Teri Zvigof (Terry Zwigoff) rođen je 1948. godine u Epltonu, Viskonsin. Pre nego što se oprobao u svetu filma bavio se svakojakim poslovima uključujući i muziku, radove u luci, štamparski posao, rad u dobrotvornoj ustanovi. Tek 1980. godine, nakon svih ovih poslova, snima svoj prvi kratki dokumentarni film – „Louie Bluie“ (1985), portret opskurnog bluz umetnika. Ovaj film otkrio je Zvigofov talenat za snimanje dokumentarnih filmova, kao i njegovo veliko poznavanje džeza i bluza, što će mu kasnije poslužiti za kombinovanje izuzetne muzike za film „Ghost World“ (2001).
Napisao je dva scenarija zajedno sa svojim dugogodišnjim prijateljem Robertom Krambom, crtačem stripova, ali nijedan od tih scenarija nije urodio plodom. Umesto toga, Zvigof je snimio prvi dugometražni dokumentarni film, a za temu je uzeo baš Kromba – „Crumb“ (1994).
Film je bio senzacija na Sandens film festivalu – priča o porodici koja je daleko od uobičajene i portret jednog jedinstveno uvrnutog umetnika. Osvojio je nekoliko nagrada kritike i proglašen je za jedan ood najboljih filmova devedesetih, ali nije nominovan za Oskara za najbolji dokumentarni film.
Odbijajući da postane deo holivudske priče i kompromituje dugogodišnju averziju prema komercijalnosti hitova holivudske produkcije, Zvigof je odbio brojne projekte poput „The Virgin Suicides“ i pet godina se borio da dobije mogućnost adaptacije strip romana Danijela Klousa „Ghost World“. U glavnim ulogama su Tora Birč i Skarlet Johanson, kao dve otuđene tinejdžerke u generičkom predgrađu velikog grada.
„Ghost World“ je mnogo mudriji, smešniji i emotivniji od prosečnog tinejdžerskog filma. Ovim filmom dokazao se i u žanru narativne fikcije. „Ghost World“ je postao umetnički hit 2001. godine. Kolekcija džez i bluz ploča korišćena u filmu pripada lično Zvigofu.
„Bad Santa“ (2003) je još jedno od filmskih ostvarenja ovog neobičnog reditelja. Ono je u skladu sa njegovim stremljenjima nekomercijalnim umetničkim ostvarenjima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com