Žanr: drama, komedija
Trajanje: 106 min.
Premisa: Ponekad nam život donosi neobična iznenađenja.
Glavne uloge: |
Bil Marej (Bill Murray), Džefri Rajt (Jeffrey Wright), Šeron Stoun (Sharon Stone), Franses Konroj (Frances Conroy), Džesika Lang (Jessica Lange), Tilda Svinton (Tilda Swinton), Džuli Delpi (Julie Delpy), Kloe Sevinji (Chloe Sevigny) |
Scenario: | Džim Džarmuš (Jim Jarmusch) |
Režija: | Džim Džarmuš (Jim Jarmusch) |
SINOPSIS
Dona Džonstona, okorelog neženju, tek što je ostavila njegova poslednja ljubav Šeri. Još jednom Don je prepušten samom sebi. Kada primi misteriozno roze pismo, prinuđen je da razmišlja o svojoj prošlosti. Pismo je stiglo od anonimne bivše ljubavi i informiše ga o tome da ima devetnaestogodišnjeg sina, koji želi da sazna ko mu je otac.
Donov najbliži prijatelj i komšija, detektiv amater i porodični čovek, nagovara ga da istraži tu „misteriju“. Iako nije veliki ljubitelj putovanja, Don ipak kreće u neobičnu odiseju tražeći zagonetnog autora pisma u jednoj od četiri bivše ljubavi. Nenajavljene posete svakoj od ovih jedinstvenih žena donose Donu iznenađenja jer ga suočavanje s prošlošću dovodi do neminovnog suočavanja sa sadašnjošću.
O FILMU
Ovaj film osvojio je gran pri na Filmskom festivalu u Kanu.
O REŽISERU
Džim Džarmuš (reditelj i scenarista)
Rođen je u Akronu u Ohaju 1953. Svoj prvi igrani film – „Permanent Vacation“, režirao je 1980. Svetsku slavu stekao je filmom „Stranger Than Paradise“ (1984), koji je dobio Veliku nagradu žirija na Sandens festivalu i nagradu Camera d“Or na Filmskom festivalu u Kanu. Džarmuš živi i radi u Njujorku. U njegovu filmografiju ulaze filmovi: „Down by Law“ (1986), „Mystery Train“ (1989), „Night on Earth“ (1991), „Dead Man“ (1995), „Year of the Horse“ (1997), „Ghost Dog: The Way of the Samurai“ (1999), „Coffee and Cigarettes“ (2003). Režirao je kratki film „Int. trailer. night“ (2002).
O GLUMCIMA
Bil Marej (Don Džonston)
Već je sarađivao s Džarmušem u filmu „Deliriu“, delu filma „Coffee and Cigarettes“. Za ulogu Boba Harisa u filmu „Izgubljeni u prevodu“ („Lost in Translation“), koji je režirala Sofija Kopola, nagrađen je Zlatnim globusom, BAFTA nagradom, nezavisnom Spirit nagradom i nagradama udruženja kritičara Njujorka, Los Anđelesa i Čikaga. Ista uloga donela mu je nominacije za Oskara i nagradu Udruženja filmskih glumaca.
Marej je portretisao Hermana Blumea u filmu Vesa Andersona „Rushmore“. Ova uloga donela mu je nagradu za najbolju epizodnu ulogu od Udruženja filmskih kritičara Njujorka, Nacionalnog udruženja filmskih kritičara, Udruženja kritičara Los Anđelesa i nezavisnu Spirit nagradu. Rođen je u Čikagu. Glumačku karijeru započeo je u improvizovanoj trupi „Second City“. Pridružio se ekipi NBC-jeve serije „Saturday Night Live“ u drugoj sezoni i veoma brzo osvojio Emi kao jedan od scenarista spomenutog šou-programa.
