Žanr: komedija
Trajanje: 101 min.
Glavne uloge: | Hugh Grant, Toni Collette, Rachel Weisz, Nicholas Hoult |
Scenario: | Peter Hedges, Chris Weitz, Paul Weitz |
Producenti: | Robert De Niro, Jane Rosenthal |
Režija: | Paul Weitz, Chris Weitz |
SINOPSIS
„Sve o dečaku“ je film koji govori o muškarcu – zgodnom, bogatom, plitkom, egocentričnom i neodoljivom – i o neočekivanoj vezi koju će uspostaviti taj muškarac i jedan dečak. Film je snimljen prema knjizi Nika Hornbija koja je 1998. godine prodata u preko milion primeraka samo u Velikoj Britaniji.
Vil (Hju Grant) je nepopravljivi 38-godišnjak koji živi u Londonu. On je bogat, slobodan i bez dece, po ceo dan ne radi ništa, a jedini njegov posao je da bude „cool“, da izbegava odgovornost i da se viđa sa ženama. Posle kratke veze sa jednom samohranom majkom, on otkriva je pravo mesto za nalaženje novih „veza“ u grupi za pomoć samohranim roditeljima. Izmišljajući dete po imenu Ned, Vil se pridružuje jednoj takvoj lokalnoj grupi. Tu sreće i Suzi (Viktorija Smarfit), a preko nje i Markusa (Nikolas Holt), sina njene prijateljice.
Markus je čudan 12-godišnjak; on ima probleme i u kući i u školi. Njegova „hipi“ majka Fiona (Toni Kolet) pati od depresije, dok njega u školi maltretiraju deca, jer je drugačiji. Dana kada su se Markus i Vil prvi put sreli, Fiona pokušava samoubistvo, a Markus u Vilu vidi rešenje svih problema.
Markus će posle neuspelog Vilovog sastanka sa Fionom početi da prati Vila. Tako će otkriti da je Vilov sin izmišljen. Ubrzo, Markus se svakog dana posle škole pojavljuje na vratima Vilovog stana. Posle početnog odbijanja, Vil će se sprijateljiti sa Markusom i dati sebi zadatak da od njega napravi „cool“ dečaka.
OD KNJIGE DO VELIKOG PLATNA
Knjiga „Sve o dečaku“ izdata je prvi put 1998. godine. To je treća knjiga Nika Hornbija, posle veoma uspešnih „Fever Pitch“ i „High Fidelity“, prema kojima su takođe snimljeni filmovi. Delo „Sve o dečaku“ prodato je u Velikoj Britaniji u preko milion primeraka. U ovom romanu čitaoci su našli sve ono što ih je pre toga privuklo knjizi „Dnevnik Bridžit Džouns“, a razlika je u tome što ova priča potvrđuje da žene nisu jedine koje imaju probleme – pogotovo kada se radi o ljubavi. I muškarci prolaze kroz svoje muke, uplašeni su i ranjivi kao i žene.
Producentska kuća „Tribeca Productions“, koju vode Robert de Niro i Džejn Rozental, odmah je prepoznala potencijal Hornbijevog romana i kupila prava 1998. godine, pre no što je knjiga i izašla iz štampe. Prvobitno, film je pripremala kuća „New Line“. Međutim, pošto je došlo do promena u ovoj kompaniji, „New Line“ nije mogao da završi projekat i tada se uključio „Universal Pictures“.
ODABIR GLUMCA ZA ULOGU VILA
Hju Grant izabran je za ovaj film pre no što su odabrani reditelji. Njemu se knjiga toliko dopala da je i sam razmišljao da kupi prava za svoju producentsku kuću. Lik Vila dozvolio je Grantu da prikaže nešto novo, kao što je veoma uspešno uradio i u filmu „Dnevnik Bridžit Džouns“, i da se još jednom udalji od likova slatkih, romantičnih heroja, po kojima je poznat.
