Šrek 2

Žanr: animirani film/avantura/porodična komedija
Trajanje: 92 min.
Premisa: Leta 2004. oni su ponovo tu

Glavne uloge (glasovi): Mike Myers, Cameron Diaz, Eddie Murphy, John Cleese, Antonio Banderas, Rupert Everett, Julie Andrews, Jennifer Saunders, Kelly Asbury
Scenario: William Steig (knjiga), Andrew Adamson, Joe Stillman, David N. Weiss
Producenti: Jeffrey Katzenberg, David Lipman, Aron Warner, John H. Williams
Režija: Andrew Adamson, Kelly Asbury

SINOPSIS

Nakon povratka sa medenog meseca, simpatično zeleno čudovište Šrek i princeza Fiona našli su se pred velikim izazovom – upoznavanjem sa Fioninim roditeljima, kraljem i kraljicom Daleke zemlje. Očekujući upoznavanje sa lepim princem koji je pridobio srce njihove ćerke i pripremajući planove za budućnost kraljevstva – Fionini roditelji nisu se pripremili za susret sa neobičnim princezinim izabranikom, kao ni za novi izgled svoje mezimice, koja se u međuvremenu pretvorila u čudnovato zeleno biće.

O FILMU – KOMPJUTERSKA ANIMACIJA

Animirani film „Šrek 2“ predstavlja drugo najveće ostvarenje u istoriji kinematografije. Za samo jedan vikend, nakon premijere u Americi, zaradio je 108 miliona dolara. U „Šreku 2“, Šrek, magarac i princeza Fiona upadaju u pravi kovitlac novih avantura sa drugim omiljenim junacima bajki. Glasove junacima i u ovom nastavku ponovo pozajmljuju Majk Majers (Šrek), Edi Marfi (magarac) i Kameron Dijaz (princeza Fiona). Ovoj vrhunskoj ekipi pridružuju se i dobitnica Oskara Džuli Endrjuz i Džon Kliz, nominovan za Oskara, kao Fionini roditelji kraljica Lilijan i kralj Harold; Antonio Banderas kao Mačak u čizmama; Rupert Everet kao princ na belom konju; i Dženifer Sonders kao vila kuma.

Kompjuterski animirana komedija „Šrek“ pojavila se 2001, doživela veliki uspeh na blagajnama širom sveta i pohvale kritike, dostigavši vrhunac prvim Oskarom u novoj kategoriji, kategoriji najboljeg animiranog filma. Posle tog uspeha, počelo je planiranje „Šreka 2“, ali je nastavak bio uslovljen mnogim ključnim faktorima; prvi je bio priča. Reditelj Keli Ezburi primećuje: „“Šrek 2″ ispituje šta se dešava kada se poremeti prirodna ravnoteža u bajkama. Fionu su roditelji zatvorili u kulu, očekujući da će zgodni princ doći da je spase i razbije kletvu koja je pretvara u ogra kada sunce zađe. Očekivali su da sve ide po planu, kao što se obično dešava u bajkama. Nisu računali na to da će ogr po imenu Šrek doći i, nasuprot očekivanju, razbiti kletvu. Sada je njihova ćerka ogr i danju i noću, jer je Šrek malo izvrnuo redosled stvari, po čemu je poznat u našem svetu bajki.“ „Šrek“ je izazivao smeh parodiranjem nekih od najomiljenijih bajki, a nastavak nije nimalo nežniji, budući da pogađa konvencije bajki, kao i neke poznate filmske trenutke.