Posle debitantske uloge u filmu Ivana Rajtmana „Meatballs“, Marej se ponovo pojavio u Rajtmanovim filmovima „Stripes“ i „Ghostbusters“. U njegovu filmografiju ulaze i filmovi: „Caddyshack“ i „Dan mrmota“ („Groundhog Day“) Harolda Ramisa, „Where the Buffalo Roam“ Arta Linsona, „Tootsie“ Sidnija Polaka, „The Razor“s Edge“ Džona Biruma, „Scrooged“ Ričarda Donera, „What About Bob?“ Frenka Oza, „Mad Dog and Glory“, „Wild Things“ Džona Meknotona, „Ed Wood“ Tima Bartona, „Kingpin“ Pitera i Bobija Farelija, „The Man Who Knew Too Little“ Džona Amijela, „Cradle Will Rock“ Tima Robinsa, „Hamlet“ Majkla Almerejda, „The Royal Tenenbaums“ i „The Life Aquatic with Steve Zissou“ Vesa Andersona. Autor je knjige „Cinderella Story: My Life in Golf“.
Džefri Rajt (Vinston)
Podjednako je angažovan na filmu, u pozorištu i na televiziji. Njegov portret naslovnog lika u filmu „Basquiat“, kojim je debitovao na filmu, doneo mu je nominaciju za nezavisnu Spirit nagradu. Rajtova filmografija uključuje i filmove: „Critical Care“ Sidnija Lameta, „Cement“ Adrijana Pasdara, „Ride with the Devil“ Anga Lija, „Shaft“ Džona Singltona, „Ali“ Majkla Mena, „The Manchurian Candidate“ Džonatana Dema. Već dugo i veoma uspešno sarađuje s Publik teatrom iz Njujorka. Za uloge u pozorišnim predstavama dobio je i brojne nagrade. Igrao je „Otelu“, „Kralju Liru“, „Juliju Cezaru“. Za ulogu u predstavi „Anđeli u Americi“ dobio je nagradu Toni i mnoge druge. Istu ulogu ponovio je i u TV mini-seriji za koju je nagrađen Zlatnim globusom i Emi nagradom.
Šeron Stoun (Laura)
Epitet seks ikone dobila je posle uloge u bioskopskom hitu Pola Verhovena – „Niske strasti“. Uloga u tom filmu donela joj je nominaciju za nagradu Zlatni globus. Nominaciju za Oskara i nagradu Zlatni globus donela joj je uloga u filmu Martina Skorsezea „Kazino“, u kome su joj partneri bili Robert de Niro i Džo Peši. Još dva puta imala je nominacije za Zlatni globus – za uloge u filmovima „The Mighty“ Pitera Čelsoma i „The Muse“ Alberta Bruksa. Nedavno je nagrađena Emi nagradom za gostovanje u dramskoj seriji (gostovala je u tri epizode) „Advokatura“ („The Practice“).
Prvu filmsku ulogu imala je u filmu Vudija Alena „Stardust Memories“. U njenu bogatu filmografiju ulaze i filmovi: „Picking Up the Pieces“, „Irreconcilable Differences“, „Total Recall“, „The Quick and the Dead“, „The Specialist“, „Intersection“, „Sliver“, „Gloria“, „Last Dance“ i „Dijabolik“.
Franses Konroj (Dora)
Za ulogu Rut u seriji kuće HBO „Šest stopa pod zemljom“ nagrađena je Zlatnim globusom i nagradom Udruženja filmskih glumaca (još dve nagrade ovog udruženja dobila je zajedno s celim ansamblom te serije). Ova uloga donela joj je i nominaciju za Emi nagradu.
Po završetku studija na Džulijardu (odsek gluma), počinje da radi na televiziji, u pozorištu i filmu. Pored serije „Šest stopa pod zemljom“, pojavljivala se i u TV serijama „Law & Order“, „Cosby“, „Quenn“ i TV filmu „Murder in a Small Town“. Za ulogu u pozorišnoj predstavi „The Last Yankee“ dobila je nagradu OBIE, a nominaciju za nagradu Toni za rolu u predstavi „The Ride Down Mt. Morgan“. Igrala je u brojnim pozorišnim predstavama koje su joj donele pregršt nagrada.
U njenu filmografiju spadaju filmovi: „Manhattan“, „Another Woman“, „Crimes and Misdemeanors“, „The Aviator“, „The Neon Bible“, „Scent of a Woman“, „Dirty Rotten Scoundrels“, „Catwoman“, „Shopgirl“.
