U zahuktaloj sezoni „udvaranja” pred dodelu važnih filmskih nagrada, Udruženje stranih novinara akreditovanih u Holivudu zatražilo je od svojih članova da vrate skupoceni poklon koji su dobili od distributera filma „Noćne životinje”, objavio je „Njujork tajms”.
Da li parfem s potpisom Toma Forda, poslat da pogura novi film modnog kreatora koji se dao u režisere, zaudara na nešto? To je pitanje s kojim su suočeni članovi udruženja koje je upravo objavilo nominacije za 74. dodelu „Zlatnog globusa” i nominovalo Forda.
Dok se spremaju za glasanje udruženja i akademije koje dodeljuju nagrade počev od „Globusa” pa sve do Oskara, holivudske kompanije se bore da skrenu pažnju na svoje filmove tako što šalju knjige, tematske figurice i ostali promotivni materijal.
Američka filmska akademija ima stroga pravila koja zabranjuju kompanijama da šalju članovima bilo šta osim kopije filma, pa čak postoji pravilo da na kopijama filmova koji se uzimaju u obzir za Oskara ne sme da bude izjava ili citat kritičara. Mogu samo da prikažu naslov filma i imena autora koji su učestvovali u realizaciji.
Druga udruženja su popustljivija, ali kompanija „Fokus fičers”, distributer „Noćnih životinja”, možda je prešla crtu kada je svakom članu Udruženja stranih novinara poslala po dve boce parfema s potpisom Toma Forda, mušku i žensku verziju, koje u radnjama koštaju po stotinu dolara.
Ovo udruženje ima oko 90 članova i ne baš besprekornu prošlost kad je reč o poklonima. Neslavan je slučaj iz 1999. godine kada su nominovali Šeron Ston za ulogu u filmu „Muza” pošto im je „USA films” svakom poslao sat od 400 dolara, koji je glumica navodno lično platila. Kada su novinari saznali za mito, rukovodstvo udruženja je naredilo članovima da vrate poklon, a glumica nije dobila nagradu za najbolju glumicu u komediji.
Po sadašnjim pravilima Udruženje stranih novinara zabranjuje poklone vrednije od 95 dolara, pa je predsednik Lorenco Sorija poslao članovima imejl s naredbom da jednu bocu parfema zadrže a drugu vrate jer su na internetu videli da jedan košta 90 dolara. Zabrinulo ih je, kažu, i pakovanje poklona zbog kojih je nepotrebno posečeno mnogo stabala. A svakako je „uzaludan napor koji ne utiče na promenu mišljenja”.
Distributeri su sa druge strane zbunjeni jer ne znaju koju cenu da gledaju, veleprodajnu ili maloprodajnu, požalio se jedan studio.
Pokloni rivalskih kompanija poslati ove godine nisu bili problematični. „Lajonsgejt” je delio „Tašenovo” izdanje „Los Anđeles: portret grada”, koje košta 70 dolara, a na poluprovidnim koricama su Rajan Gosling i Ema Stoun kako plešu u filmu „La la lend”.
„Foks srčlajt” je delio postere za film „Džeki”, inspirisane portretima Endija Vorhola, samo što je umesto prve dame na njima Natali Portman koja je glumi.
„Fokus fičers” je jednom strukovnom udruženju poslao malu svadbenu tortu sa figurom mladenaca različitih rasa da ih podseti na film „Laving”, a drugom korpu s hranom iz Virdžinije, gde su živeli filmski (i stvarni) junaci Ričard i Mildred Laving.
Ipak, jedan član udruženja je odbio tortu.
„Kad se vratim posle napornog dana novinarskih projekcija ne želim na svom pragu pokvarenu hranu. Ne mogu vam reći koliko sam boca jeftinog vina dobio ove godine. Alkohol obično dolazi za strane filmove, svako šalje piće iz svoje zemlje”, rekao je neimenovani član ovog udruženja.
(Jelena Kavaja, Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com