Brojni su umetnici koji su svoj muzički talenat pozajmili „Šreku 2“: grupa „Counting Crows“, koja izvodi „Accidentally in Love“; Pit Jorn (Pete Yorn), koji peva „Ever Fallen in Love“; grupa „Eels“, koja izvodi „I Need Some Sleep“; britanski duet „Frou Frou“, sa svojom verzijom pesme „Holding Out for a Hero“; Nik Kejv (Nick Cave) i „The Bad Seeds“, koji pevaju „People Ain“t No Good“; i Tom Vejts (Tom Waits), koji kao kapetan Kuka peva „Little Drop of Poison“. Mladi umetnik „Butterfly Boucher“ uradio je obradu pesme „Changes“ legendarnog Dejvida Bouija. Kada je Boui čuo tu verziju, bio je toliko oduševljen da je odlučio da peva zajedno s mladim umetnikom.

Kao gotovo sve u kompjuterskoj animaciji, i kreiranje kostima je prava mešavina umetnosti i nauke. Odeća koju je kreirala Musendenova oblikovana je tako da odgovara veličini likova. Potom je ekipa za animaciju u PDI/DreamWorks digitalizovala dvodimenzionalne oblike i bukvalno ih sašila u kompjuteru, naravno po specifikacijama Musendenove. Jedan od izazova digitalne garderobe jeste u tome što odeća mora da se kreće i savija zajedno sa likovima koji je nose. Tim za efekte proučavao je kako se odeća savija u odnosu na pokrete tela, a zatim sastavio desetak najuobičajenijih poza u kojima dolazi do naboravanja, kao što je savijanje lakta. Pošto su procenili gde i kako će se bore pojavljivati i utvrdili kriterijume, članovi tima bili su u stanju da razviju program koji automatski stvara bore na odeći koje odgovaraju pokretima likova. Uzorci tkanine bili su ključni za uspeh ovog procesa, jer različiti materijali različito reaguju na iste pokrete.

Kao i elementi dizajna filma, i muzika u „Šreku 2“ predstavlja mešavinu klasične i savremene, tj.kombinuje klasičnu filmsku muziku sa starim i novim pesmama nekolicine poznatih izvođača, čak i legendi. Adamson kaže: „Prepustili smo izazov stapanja filmske muzike sa pesmama Hariju Gregsonu Vilijamsu, koji je bio jedan od kompozitora prvog „Šreka“, i opet je sjajno odradio posao. Imali smo sreće što smo imali Krisa Duridasa kao muzičkog supervizora koji je umeo da izvuče mnogo toga iz različitih izvođača.“

O REŽISERU

Endru Adamson (reditelj/scenarista)
Debitovao je filmom „Šrek“, a predstoji mu režija filma „The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe“, po knjizi C. S. Luisa, koji će biti snimljen na njegovom rodnom Novom Zelandu. Takođe, sarađuje sa koscenaristom „Šreka“ Džoom Stilmanom na scenariju za novi animirani film kompanije „DreamWorks“ sa radnim naslovom „Truckers“, po trilogiji Terija Pračeta.
Keli Ezburi (reditelj)
Debitovala je animiranim filmom „Spirit: Stallion of the Cimarron“, koji je nominovan za Oskara. Ranije je radila kao supervizor scenarija za prvi klasično animirani film kompanije „DreamWorks“ – „Princ Egipta“. Počela je karijeru u Dizniju, kao crtač storiborda za „Malu sirenu“, „Lepoticu i zver“ i „Priču o igračkama“, a potom bila pomoćnik scenografa na „Košmaru pre Božića“ Tima Bartona.

O GLUMCIMA

Majk Majers (Šrek)
Majers je stvorio širok spektar nezaboravnih likova na filmu i televiziji. Godine 1997. pisao je scenario, producirao i glumio u hit komediji „Ostin Pauers“, o modnom fotografu – tajnom agentu iz 60-tih koji je zamrznut i budi se u 90-tim godinama. Majers je tada igrao dvostruku ulogu: Ostina Pauersa i njegovog neprijatelja, dr Zlog. Dve godine kasnije, Majers je ponovo pisao scenario, producirao i glumio u još uspešnijem nastavku – „Ostin Pauers: špijun koji me je kresnuo“. Za svoju trostruku ulogu u tom filmu dobio je američku nagradu za komediju za najsmešnijeg glumca. Godine 2002. uradio je i poslednji nastavak – „Ostin Pauers u zlatnom udu“, koji je postigao veći uspeh od oba prethodna.

