Kako je vinil „vaskrsnuo”

Pre desetak godina činilo se kao da je tržište definitivno „presudilo” najstarijem i nekada najpopularnijem formatu za slušanje muzike – vinilu. Iako su gramofonske ploče, najprodavanije osamdesetih godina prošlog veka najpre ugrozile kasete, a potom i kompakt diskovi, koji su 1991. potpuno potukli vinil, već godinama ovaj format, na opšte zaprepašćenje, doživljava pravu renesansu. Koliko god da je, izuzimajući kolekcionare i zaluđenike za muziku, priča o povratku vinila zvučala suludo, ovaj format ne samo da je sve popularniji nego i preuzima primat.

O tome kako su ploče „vaskrsnule”, svedoče brojni podaci. Počev od toga da se već devetu godinu beleži rast prodaje vinila u svetu, do izveštaja britanske diskografske asocijacije BPI u kome je navedeno da su muzički umetnici na Ostrvu više zaradili tokom 2015. od prodaje svojih ploča, nego od emitovanja video-klipova na „Jutjubu”. Kao što je „Politika” već pisala, u prošloj godini prodato je više od dva miliona ploča samo u Velikoj Britaniji, što je ujedno bila i najbolja prodaja ovog formata još od 1994. godine. Diskografske kuće su tako od prodaje 2,1 miliona vinila inkasirale 25,1 miliona funti, u odnosu na 24,4 miliona funti, koliko je iznosila zarada od „Jutjuba”.

A najnoviji izveštaj iz Velike Britanije pokazuje da su ploče trenutno bez premca. Kako je objavio „Gardijan”, samo tookom prve sedmice decembra zarada od prodaje vinila na Ostrvu iznosila je čak 2,5 miliona funti, što je duplo više u odnosu na 2015. godinu. Takođe, te nedelje u Britaniji od prodaje muzike u digitalnom formatu inkasirano je 2,1 milion funti, a poređenja radi, u isto vreme prošle godine na digitalnu muziku potrošeno je čak 4,4 miliona funti. Prvi put se, kako je podsetio „Gardijan”, desilo da Britanci više potroše na ploče nego na digitalnu muziku, ili na druge formate, poput kompakt-diskova.

Britanski dnevnik naveo je da je delimično „krivac” za ovaj fantastičan rezultat tradicionalna božićna kupovina, ali podseća da ploče ne uzimaju samo stariji ljubitelji muzike već i nove generacije, oni mlađi od 25 godina, pa čak i tinejdžeri. I to bez obzira na relativno visoku cenu vinila, koja iznosi oko 25 funti.

Tokom prošle nedelje najprodavanije ploče na Ostrvu bile su „Before the Dawn” – najnovije lajv izdanje Kejt Buš, kompilacija božićnih pesama „Now That’s What I Call Christmas”, kao i saundtrek iz filma „Čuvari galaksije” i „Back to Black” pokojne Ejmi Vajnhaus. Ove dve poslednje pomenute ploče nalaze se i na listi najprodavanijih u Velikoj Britaniji tokom ove godini. Pored ovih, među deset najtraženijih vinila u godini na isteku su i „Blackstar” Dejvida Bouvija, „Purple Rain” Prinsa, „A Moon Shaped Pool” sastava „Rejdiohed”, „Rumours” benda „Flitvud mek”, „Legend” Boba Marlija, „The Stone Roses” istoimenog britanskog sastava i poslednje studijsko izdanje Adel – „25”.

(J. K., Politika)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com