RAD SA DECOM
Potraga za dečakom bila je takođe veoma bitna i zato je počela veoma rano. Džejn Rozental kaže: „Želeli smo dete koje će osvojiti publiku, ali ono je moralo biti pomalo čudno.“ Među više hiljada kandidata, Nikolas se dopao svima u ekipi. Pol Vajc kaže: „On je neverovatno prirodan i iskren pred kamerom, ima izuzetnu moć koncentracije i veoma se brine o svom radu.“ Kris dodaje: „Svakog dana bilo nam je sve jasnije da je on pravi izbor i mogu samo da zahvalim srećnoj zvezdi što smo izabrali baš njega.“
Hju ranije nije imao priliku da tako blisko sarađuje sa decom. Tokom audicija, u kojima je aktivno učestvovao, primetio je da deca gube interesovanje posle nekoliko ponavljanja. „Nikolas me je sve vreme pratio“, rekao je on. Za Nikolasa, ovo je bila prilika iz snova. Uživao je u proučavanju i svih drugih uloga u filmu, a na snimanju je provodio toliko vremena da je njegova majka morala bukvalno da ga odvlači kući na kraju dana. Ekipa je bila impresionirana činjenicom da je on, uprkos tome što se radilo veoma dugo i naporno, sve vreme bio koncentrisan. Kada je snimanje privedeno kraju, Nikolas je od tuge zaplakao, toliko da ni „PlayStation 2“ koji je dobio na poklon od ekipe nije zaustavio njegove suze.
GLAVNA ŽENSKA ULOGA
Pošto su muškarci odabrani, došao je red i na izbor glumica. U ulozi Fione našla se Toni Kolet. Bilo je veoma važno da Fionu igra glumica koja može da unese humor u tako tužan lik. „Ona je jedna od najboljih glumica današnjice. Veoma je smešna. Teško je naći glumicu koja je tako iskrena u emocijama i koja ima tako precizan osećaj za komično“, kaže Pol.
ZARADA
Film je do sada zaradio 125 miliona dolara.
POL I KRIS VAJC – reditelji
Zajedno su snimili hitove iz serijala filmova „American Pie“, kao i „Down to the Earth“. Pre toga zajedno su uradili nekoliko scenarija, uključujući i one za filmove „Antz“ i „Madeline“. Rođena u Njujorku, ova braća predstavljaju treću generaciju porodice sa „holivudskim pedigreom“. Njihov deda bio je poznati agent Pol Kohner. On je predstavljao, između ostalog, legende kao što su Džon Hjuston, Bili Vajlder i Ingmar Bergman, dok su njihovi roditelji modni dizajner i pisac Džon Vajc i glumica Suzan Kohner.
HJU GRANT (Vil)
Rođen je u Londonu 1960. godine, a svoju glumačku karijeru započeo je na nacionalnoj televiziji, da bi vrlo brzo prešao na veliko platno i počeo munjevit uspon ka vrhu. Hju Grant ostvario je brojne i različite uloge na filmu, televiziji i u pozorištu. Igrao je pored zvezda kakve su Endi Mekdauel i Džulija Roberts. Sarađivao je i sa rediteljima poput Džejmsa Ajvorija, Romana Polanskog i Vudija Alena. Za ulogu u filmu „Četiri venčanja i sahrana“ nagrađen je Zlatnim globusom i Nagradom Britanske akademije. Iako „klasičnog“ izgleda, koji ga čini savršenim za romantične priče, Hju Grant odlično se snalazi i u komedijama situacije, što je i dokazao ulogom u filmu „Plavooki Miki“.
TONI KOLET (Fiona)
Toni Kolet je za ulogu u australijskom filmu „Mjurijelino venčanje“ dobila nagradu Australian Film Industry Award za najbolju žensku glavnu ulogu i bila nominovana za Zlatni globus. Za ulogu u filmu „Šesto čulo“ nominovana je za nagradu Oskar u kategoriji najbolje sporedne uloge. Nagradu Australian Film Industry Award dobila je i drugi put, za ostvarenje u filmu „Dečaci“. Zapažene uloge ostvarila je i u filmovima „Spotswood“, „Lillian“s Story“, „The Pallbearer“, „Emma“, „Velvet Goldmine“, „Clockwatchers“ i „Cosi“.
Oficijelni sajt:
Premijera: 28. novembar 2002. godine
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com