Žanr: animirani, porodični, avanturistički, komedija
Trajanje: 94 min.
Premisa: Nešto zečno se dešava!
Glavne uloge (glasovi): |
Piter Salis (Peter Sallis), Ralf Fajns (Ralph Fiennes), Helena Bonam Karter (Helena Bonham Carter), Piter Kej (Peter Kay), Džon Tomson (John Thomson) |
Scenario: | Nik Park (Nick Park), Bob Bejker (Bob Baker) |
Režija: | Stiv Boks (Steve Box), Nik Park (Nick Park) |
SINOPSIS
Volas i njegov odani psić Gromit kreću u avanturu kako bi otkrili misteriju koja se krije iza baštenske sabotaže. Ova očigledno planirana akcija preti da ugrozi njihovo seoce i spreči već tradicionalno godišnje takmičenje u gajenju gigantskog povrća.
O FILMU
Pre nešto više od 16 godina filmska publika upoznala je ekscentričnog pronalazača Volasa, koji obožava sir, i njegovog vernog pratioca, psa Gromita, u animiranom filmu s likovima od plastelina po imenu „A Grand Day Out“. Kratki film u kome Volas i Gromit putuju do Meseca i nazad kako bi se snabdeli neograničenim zalihama sira bila je prva komedija mladog animatora Nika Parka. Godine 1990. film je bio nominovan za nagradu Oskar za najbolji kratki animirani film i tako konkurisao drugom Parkovom filmu – „Creature Comforts“, koji je i osvojio nagradu.
Sledeći film s Volasom i Gromitom – „The Wrong Trousers“, osvaja Oskara u istoj kategoriji 1994. godine. Dve godine kasnije, Park dobija i trećeg Oskara za najbolji kratki animirani film, ponovo iz serijala s Volasom i Gromitom – „A Close Shave“. Sva tri filma osvojila su i nagradu Bafta. Svaka avantura Volasa i Gromita, bazirana na predanoj odanosti zabavi, počinje u Engleskoj i širi se svuda po svetu.
Sada pronalazač i njegov verni četvoronožni prijatelj prvi put imaju svoj celovečernji film – „Volas i Gromit: prokletstvo Zekodlaka“. Zekodlaka je kreirao animator Jan Vitlok. Za njega je to bio potpuno nov izazov, jer je odlučio da zeca prekrije krznom, a ne plastelinom. Iako postoji ogroman uticaj kompjuterske animacije, film „Volas i Gromit“ nije pravio kompromise. Stari stil po kome su poznati ovi animirani filmovi sačuvan je i sada.
Bilo je nemoguće naći lokaciju koja bi odgovarala likovima visokim 25–30 cm. Scenograf Fil Luis morao je da nacrta 30 posebnih scenografskih rešenja za set. Istraženo je i kreirano preko 1.000 vrsta biljaka koje su upotpunile autentičan izgled bašta, šuma i staklenika. Da bi popunili bašte, napravljeno je preko 700 vrsta povrća od plastelina, uglavnom dinja, bundeva i šargarepa – one su prvo modelovane, zatim obojene i na kraju zasađene kako bi se odigralo takmičenje džinovskog povrća.
Utrošeno je veoma mnogo truda i da bi se napravio Volas i Gromit kamion protiv štetočina, za koji je poslužio automobil marke ostin 35, naravno, umanjen. Napravljeno je nekoliko modela kombija, od kojih svaki verovatno košta više od pravog. Na tim kolima funkcionisalo je bukvalno sve – od farova i žmigavaca do brisača. Prozori, vrata, kabina i prikolica su se normalno zatvarali i otvarali, a vrata su čak mogla i da se zaključaju.
Za dugogodišnje fanove kratkih filmova o Volasu i Gromitu ne postoji bolja muzika koja prati junake od Jorkširskog tamburaškog orkestra, koji svira kompozicije Džulijana Nota.
O REŽISERU
Nik Park (reditelj)
Park je trostruki dobitnik Oskara u kategoriji za najbolju animaciju za filmove „Creature Comforts“, „The Wrong Trousers“ i „A Close Shave“.
O GLUMCIMA
Piter Salis (Volas)
Pozajmljivao je glas u svim filmovima o Volasu i Gromitu. Salis igra oko 60 godina. Glumio je u filmu Orsona Velsa „Moby Dick“, zatim „The School for Scanda“, „The Dark is Light Enough“, „The Three Sisters“, „Rhinocero“ s Lorensom Olivijeom i „A Shot in the Dark“ s Džudi Denč. Igrao je i u pozorištu – glumio je u predstavi „Gordost i predrasude“.
Ralf Fajns (Viktor Kuartermejn)
Aktuelne uloge ovog glumca su u filmovima: „The Constant Gardener“, „The Chumscrubber“ i „Chromophobia“. Dva puta je nominovan za Oskara, a osvojio ga je za ulogu u Spilbergovom filmu „Šindlerova lista“. Druga nominacija za Oskara bila je 1997 – za „Engleskog pacijenta“. Fajnsova filmografija je sledeća: „Sobarica i senator“, „Red Dragon“, „The Good Thief“, „Spider“, „Onegin“, „Sunshine“, „The Avengers“, „Oscar and Lucinda“, „Strange Days“.
Helena Bonam Karter (ledi Totington)
Ovog leta igrala je u filmu „Čarli i fabrika čokolade“ s Džonijem Depom, u režiji svog supruga – Tima Bertona, a zatim je s istom ekipom snimila animirani film „Corpse Bride“, u kom je pozajmila glas glavnoj junakinji. Godine 1997. igrala je u drami Jana Softlija „Krila golubice“, a za ulogu u tom filmu bila je počastvovana Oskarom, Zlatnim globusom i BAFTA nagradom za najbolju žensku ulogu.
Oficijelni sajt:
Premijera: Sinemanija 2005. godine
U bioskopima od: 17. novembra 2005. godine
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com