NIN-ova nagrada, 71. po redu, za najbolji roman godine objavljen u 2024. godini na srpskom jeziku dodeljena je piscu Marinku Arsiću Ivkovu za roman „NGDL“, saopštio je danas žiri.
Odluku o laureatu doneo je žiri u sastavu Aleksandar Jerkov, Adrijana Marčetić, Tamara Mitrović, Vladimir Gvozden i Mladen Vesković.
Predsednik Žirija Aleksandar Jerkov rekao je u Kolarčevoj zadužbini, prilikom obrazloženja odluke, da je žiri dugo razmišljao i razgovarao, te da se nada da su bili pravični „koliko je to bilo moguće“.
Opisujući knjigu „NGDL“ Jerkov je ocenio da je reč o komičnom romanu, koji je šaljiv, interesantan i da prati jednu istoriju gogoljevskog pripovedanja.
„U istoriji svetske književnosti postoji jedna nit koja se razvija od antike pa do naših dana i koja pripada jednom specifičnom obliku romana koji bismo nazvali komični roman. Tog komičnog romana, premda ga je bilo još kod Sterije na samom početku našeg pisanja, je bilo vrlo malo u srpskoj književnosti. Na prstima se mogu prebrojati romani koji imaju takvu vrstu komične dispozicije prema oblikovanju koji i su ostavili trag i pečat u našoj književnosti“, rekao je on.
Pisac Marinko Arsić Ivkov dobitnik NIN-ove nagrade rekao je da pisac ne može da pobegne ni iz svog vremena, niti prostora, navodeći da je pokušao da radnja romana ne bude tipična tema rata.
„Jedino što sam ja pokušao da nađem je neki novi ugao. Da to ne bude tipična tema rata, nego da bude malo i sarkastično, malo da se nasmeje čitalac“, rekao je on.
Upitan ko u njegovom romanu putuje i ko je glavni junak, Arsić Ivkov je naveo da putuju dva glavna junaka, od kojih je jedan pobegao.
Kako je kazao, reč je o rasnom skupocenom golubu koji je zahvaljujući jednom ratnom avionu koji je proleteo pobegao iz golubarnika.
„Junak kreće u poteru, po savetu svog oca ide u Baranju. I sa tom filozofijom on je krenuo preko drumova, i naravno ređaju se doživljaji“, dodao je on.
Govoreći o značenju skraćenice NGDL, rekao je da je to obeležje goluba – „ne daj golubu da leti“.
Na konkurs za 71. NIN-ovu nagradu za roman godine u redakciju je stiglo 185 naslova.
Među dobitnicima te nagrade su, između ostalih i Dobrica Ćosić, Oskar Davičo, Branko Ćopić, Miroslav Krleža, Meša Selimović, Borislav Pekić, Miloš Crnjanski, Danilo Kiš i Aleksandar Tišma.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com