Nije pop zvezda, nema milione pregleda na „Jutjubu”, ne vrti se na radiju, niti na televiziji, osim specijalizovanih kanala, nije „ime u trendu” kada su u pitanju pretraživanja na „Guglu” ili „Tviteru”… Zapravo nije ni živ. I to već 225 godina! Međutim, bez obzira na sve to potukao je Bijonse, Lejdi Gagu, Drejka, Kanjea Vesta, Rijanu, „Rejdiohed” i silne druge popularne izvođače koji su u godini na izmaku objavili albume.
U pitanju je Volfgang Amadeus Mocart, kome niti jedan muzičar iz sfere popularne kulture ne može ništa kada je reč o prodaji kompakt-diskova. Naime, luksuzno boks-set izdanje austrijskog kompozitora najprodavaniji je album u 2016. godini. I neverovatan rezultat od 1,25 miliona prodatih albuma u fizičkom formatu još je impresivniji ako se uzme u obzir podatak da je ovakav uspeh stigao posle samo pet nedelja prodaje. Obimna kolekcija nazvana „Mozart 225: The New Complete Edition”, koja sadrži čak 240 sati muzike, objavljena je 28. oktobra u izdanju diskografske kuće „Univerzal mjuzik”, a na „Amazonu” se trenutno prodaje za čak 500 dolara.
Ne samo da je ovaj boks-set prepun muzike, već je podeljen na čitavih dve stotine kompakt-diskova, na kojima više od 600 svetski priznatih solista iz sveta klasike, ali i 60 orkestara, izvode dela kompozitora koji je rođen 27. januara 1756. u Salcburgu, a preminuo pre tačno 225 godina u Beču. Doduše, i ova vest o prodaji izdanja iz domena klasične muzike ima jednu „začkoljicu”. Naime, do tiraža od 1,25 miliona kupljenih primeraka širom sveta došlo se tako što se zbrajala prodaja svakog pojedinačnog kompakt-diska iz boks-seta.
Uprkos tome, opet je u pitanju fenomenalan rezultat za tako kratko vreme, koji još više zapanjuje ako se uzme u obzir podatak, koji je nedavno objavio „Bilbord”, da je u 2016. prodaja albuma u fizičkom formatu opala čak 11,6 odsto. Za razliku od vinila, kompakt-disk kao format u ovoj godini zabeležio je najdrastičniji pad, pa je tako tokom 2016. prodato samo 50 miliona diskova. I ova godina najgora je za diskografsku industriju još od 1991. jer su samo tri albuma dostigla milionski tiraž (u koji je uključena i fizička i digitalna prodaja): „25” Adel, „Lemonade” Bijonse i Drejkov „Views”.
Kako je objavio „Forbs”, u godini za nama muzika je uglavnom konzumirana u digitalnom obliku. Tako striming servisi, poput „spotifaja” ili „epl mjuzika” mogu da se podiče rekordnim rezultatima, budući da je u ovoj godini preko ovih platformi strimovano čak 208,9 milijardi pesama. A tu za Mocarta nema mesta.
Ubedljivo najstrimovaniji umetnici jesu oni iz domena popularne muzike. I tu je kanadski reper Drejk neprikosnoven. Muzičar iz Toronta, koji je proletos objavio album „Views”, ne samo što je najstrimovaniji izvođač u ovoj godini već i svih vremena, bar preko „spotifaja”. Album ovog izvođača imao je rekordnih 2,46 milijarde strimova, a posle Drejka najtraženiji izvođači na pretplatničkim digitalnim platformama u 2016. bili su Rijana, Sia, Džastin Biber, „Koldplej”, Kanije Vest…
I dok prodaja albuma opada, koncertni biznis cveta. U 2016. od koncerata inkasirano je čak 25 milijardi dolara, što je 30 odsto veća zarada u odnosu na prethodnu godinu. Tome su doprinele i svetske turneje popularnih izvođača, a najunosniju imala je Bijonse, koja je zaradila 256 miliona dolara. Jedanaest miliona manje inkasirao je Brus Springstin u svom pohodu na svet, a treći po zaradi su članovi britanskog sastava „Koldplej” (221 milion). Adel, koja turneju nastavlja i naredne godine, u 2016. od nastupa je zaradila 159 miliona dolara, a gotovo istovetna suma prihod je koji su ostvarili organizatori oktobarskog „Dezert trip” festivala, na kome su nastupili „Rolingstonsi”, Pol Makartni, Bob Dilan, Nil Jang, „Hu” i Rodžer Voters.
(Jelena Koprivica, Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com