Godišnjica smrti kralja roka: Elvis i dalje živi

Kralj roka Elvis Prisli mrtav je već 40 godina, ali na njegovom imanju u Memfisu je jako živo. Gužva, komešanje i uzbuđenje približavaju se vrhuncu. U slavnom Grejslendu cele ove nedelje se obeležava 40. godišnjica Elvisove smrti. Planiraju se događanja – aukcije, rasprave, bdenja, plesne zabave, koncerti.

– Ovo će biti najveća Elvisova nedelja. Obožavaoci iz celog sveta stići će na završno hodočašće, posebnu proslavu života i nasleđa Elvisa Prislija – kažu organizatori.

Sve na Elvisu i oko njega vrištalo je na pobunu i seksualne slobode, od plesa kukovima, duboka glasa, do pripijene odeće. Mlade obožavateljke je bacao u trans, a konzervativnu Ameriku u očaj.

Elvisov miks ‘belog’ kantrija i ‘crnog’ ritam i bluza, što niko pre njega nije pokušao, zauvek je promenio muziku.

– Bez Elvisa niko od nas ne bi uspeo – rekao je Badi Holi, a Džon Lenon tvrdio je da ‘bez Elvisa ne bi bilo ni Bitlsa’.

Prisli je rođen 1935. u relativno siromašnoj porodici u Tupelu, na jugu Misisipija. Otac mu je bio nadničar, a majka krojačica. Imao je jednojajčanog blizanca koji je umro pri porođaju. Umesto bicikla kojem se nadao, roditelji su mu za deseti rođendan poklonili gitaru. Koštala je samo osam dolara. Mladić, koga su često zadirkivali u školi, bio je samouk ali je zahvaljujući svojoj muzikalnosti i iskustvu pevanja u crkvenom horu ubrzo počeo da svira profesionalno.

Godine 1954. snimio je prvi singl ‘That’s All Right’ u studiju Sema Filipsa. Tri dana kasnije pesma je prvi put odsvirana na lokalnom radiju u Memfisu, a slušaoci su potom radio stanicu zasuli telefonskim pozivima tražeći da je pusti ponovo. Do kraja večeri emitovao je rekordnih 15 puta. Bio je to početak karijere u kojoj će Elvis postati ‘kralj’, idol, seks simbol i američka kulturna ikona, prodati milijardu ploča, najviše od svih, osvojiti brojne nagrade i glumiti u tridesetak holivudskih filmova.

Ali je pevač, koga su fanovi poštovali kao božanstvo, privatno bio usamljen i očajan čovek. Tokom služenja vojske u nemačkom Fridbergu, upoznao je tada 14-godišnju Prisilu Bolije, kćerku kolege vojnika.Venčali su se 1967. a godinu kasnije rođena je Liza Mari Prisli, Elvisovo jedino dete. Veza je bila kratkog veka. Prisila je kasnije pričala da je Elvis živeo u začaranom krugu zavisnosti od tableta za spavanje, stimulansima i sedativima i nije imao mnogo vremena za porodicu. Razveli su se 1973. godine.

Krajem 60-ih godina, Elvisova zvezda je počela da bledi, Bitlsi i Stonsi bili su novi kraljevi. Fanovi su jedva prepoznavali svog nekadašnjeg idola na pozornici, izobličenog od debljine i natopljenog znojem. Poslednji koncert održao je u junu 1977. pred dvadesetak hiljada ljudi u Indijanapolisu.

– Stvarno je fizički izgledao loše, baš loše – rekao je Žak Kvik, u to vreme tridesetogodišnjak, u nedavnom razgovoru za radio WIBC.

Iako mu je zdravstveno stanje bilo daleko od dobrog, to nije trebalo da bude Elvisov zadnji koncert. Pripremao se na letnu turneju, a poslednju pesmu ‘Way Down’ snimio je samo nekoliko dana pre smrti. Bile su mu samo 42 godine kada je pronađen ležeći potrbuške na podu svog kupatila u Grejslendu. Fatalna srčana aritmija, zaključio je lekar. Gojaznost i godine zloupotrebe raznih lekova uzele su danak.

– Elvis je ubio Elvisa – rekao je pomoćnik njegovog menadžera Majkl Krouli. Mislim da nije mogao da podnese ono što je postao i služio se čime je god mogao da umrtvi bol.

Mit, međutim, živi dalje i ne pokazuje znakove zaborava.

– On je jedina osoba modernog doba koja je globalno prepoznatljiva samo po imenu. Recite ‘Elvis’ u Pekingu, u Nikaragvi, Estoniji ili na Fidžiju, u raznim jezicima i kulturama iste sekunde će svi znati na koga mislite – kaže britanski pisac Ted Harison.

Njegova palata Grejslend, drugi najpoznatiji dom u SAD-u nakon Bele kuće, cele ove nedelje, a naročito u sredu, na 40. godišnjicu smrti, očekuje zato desetine hiljada posetilaca, prenosi 24sata. .

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com