge u nekoliko popularnih serija. Godine 1997. igrao je u američkoj TV seriji „Roar“, koja je snimana u Australiji, kada su ga primetili lovci na talente. Odlučuje da se preseli u Ameriku, a nakratko se vraća u rodnu Australiju da bi snimio film „Two Hands“. Po povratku u Ameriku, usledile su uloge u filmovima kao što su komedija „10 Things I Hate About You“, blokbaster Rolanda Emeriha „The Patriot“, u kome je igrao pored Mela Gibsona, hit film Brajana Helgelanda – „Priča o vitezu“ („A Knigh“s Tale“), i Oskarom nagrađena drama „Bal monstruma“ („Monster“s Ball“) Marka Forstera s Bilijem Bobom Torntonom i Hale Beri. U filmografiju ovog glumca ulaze i filmovi: „The Four Feathers“, „The Order“, „Ned Kelly“, „Lords of Dogtown“, „The Brothers Grimm“, „Casanova“.

Džejk Gilenhal (Džek Tvist)
Jedan je od glumaca mlađe generacije koji najviše obećava. Ima impresivnu i veoma raznoliku listu filmskih uloga kojima konstantno privlači pažnju kako filmske kritike tako i publike. Poslednja ostvarenja u kojima se pojavio su „Marinac“ Sema Mendeza i „Dokaz“ („Proof“) Džona Madena u kome su mu partneri Entoni Hopkins i Gvinet Paltrou. Trenutno snima film „Zodijak“.

Uloga u filmu „Doni Darko“ („Donnie Darko“) donela mu je nominaciju za nezavisnu Spirit nagradu. U njegovu filmografiju ulaze i blokbaster Rolanda Emeriha – „Dan posle sutra“ („The Day After Tomorrow“), filmovi „Dobra devojka“ („The Good Girl“) Miguela Arteta, „Lovely&Amazing“ Nikole Holofkener, „Oktobarsko nebo“ („October Sky“) Džoa Džonsona. Karijeru je započeo manjim ulogama u filmovima kao što su: „A Dangerous Woman“ i „Gradski kauboji“ („City Slickers“). Nastupa i u pozorištu i na televiziji. Uloga u predstavi „This is Our Youth“ donela mu je pozorišnu nagradu za najboljeg debitanta.

Linda Kardelini (Kesi)
Jedna je od najprilagodljivijih glumica mlađe generacije. S podjednako velikim uspehom radi na filmu i televiziji. Ostala je upamćena po ulozi sestre Samante u TV seriji „Urgentni centar“ („ER“). U njenu filmografiju ulaze filmovi kao što su: „Dead Man on Campus“, „Good Burger“, „Strangeland“, „The Unsaid“, „Legally Blonde“, „Jiminy Glick in Lalawood“. Tumačila je i jednu od uloga u popularnom filmskom serijalu „Scooby-Doo“. Ove godine, pored filma „Planina Broukbek“, pojavila se i u filmovima „American Gun“ s Donaldom Saderlandom i Forestom Vitakerom i „Nana“s Boy“, koji je producirao Adam Sendler.

En Hatavej (Lorin Njusom)
Glumica je, pevačica i igračica. Pored Džuli Endruz igrala je u filmu „The Princess Diaries“ i „The Princess Diaries 2: Royal Engagement“. U njenu filmografiju ulaze i filmovi: „Začarana Ela“ („Ella Enchanted“), „Nicholas Nickleby“ (koji joj je doneo nagradu Nacionalnog udruženja filmskih kritičara Amerike zajedno s ostatkom glumačkog ansambla) i „The Other Side of Heaven“. Popularnost je stekla ulogom u televizijskoj seriji „Get Real“. Studirala je glumu na „Playhouse“ i bila prvi tinejdžer koji je ikada primljen na časove glume na NYC. Studirala je i muziku i igru.

Mišel Vilijams (Alma)
Godine 2004. ova glumica podelila je nagradu Udruženja filmskih glumaca s ostatkom ekipe filma „The Station Agent“. Ovaj film prethodno je dobio BAFTA nagradu i nagradu publike na Sandens festivalu. Imali smo priliku da je gledamo u filmu Vima Vendersa „Zemlja izobilja“, koji je na Filmskom festivalu u Veneciji dobio UNESKO nagradu. Vilijamsova je dobila sjajne kritike za uloge u pozorišnim predstavama „Višnjik“ i „Killer Joe“. U njenu filmografiju ulaze filmovi: „Smelling a Rat“ Majka Lija, „Imaginary Heroes“ Dana Harisa, „A Hole in One“ Ričarda Lidsa, „The Baxter“ Majkla Šouvotera, „Me Without You“ Sandre Goldbeker, „Dick“ Endrua Fleminga. Naša publika je ipak najviše pamti po ulozi u televizijskoj seriji „Dosonov svet“ („Dawson“s Creek“).

Rendi Kvejd (Džo)
Postao je jedan od omiljenih američkih glumaca otkako je nominovan za Oskara, BAFTA nagradu i Zlatni globus za izuzetno ostvarenu ulogu u filmu „The Last Detail“ Hala Ešbija. Film „Planina Broukbek“ označava Kvejdov povratak u milje američkog zapada. Njegove mnogobrojne uloge iz poslednjih godina smeštene u ovo okruženje obezbedile su mu nagradu Zlatna čizma za celokupnu karijeru.

Uskoro ćemo ga gledati u filmu „The Ice Harvest“ u režiji Harolda Ramisa. Dva umetnika su ranije sarađivala na originalnoj urnebesnoj komediji „Vacation“. S rediteljem Piterom Bogdanovičem dosad je snimio pet filmova: dobitnika Oskara „The Last Picture Show“ i nastavak „Texasville“ (oba ostvarenja su ekranizacije romana Larija Mekmertrija, koji je pisac scenarija i za „Planina Broukbek“), kao i filmove „What’s up Doc?“, „Targets“ i „Paper Moon“. U njegovu filmografiju ulaze i filmovi: „The Apprenticeship of Duddy Kravitz“, „The Missouri Breaks“, „Bound for Glory“, „Midnight Express“, „The Long Riders“, „Fool for love“, „Parents“, „Days of Thunder“, „Quick Change“, „The Paper“, „Independence Day“, „Kingpin“, „Hard rain“, „Home on the Range“. Glumi na televiziji i u pozorištu.

Oficijelni sajt:

  • Brokeback Mountain (2005)

    Premijera: FEST 06
    U bioskopima: mart 2006.

    Pratite Krstaricu na www.krstarica.com