Majers je debitovao 1989. kao izvođač i scenarista TV emisije „Uživo subotom uveče“, stvorivši u narednih šest sezona neke od najnezaboravnijih likova. Za rad na toj seriji dobio je mnoge nagrade i nominacije. Jedan od likova iz „Uživo subotom uveče“ kog je predstavljao bio je i Vejn Kembel, voditelj sopstvenog besplatnog šoua „Vejnov svet“. Kada je „Vejnov svet“ prenesen na veliko platno s velikom zaradom, Majers je postigao svoj prvi filmski uspeh. On je bio i koscenarista filma koji je zaradio više od 200 miliona dolara. Zatim je ponovio ulogu u nastavku „Vejnov svet 2“. Među ostale Majersove filmove spadaju „Oženio sam ubicu sekirom“ i „Diskoteka 54“.

Edi Marfi (magarac)
Edi Marfi zaslužan je za neprestano blebetanje magarca, koje je Šreka bezmalo dovelo do ludila. Marfi je dobio nagradu Eni i nominacije za BAFTA i MTV filmske nagrade za „Šrek“. On je u komercijalnom pogledu najuspešniji afroamerički glumac u istoriji filmske industrije i jedan od pet najunosnijih glumaca uopšte. Sa 43 godine, Marfi je na vrlo kratkoj listi glumaca koji su igrali u više filmova, koji su osvojili preko 100 miliona dolara u toku prethodne tri decenije, od „Policajca sa Beverli Hilsa“ do „Tatinog obdaništa“.

Njegovi filmovi su među finansijski najuspešnijim u istoriji, uključujući „48 sati“, „Kolo sreće“, „Doktora Dulitla“, „Dolazak u Ameriku“ i „Policajca sa Beverli Hilsa“. Godine 1989. debitovao je kao reditelj, filmom „Noći Harlema“, komedijom za koju je pisao i scenario i glumio zajedno sa Ričardom Prajorom i Red Foks. Pozajmio je i glas zmaju Mušuu u uspešnom animiranom filmu „Mulan“, da bi 1996. odigrao sedam različitih likova u mega hitu „Otkačeni profesor“, za koji je dobio nominaciju za Zlatni globus. Među njegove poslednje hitove spadaju „Doktor Dulitl 2“ i „Tatino obdanište“.

Kameron Dijaz (princeza Fiona)
Kameron Dijaz ponovo pozajmljuje glas princezi Fioni, koja je pronašla pravu ljubav i pravu sebe u „Šreku“. Četiri puta nominovana za Zlatni globus, Dijazova je dobila prvu nagradu za naslovnu ulogu u hit komediji braće Fareli „Ima nešto u vezi Meri“. Sledeće godine je nominovana za Zlatni globus, za ulogu u filmu „Biti Džon Malkovič“ Spajka Džonzija, kao i za nagradu BAFTA. Godine 2002. nominovana je po treći put za ulogu u filmu „Vanilla Sky“ Kamerona Kroua sa Tomom Kruzom. Poslednji put je nominovana za ulogu u epskoj drami Martina Skorsiza „Bande Njujorka“ sa Leonardom Di Kapriom.

Debitovala je na filmu 1994. u komediji „Maska“ sa Džimom Kerijem. Zatim je igrala u hit romantičnoj komediji „Venčanje mog najboljeg prijatelja“ sa Džulijom Roberts, Dermotom Malrunijem i Rupertom Everetom. Godine 2000. udružila se sa Dru Barimor i Lusi Liu u „Čarlijevim anđelima“, kao i u nastavku ovog filma. U njene ostale filmove spadaju: „Things You Can Tell Just By Looking at Her“ sa Glen Klouz, Holi Hanter i Ejmi Breneman; „Bilo koje nedelje“ Olivera Stouna sa Al Paćinom; „Ona je ta“ Edvarda Burnsa i „Manje običan život“ Denija Bojla.

