Opuštena i ležerna atmosfera koja je vladala u utorak, 10. aprila, na dodeli Blockbuster Awards u losanđeleskom Shrine Auditorium-u, sasvim je jasno ocrtala “popuštanje napetosti” koje svake godine dolazi kao neka vrsta “postoskarovskog” sindroma.
Kejt Hadson (Kate Hudson), kojoj je izmakla nagrada Akademije u kategoriji najbolje sporedne ženske uloge, dobila je ovom prilikom priznanje za najbolje žensko novo lice, povodom uloge u filmu “Almost Famous”.
Ženski deo zvezdane postave “What Women Want” (u glavnoj muškoj ulozi je Mel Gibson) Helen Hant (Helen Hunt) osvojila je priznanje za najbolju žensku ulogu u romantičnoj komediji, dok je Sandra Bulok (Sandra Bullock) proglašena najboljom komičarkom, za ulogu ostvarenu u “Miss Congeniality”.
“Ko god da osvoji ovu nagradu, trebalo bi da se odrekne svih budućih honorara”, našalila se Bulokova prilikom primopredaje nagrade na sceni.
Mišel Fajfer (Michelle Pfeiffer) je dobila nagradu za najbolju žensku ulogu u trileru, i to za lik zlostavljane supruge u filmu “What Lies Beneath”, i tim povodom je rekla: “OK, ja sam, dakle, ‘najzastrašenija’ glumica na svetu. Uvek sam to i znala o sebi, ali sad je red i na druge da to otkriju”.
Bendžamin Brat (Benjamin Bratt), čija je poznatija, lepša i bolja polovina miljenica Akademije Džulija Roberts (Julia Roberts), odneo je kući priznanje za najbolju sporednu mušku ulogu u komediji “Miss Congeniality”, dok je Nikolas Kejdž (Nicolas Cage) nagrađen za najbolju mušku ulogu u romantičnoj komediji, za film “The Family Man”.
B. Brat je iza scene otkrio novinarima da “ovo ide na vrh police za nagrade koju ću napraviti za Džuliju. Da, da, zlatnog momka ćemo morati da pomerimo u stranu”, kategoričan je on.
Kejdž je, reagujući na frenetične pozdrave publike, rekao: “Voleo bih da je ovako u mojoj kući kad dolazim kući s posla”.
Filmski veteran Voren Biti (Warren Beatty) je, primajući posebno priznanje za životno delo, rekao publici: “Vi ste blago za filmsku industriju”.
Američki videodistributerski lanac Blockbuster Inc. održava ovaj šou svake godine, dajući milionima svojih korisnika mogućnost da, suprotno oskarovskoj “samovolji” Akademije, sami, “demokratski”, odaberu koga žele da vide na sceni, odnosno kome žele da dodele nagradu. Nagrade su žanrovski razvrstane, što ovu svečanost takođe čini bližom prosečnom američkom filmskom gledaocu nego što je to slučaj sa Oskarom. Ove godine je u glasanju učestvovalo 20 miliona ljudi, a pored filmskih, nagrade se dodeljuju i u muzičkim i kategorijama video igara.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com