Kovačičko naivno slikarstvo, element nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, upisano je danas na reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva, organizacije UN za obrazovanje nauku i kulturu (UNESKO).
To je saopštilo Ministarstvo kulture Srbije koje je navelo da se time potvrđuje posvećenost Srbije očuvanju nematerijalnog kulturnog nasleđa i unapređenju kulturne raznolikosti.
Ministarstvo je u saopštenju dodalo i da se time istovremeno ukazuje i na značaj nacionalnih manjina u Srbiji i njihov doprinos bogatstvu kulturnog nasleđa.
Odluku o upisu je doneo Međuvladin komitet za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa UNESKA, na 19. zasedanju u Asunsionu, u Paragvaju, koje se održava od 2. do 7. decembra .
Kovačičko naivno slikarstvo je 2012. upisano u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, podseća se.
Odnosi se na znanja i veštine slikanja i oslikavanja predmeta sa izraženim prikazima narodnog života, ruralne sredine i svakodnevnice, koje se kao osobena forma naivne umetnosti razvija u mestu Kovačica tridesetih godina 20. veka.
Iz Kovačice slikarstvo se proširilo i na druga mesta, pre svega u Vojvodini – Padina, Aradac, Vojlovica, Pančevo, a u drugoj polovini 20. veka dobija široku nacionalnu i međunarodnu vidljivost.
Upis Kovačičkog naivnog slikarstva na listu UNESKO, značajno doprinosi povećanju vidljivosti nematerijalnog kulturnog nasleđa na nacionalnom i lokalnom nivou i međunarodnoj promociji živog nasleđa Srbije, dodaje se.
Nominacija je pripremljena u saradnji Centra za nematerijalno kulturno nasleđe sa predlagačima – Opštinom Kovačica, Galerijom i Fondacijom „Babka“ i Galerijom naivne umetnosti Kovačica.
Podršku u izradi nominacije pružili su i Muzej Vojvodine, Muzej vojvođanskih Slovaka, Nacionalni savet slovačke nacionalne manjine u Srbiji, Opštinska biblioteka Kovačica ,druge institucije i pojedinci.
Srbija do sada ima upisano pet elemenata na tu listu – Porodična slava (2014.), Kolo, tradicionalna narodna igra (2017.) Pevanje uz gusle (2018.), Zlakusko lončarstvo (2020.) i Društvene prakse i znanja u vezi sa pripremom i upotrebom tradicionalnog pića od šljive – šljivovice (2022.).
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com