Moda predstavlja važan deo života tinejdžera, a posebna pažnja posvećena je garderobi likova u filmu „Opasne devojke“ („Mean Girls“, 2004). Kostimograf Meri Džejn Fort bila je zadužena za to da kostimi oslikavaju lični stil i osećanja svakog lika, podvlačeći ono što je najmodernije u srednjoškolskoj kulturi. Sa više od 40 različitih kostima za Kejdi i više od 30 za svaku od tri „plastičarke“ Fortova objašnjava da je održavanje izgleda svake devojke različitim predstavljalo izazov.
Ipak, s obzirom na to da u scenariju „plastičarke“ izmišljaju sopstvena pravila oblačenja i ponašanja – na primer, sredom nose samo roze – Fortova je imala priliku da garderobi da dimenziju više. „Mogla sam da radim zabavne stvari sa njima, da ih oblačim po poslednjim trendovima i da se igram modom“, objašnjava Fortova. „Sve što one nose je sjajnije, svetlucavije i lepše od onoga što nose svi ostali. One su u trendu i bogate su, te mogu da priušte ono što vide u modnim časopisima, tako da stvarno moram da idem u krajnosti.“
Prema Fortovoj, Kejdi i „plastičarke“ možda postavljaju trendove u filmu, ali i ostali likovi izražavaju stavove stilovima oblačenja. „Redžina i Dženis su podjednako kreativne kada je reč o garderobi. Samo imaju potpuno drugačije shvatanje o tome kako neko treba da izgleda“, primećuje Fortova.
„Dok Redžina prati najnovije trendove, Dženis stvara svoje – seče svoju odeću, ponovo je sastavlja i menja i u suštini postaje Redžina svog intelektualnog sveta.“ Koliko god da je individualna moda svake grupe, jedna tužna činjenica se ne menja: u koju god grupu da srednjoškolka upadne, u jednom trenutku će smatrati „modernim“ da bude opasna.
Sutra čitajte više o ovom filmu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com