Džuli Endruz (kraljica Lilijan)
Džuli Endruz daje glas majci princeze Fione, kraljici Lilijan, koja ima sopstvene razloge za prihvatanje izbora muža svoje ćerke. Duže od pola veka, Endruzova je omiljena i često nagrađivana zvezda pozornice, filma i televizije. Već je bila legenda na Brodveju kada je debitovala u filmu „Meri Popins“ 1964. Ta uloga joj je donela Oskara, Zlatni globus i nagradu BAFTA. Sledeće godine je ponovo nominovana za Oskara i osvojila je još jedan Zlatni globus za nezaboravnu ulogu Marije fon Trap u filmu „Moje pesme, moji snovi“. Za „dvostruku“ ulogu u filmu „Viktor/Viktorija“ nominovana je za Oskara po treći put i ponovo je osvojila Zlatni globus.

Današnja filmska publika najbolje je poznaje po ulozi kraljice koja pokušava da poduči svoju unuku da bude princeza u filmu „The Princess Diaries“, a tu ulogu ponoviće i u predstojećem nastavku. U njene ranije filmove spadaju i „The Americanization of Emily“, „Hawaii“, „Thoroughly Modern Millie“, „Star!“, „Darling Lili“ i „10“. Endruzova je osvojila mnoge pozorišne i televizijske nagrade, a 1999. je dobila i titulu dame Britanske imperije od Njenog visočanstva kraljice Elizabete 2.

Antonio Banderas (Mačak u čizmama)
Pozajmljuje glas razmetljivom Mačku u čizmama, koji prvo izaziva Šreka na dvoboj, da bi zatim postao njegov prijatelj i saveznik. Banderas je dobio svoju prvu nominaciju za Zlatni globus za ulogu Čea u filmskoj adaptaciji mjuzikla „Evita“ sa Madonom. Drugi put je nominovan za naslovnu ulogu u filmu „Maska Zoroa“ sa Entonijem Hopkinsom i Ketrin Zitom Džouns.

Rođen u Malagi u Španiji, Banderas je studirao u Školi dramskih umetnosti u svom rodnom gradu pre nego što je započeo karijeru u jednom lokalnom pozorištu. Godine 1981. preselio se u Madrid i postao član Narodnog pozorišta Španije. Pedro Almodovar angažovao ga je za film „Lavirint strasti“ 1982. To je bio prvi od pet filmova koje će Banderas uraditi sa Almodovarom, uključujući i „Matadora“, „Zakon požude“, „Žene na ivici nervnog sloma“ i „Veži me“.

Debitovao je u Americi 1992. ulogom mladog kubanskog muzičara u „Kraljevima mamba“, a zatim dobio pohvale kritike za uloge u filmovima „Filadelfija“ i „Intervju sa vampirom“. Godine 1995. reditelj Robert Rodrigez dao mu je ulogu u filmu „Desperado“, sa Salmom Hajek, što je bila njegova prva glavna uloga u američkom filmu. Sledeće godine, Banderas je igrao u Rodrigezovoj priči omnibusa „Četiri sobe“, a njih dvojica su se ponovo udružili da bi snimili serijal porodičnih avanturističkih filmova „Deca špijuni“, „Deca špijuni 2“ i „Deca špijuni 3: kraj igre“, kao i nastavak „Desperada“ – „Bilo jednom u Meksiku“. U njegove ostale filmove spadaju „Frida“, sa Salmom Hajek, „Prvobitni greh“, „Trinaesti ratnik“, „Atentatori“ i „Nikad ne pričaj sa strancem“. Debitovao je kao reditelj filmom „Crazy in Alabama“ sa suprugom Melani Grifit.

