Osmo izdanje studentskog etnografskog filmskog festivala održano je tradicionalno u Zadru 26. i 27.maja ove godine, u koorganizaciji hrvatskih i srpskih organizacija – Antropopa, Kolektiva “Vizantrop” i Centra za vizuelnu antropologiju – VAC.
Zadar je grad na Severu Dalmacije u središtu istočne obale Jadranskog mora, a po broju stanovnika je peti grad u Hrvatskoj.
Grad je stanica mnogih studenata, istraživača i profesora iz regiona, ali i Evrope koji ga posećuju svake godine kako bi se strukovno umrežavali i predstavili svoje filmove na festivalu.
Pored predavanja, stručnih panela i predstavljanja različitih organizacija koje povezuju antropološka istraživanja i kinematografiju, organizaija Antropop organizovala je različite fotografske i filmske radionice, soundscape šetnje i etnografije crteža na kojima su učestvovali studenti iz Beograda, Zagreba, Zadra i drugih krajeva bivše Jugoslavije.
Nosilac projekta SEF festivala Lucija Tomanović rekla je da je ovogodišnji festival drugačiji nego prethodnih godina.
“Na ovogodišnjem izdanju SEF festivala imali smo priliku da vidimo osam filmova koji su nastali kao produkt Škole vizuelne antropologije u Beogradu. Ovogodišnje izdanje bilo je u limitiranoj verziji, budući da nismo prikazivali filmove sa međunarodne scene, već samo iz Beograda”, rekla je Tomanović.
Napušteni i neiskorišćeni prostori deo su tradicije SEF festivala, koji se prvih šest godina održavao u Kapetanskom parku u starom delu Zadra, dok je ove i prošle godine održan na drugim lokacijama, naglasila je Lucija.
“Ove godine smo ga organizirali u kulturnom centru “Knjigozemska” u Zadru koji nam je ustupio prostor zbog čega smo zahvalni. Želimo SEF razvijati u tom smeru da iskorištavamo neke prostore koji su možda neiskorišteni.”
Prvog dana festivala prikazani su filmovi sa poslednje Škole vizuelne antropologije iz Beograda u organizaciji Centra za vizuelnu antropologiju – VAC.
Drugog dana festivala etnomuzikolog Nikola Radeka održao je predavanje o Banijskom tradicionalnom pevanju, a premijerno je bio prikazan i film “Vesnik etnografskih nadrealizama” vizuelnog antropologa iz Srbije Relje Pekića.
Zatvaranje festivala je priredio Nikonj koji je kroz svoj DJ set predstavio spoj alternativnije elektronske muzike i zvučne zapise sa vlastitih etnomuzikoloških terenskih istraživanja u Istri, petrinjskom kraju, Potkozarju, beogradskom gradskom prevozu, Pomoravlju i zapise vlaških posmrtnih obreda.
SEF festival je međunarodni studentski etnografski filmski festival koji se u Zadru održava od 2014. godine.
Prilog Kineske Medijske Grupe (CMG).
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com