Džesika Lang (Karmen)
Langova je dvostruka dobitnica Oskara. Jedna je od najcenjenijih glumica na svetu. Posle studija drame u Parizu, seli se u Njujork, gde je radila kao model pre nego što ju je producent Dino de Laurentis angažovao za ulogu u filmu „King Kong“. U tom periodu dobija uloge u filmovima „All That Jazz“ i „The Postman Always Rings Twice“; u potonjem joj je partner bio Džek Nikolson.
Godine 1982. igra u filmovima „Frances“ i „Tootsie“ i biva nominovana za Oskara za uloge u oba ostvarenja. Za potonji, film Sidnija Polaka i jedan od najpopularnijih filmova svih vremena, dobija nagradu Akademije i Zlatni globus, kao i nagrade Nacionalnog udruženja filmskih kritičara i Udruženja filmskih kritičara Njujorka za najbolju epizodnu ulogu.
Nominacije za Oskara donele su joj i uloge u filmovima „Country“, „Sweet Dreams“, „Music Box“. Drugog Oskara dobila je za ulogu u filmu Tonija Ričardsona – „Blue Sky“. Ta uloga donela joj je i Zlatni globus i nagradu Udruženja filmskih kritičara Los Anđelesa i nominaciju Udruženja filmskih glumaca za najbolju žensku ulogu.
U njenu filmografiju ulaze i filmovi: „Crimes of the Heart“, „Far North“, „Men Don’t Leave“, „Cape Fear“, „Night and the City“, „Rob Roy“, „A Thousand Acres“, „Titus“ i „Big Fish“. Jednako uspešno nastupa i u pozorištu. Jedna od predstava koju je igrala na Brodveju – „Tramvaj zvani želja“, kasnije je adaptirana za televiziju. Za tu ulogu dobila je i treći Zlatni globus i nominaciju za Emi nagradu. Televizijske uloge donele su joj još neke nominacije za Zlatni globus i Emi. Godine 2003. postala je ambasador dobre volje Unicefa.
Tilda Svinton (Peni)
Rođena Škotkinja je najbolje ostala upamćena po nezaboravnim ulogama u filmovima „The Deep End“ i „Orlando“. Pažnju javnosti privukla je i uspešnom saradnjom s rediteljem Derekom Džarmanom u osam njegovih filmova. Među njima su i „Caravaggio“, „War Requiem“ i „Edward II“ (za koji je dobila nagradu za najbolju žensku ulogu 1992. godine na Filmskom festivalu u Veneciji). U njenu filmografiju ulaze i filmovi: „Conceiving Ada“, „Teknolust“, „Female Perversions“, „Love is the Devil“, „Possible Worlds“, „Vanilla Sky“, „Adaptation“, „Young Adam“, „Thumbsucker“, „Constantine“.
Džuli Delpi (Šeri)
Nedavno je bila nominovana za nagradu Oskar kao koscenarista filma „Pre sumraka“ („Before Sunset“). Nastavak tog filma – „Before Sunrise“, izazvao je veću pažnju javnosti i kritike od svog prethodnika, koji je snimljen pre devet godina, a Delpijeva je dobila nagradu Udruženja kritičara San Franciska za najbolju žensku ulogu.
Oba roditelja su joj glumci. Počela je da glumi još kao tinejdžerka. Među filmove koje je snimila na početku karijere spadaju: „Detective“, „La Passion Beatrice“, „La noche oscura“, „Europa Europa“, „Voyager“. Kasnije je igrala u filmu Kšištofa Kišlovskog „Belo“, drugom iz trilogije „Tri boje“. U njenu filmografiju ulaze i filmovi: „Killing Zoe“ i „The Legend of Lucy Keyes“. Kao reditelj debituje kratkim filmom „Blah, Blah, Blah“, koji je prikazan na Sandens filmskom festivalu. Pored toga što radi kao glumica i reditelj, nedavno je objavila debitantski album, na kome se pojavljuje kao pevačica i autor pesama.
Oficijelni sajt:
Premijera: FEST 06
U bioskopima: 9. marta 2006.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com