Završio se godišnji „festival umetnosti, aktivnosti i događaja Brning men“ (Burning Man) čiji su posetioci, od kojih mnogi iz društvene elite, zbog kiše potpuno neočekivane za pustinju u kojoj se održava prvih dana septembra, danima bili zaglavljeni u neobično lepljivom belom blatu, a odlazak i dolazak su im bili zabranjeni dok nevreme ne prođe.
Kiša je prošla, a drvena lutka čoveka – simbola festivala je nekako izgorela i sada, dok se „Brning men“ prazni, vreme je za čišćenje za šta organizatori imaju tri nedelje jer to javno zemljište u pustinji Blek Rok u severozapadnoj Nevadi, ali posledice letnje oluje bi mogle da promene taj rok.
Jedan od principa tog festivala je da se ne ostavljaju tragovi – očekuje se da svi odnesu sve što su doneli i očiste svoje mesto logorovanja pre odlaska.
Ali posle bujičnih kiša koje su zatvorile puteve, zaustavile saobraćaj i primorale mnoge da kilometrima bosi pešače kroz blato, ta oblast je prošarana napuštenim vozilima, tepisima, nameštajem, šatorima i smećem. Svuda su duboki otisci stopala i kolotečine.
Eleonora Segreti, koja živi u Italiji, rekla je da „bukvalno svi koje poznajem i sa kojima sam razgovarala, zaista ozbiljno shvataju ideju ‘ne ostavljajte tragove’ “ i dodala da „ako treba ostati još jedan dan da bi se očistilo, većina ljudi to radi“.
U oktobru će timovi federalnih službi i organizatora „Brning mena“ otići na mesto festivala radi provere stanja.
Čišćenje obuhvata grabuljanje čitavog ravnog dna isušenog jezera gde se festival održava velikim grabljama pričvršćenim za kamione i sakupljanje smeća na prilaznim putevima.
Godišnja „proslava slobodnih duhova“ u toj udaljenoj pustinji naglašava „samodovoljnost“. Mnogi od skoro 80.000 umetnika, muzičara i aktivista koji sebe nazivaju „gorionicima ideja“ stižu sa ograničenim zalihama. Izazovi u vidu brutalnih vrućina, prašnih oluja i bujičnih kiša se očekuju i, uglavnom su im dobrodošli.
Dok su tamo, grade složen grad na površini od 10 kvadratnih kilometara sa šarenim tematskim kampovima, ukrašenim umetničkim automobilima i „gerilskim pozorištima“ u pripremi za ceremonijalno spaljivanje visoke, bezlične lutke čoveka i hrama posvećenog mrtvima. Sve to se demontira i odvozi kada se festival završi.
Većina učesnika dolazi u sasvim čistu pustinju na nedelju dana da bi se izrazili muzikom i umetnošću i da bi se družili s prirodom. Neki posećuju dno nekadašnjeg drevnog jezera radi jednonedeljne psihodelične zabave s halucinogenima i golotinjom.
Poslanik države Nevada Mark Amodei, čiji okrug obuhvata pustinju Blek Rok, rekao je da je „Brning men“ pozitivan za tu zajednicu. Ali ponekad postoji nedostatak infrastrukture koja bi podržala privremeni grad – ne nužno na samom festivalskom terenu, već i na običnom putu sa dve trake do tamo, a ove godine zbog poplave nije bilo mguće ni pražnjenje, te ni korišćenje stotina hemijskih WC-a za desetine hiljada učesnika, te je izmeta bilo svuda.
Neki posetioci festivala planiraju da ostanu koliko god je potrebno da i od toga očiste teren.
„Ovo je zaštićeno nacionalno područje i deo je naše misije da odemo i ostavimo ga u dobrom stanju, u kakvom smo ga našli“, rekao je Aleksandar Elmendorf, 36, koji planira da ostane do petka. „To znači da prikupite i svaki opušak cigarete“, podvukao je on.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com