Jezgrovita napetost filma „Signs“

M. Najt Šajamalan (M. Night Shyamalan) stvorio je nov magični, misteriozni film za publiku koja voli njegov egzotični smisao za filmovanje priča sa elementima natprirodnog. Šajamalanov istančan talenat za donošenje napete priče koja je na samoj ivici više žanrova, potiče možda od njegovog indijskog porekla. Publika koja voli njegove filmove prepoznaje se po tome što nikada opušteno ne sedi u bioskopu, jer izmaglica napetosti uvek lebdi u vazduhu. Do samog kraja filma, sigurni ste da ste sve shvatili i da vam ništa nije promaklo, ali onda Šajamalan zadaje poslednji udarac koji publiku ostavlja paralizovanu od neočekivano probuđenih emocija. Odjednom pred očima „puca“ sasvim logična priča, te vam, pošto napustite bioskop, ostaje samo da se zapitate kako ste uopšte nešto drugo mogli i da pretpostavite. Šajamalanov film odgleda se za dva sata, ali se utisci sabiraju mnogo duže.

„Signs“, najnoviji Šajamalanov film, predstavlja nam farmera u liku Mela Gibsona koji vodi borbu sa vanzemaljcima i sopstvenim demonima u priči o istini, veri i porodici. Neobični krugovi na usevu ovog farmera – pravilni geometrijski otisci na zemlji i kriptične poslednje reči umiruće sveštenikove žene – predstavljaju Šajamalanove kritične znakove pored puta. Šajamalan meša paranormalni realizam sa psihološkim, ukazujući na svoj neverovatan dar za obično, svakodnevno. Upravo ova kombinacija napravila je od njegovog filma „Šesto čulo“ („The Sixth Sense“) mega hit. Ovaj film zaradio je skoro 700 miliona dolara širom sveta i smestio se na deseto mesto holivudske liste najboljih filmova svih vremena.

Šajamalan je jednom prilikom izjavio da su na njegovo umetničko oblikovanje presudni uticaj imali filmovi „Noć živih mrtvaca“ („Night of the Living Dead“) i Hičkokove „Ptice“ („The Birds“). Mladi indijski režiser upravo se i drži Hičkokovog recepta za stvaranje filmova: on ceo film crta pre nego što započne snimanje. Slikar bukvalno skicira svaki kadar filma, oživljavajući ga mnogo pre snimanja pravih scena.

Malo poznata tačka u Šajamalanovoj biografiji jeste činjenica da je upravo on pisao scenario za film o najsimpatičnijem mišu koji govori – u pitanju je „Stuart Little“. Film „Signs“ prvi je na ovonedeljnoj listi najbolje kotiranih filmova po zaradama u američkim bioskopima.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com