Sedamdeset i četvrta dodela nagrada Oskar donela je ljubiteljima filma mnogo iznenađenja. Iako ove godine nismo imali dominaciju samo jednog filma, ipak se može reći da je „Blistavi um“ ukupni pobednik. Taj film je poneo četiri Oskara: za najbolji film, režiju, scenario (adaptiran) i najbolju žensku sporednu ulogu.
Posebno ističemo Oskara za najbolji strani film, tj. najbolji film van engleskog govornog područja, koji je u jakoj konkurenciji (npr. „Čudesna sudbina Amelije Pulen“) pripao bosanskom režiseru Danisu Tanoviću za film „Ničija zemlja“. Sve čestitke.
Predstavnici Crne Amerike u kinematografiji su u ovoj oskarovskoj noći doživeli punu afirmaciju i priznanje. Ovakav ishod događaja najavio je počasni Oskar Sidniju Poatjeu (Sidney Poitier), koji je prvi crni oskarovac u istoriji dodele ove nagrade. Ubrzo potom dobili smo i prvu crnu ženu oskarovku.
Denzel Vošington (Denzel Washington) je primio Oskara za ulogu korumpiranog policajca u filmu „Dan obuke“ („Training Day“). Vošington ima već jednog Oskara, koji je dobio za sporednu mušku ulogu u filmu „Glory“ iz 1989. godine. Oskara za najbolju žensku ulogu dobila je Hale Beri (Halle Berry) za film „Monster“s Ball“. Ona je prva crna glumica koja je dobila ovu prestižnu glumačku nagradu.
U veoma oštroj konkurenciji, uglavnom eminentnih britanskih glumica, Dženifer Koneli (Jennifer Connelly) je dobila Oskara za najbolju žensku sporednu ulogu. Ona je tu čast zaslužila ulogom supruge nobelovca Neša u filmu „Blistavi um“. Džim Brodbent (Jim Broadbent) je dobio Oskara za najbolju mušku sporednu ulogu. On je Oskara zaslužio ulogom muža u teškoj porodičnoj priči „Ajris“. Brodbent je takođe ostvario uloge u još dva filma nominovana za Oskar: Mulen Ruž („Moulin Rouge“) i „Dnevnik Bridžet Džouns“ („Bridget Jones“s Diary“).
Iako nominovan čak u trinaest kategorija, „Gospodar prstenova“ je dobio samo četiri Oskara, za manje spektakularne kategorije. Robert Redford i Sidni Poatje dobili su počasne Oskare. Poatje je prvi crni glumac koji je dobio Oskara, 1963. godine, za film „Lilies of the Field“. Redford, i sam već ovenčan ovom nagradom, počasnog Oskara je dobio prvenstveno za sve svoje zasluge u oblasti nezavisne filmske produkcije i kao osnivač Sandens (Sundance) instituta i istoimenog festivala.
Lista pobednika izgleda ovako:
- Najbolji film: „Blistavi um“ („A Beautiful Mind“)
- Najbolja režija: Ron Hauard (Ron Howard) za „Blistavi um“.
- Najbolja muška uloga: Denzel Vošington (Denzel Washington), „Dan obuke“ („Training Day“)
- Najbolja ženska uloga: Hale Beri (Halle Berry), „Monster“s Ball“
- Najbolja muška sporedna uloga Džim Brodbent (Jim Broadbent), „Iris“
- Najbolja ženska sporedna uloga: Dženifer Koneli (Jennifer Connelly), „Blistavi um“
- Najbolji originalni scenario: Džulijan Felous (Julian Fellowes), „Gosford Park“
- Najbolji adaptirani scenario: Akiva Goldsman (Akiva Goldsman), „Blistavi um“
- Najbolja pesma: „If I Didn“t Have You“, Rendi Njuman (Randy Newman), film „Monsters, Inc.“
- Najbolji strani film: „Ničija zemlja“, Bosna i Hercegovina
- Novoustanovljena nagrada za najbolji animirani film: „Shrek“
„Gospodar prstenova“ je dobio nagradu Oskar za najbolju šminku, najbolju originalnu muziku, kinematografiju i vizuelne efekte. „Mulen Ruž“ je nagrađen Oskarom za najbolju kostimografiju i umetničko vođenje (art direction). „Pad crnog jastreba“ („Black Hawk Down“) je dobio Oskara za najbolji zvuk i najbolju montažu. Oskara za najbolju montažu zvuka dobio je film „Perl Harbor“.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com