Džon Kliz (kralj Harold)
Džon Kliz pozajmljuje svoj glas ocu princeze Fione, kralju Haroldu, u čije planove za ćerkinu budućnost ne spada udaja za jednog ogra. Kliz je već dugo jedan od najinovativnijih i najuticajnijih komičara. Današnja publika ga je nedavno videla kao novog Kjua u filmu o Džejmsu Bondu „Umri drugi put“ i u prva dva dela „Harija Potera“. Pojavljuje se i kao Lajl Finster u seriji „Vil i Grejs“.

Na bioskopskom platnu, poslednja uloga mu je u rimejku „Puta oko sveta za 80 dana“, a pozajmiće i glas za animirani film „Valijant“. Rođen u Engleskoj, Kliz je pridobio međunarodnu pažnju kao tvorac, scenarista i član klasičnog „Letećeg cirkusa Montija Pajtona“. Pošto je prvo emitovana na „BBC“-ju 1969, serija je momentalno postala hit u Evropi, da bi naišla na podjednako dobar odziv kada je počela da se daje u Americi 1972. Iz serije su proizašli i filmovi „Monti Pajton i sveti gral“, „Žitije Brajanovo“ i „Smisao života“.

Godine 1988. Kliz je bio koscenarista, izvršni producent i glumac u hit komediji „Riba zvana Vanda“, za koju je nominovan za Oskara i nagradu BAFTA za originalni scenario; osvojio je nagradu BAFTA i nominaciju za Zlatni globus za najboljeg glumca. U njegove ostale filmove spadaju: „Čarlijevi anđeli 2: punom brzinom“, „Trka pacova“, „Knjiga o džungli“, „Frankenštajn Meri Šeli“, „Silverado“ i „Time Bandits“.

Rupert Everet (princ na belom konju)
Rupert Everet pozajmljuje glas princu na belom konju, tj. izabraniku princeze Fione. Svoju karijeru Everet je započeo u pozorištu u rodnoj Engleskoj i pojavio se u brojnim filmovima, ali sve do glavne uloge u hit komediji „Venčanje mog najboljeg prijatelja“ 1997. nije stekao svetsku slavu. Ta uloga donela mu je mnoge nominacije i nagrade, kao i uloga u filmskoj verziji „Idealnog supruga“ Oskara Vajlda, u režiji Olivera Parkera 1999.

Godine 2002. Everet i Parker su se ponovo udružili u još jednoj adaptaciji Oskara Vajlda „Važno je zvati se Ernest“, sa Ris Viderspun, Džudi Denč i Kolinom Firtom. Everetu predstoji nekoliko filmova u 2004, uključujući „A Different Loyalty“, sa Šeron Stoun, „A Way Through the Woods“ Džulijana Felouza i „Complete Female Stage Beauty“ Ričarda Ejra, u produkciji Roberta de Nira. U ostale Everetove filmove spadaju „To Kill a King“, „Bezuslovna ljubav“, „The Next Best Thing“, sa Madonom, „Inspektor Gadžet“, „San letnje noći“ i „Pret-a-porte“ Roberta Altmana.

Dženifer Sonders (vila kuma)
Dženifer Sonders daje glas neobičnoj vili kumi, koju više zanima da ostvari sopstvene nego tuđe želje. Sondersova je televizijskoj publici sa obe strane Atlantika najpoznatija kao jedan od tvoraca i glumica izuzetno popularne serije „Apsolutno fantastične“. Osvojila je nagradu BAFTA za najbolju humorističku seriju. Dobila je i nagradu Britanskog udruženja scenarista za „Apsolutno fantastične“.

Oficijelni sajt:

  • Shrek 2 (2004)

  • Pretpremijera: 12. avgust 2004. godine
  • Premijera: 19. avgust 2004. godine

    Pratite Krstaricu na www.krstarica.com