Obim bogatstva britanske kraljice Elizabete nikada nije obelodanjen, ali se procenjuje da iznosi stotine miliona funti. Vladini dokumenti pronaฤeni u Nacionalnom arhivu Ujedinjenog Kraljevstva otkrivaju da je advokat kraljice Elizabete vrลกio pritisak na politiฤare da promene zakon kako njeni udeli u kompanijama ne bi bili obelodanjeni, navodi Gardijan.
Nakon navodne intervencije Bakingemske palate, konzervativni ministri u vladi Teda Hita u zakon su uvrstili klauzulu koja je dala mogucฬnost da firme u vlasniลกtvu โลกefova drลพavaโ budu izuzete od novog zakona o korporativnoj transparentnosti, navodi se u tekstu britanskog lista.
Izveลกtaji pokazuju da su se advokati koje je ovlastila kraljica pozvali na sporazum o kraljiฤinom pristanku. Prema ovom sistemu, monarh seย pre odobrenja parlamenta obaveลกtava da li biย zakonย mogao da utiฤe na kraljevski prerogativ ili na privatne interese.
Prema arhiviranim beleลกkama, u novembru 1973. kraljica je bila zabrinuta da cฬe predlog zakona o uvoฤenju transparentnosti u korporativne udele izloลพiti njene finansije javnoj kritici.
Kraljiฤin privatni advokat Metju Farer navodno je razgovarao sa zaposlenima u tadaลกnjem Odeljenju za trgovinu i industriju u vezi sa predloลพenim novim merama u zakonu. Farer je navodno tvrdio da je kraljica zabrinuta zbog mogucฬnosti da se otkriju njene privatne investicije.
Drลพavni sluลพbenik po imenu CM Druker rekao je da je razgovarao sa gospodinom Farerom, koji mu je preneo zabrinutost svog klijenta „zbog rizika da sve bude otkriveno direktorima kompanije kao akcionarima i ลกiroj javnosti“.
Vlada Velike Britanijeย je naknadno predloลพila ukljuฤivanje dodatne klauzule u zakon koja cฬe omogucฬiti vladi daย odreฤenim firmama da izuzecฬeย od inaฤe obaveznog otkrivanja akcionara. Nakon opลกtih izbora iste godine kada je na vlast doลกla Laburistiฤka stranka, vlada Harolda Vilsona zadrลพala je predlog zakona i on je usvojen 1976. godine.
Kraljiฤin portparol je za Gardijan izjavo da je โkraljiฤin pristanak parlamentarni procesโ.
โNjena uloga je formalna. Monarh uvek daje saglasnost na zahtev vladeโ, dodao je.
โParlamentย odluฤuje da li je potreban kraljiฤin pristanak kada je reฤ o stvarima koje bi uticale na interese kraljevstva, ukljuฤujucฬi liฤnu imovinu i liฤne interese monarha. Ako je potrebna saglasnost, nacrt zakona se, prema konvenciji, daje suverenu da ga odobri samo po savetu ministaraโ, objaลกnjava.
Uprkos upotrebi sistema saglasnosti kraljice, koji je obiฤno zabeleลพen u parlamentarnom zapisniku rasprave โHansarduโ pre trecฬeg ฤitanja zakona, ne moลพe se nacฬi takvo obaveลกtenje o saglasnosti za zakon iz 1976. godine.
Izuzecฬe je dato gotovo odmah nakon odobrenja zakona kompaniji koja se zove Bank of Ingland Nominis Limited, pod kontrolom najviลกih zvaniฤnika Banke Engleske, a koja je prethodno navedena kao potencijalni alat pomocฬu kog je kraljica โฤuvalaโ svoje akcije.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com