O filmu „Dva brata“ (1)

Ljupki dečji film „Dva brata“ („Two Brothers“) nedavno je počeo da se prikazuje u domaćim bioskopima. Jednu od glavnih uloga u ovom filmu tumači Gaj Pirs (Guy Pearce). Kako je film snimljen sa jako malo kompjuterske animacije i budući da su u filmu „glumile“ prave životinje, proces snimanja bio je veoma zanimljiv i naporan.

Pravi izazov u podeli uloga predstavljalo je biranje tigrova koji će glumiti Sangu i Kumala u različitim fazama priče, kao i onih koji će predstavljati njihove roditelje. Reditelj Žan-Žak Ano (Jean Jacques Annaund) poverio je trenersku palicu treneru Tijeriju le Portijeu, koji je radio sa njim pre 16 godina na filmu „Medved“, a skorije je radio na „Gladijatoru“ sa američkim trenerom Rendijem Milerom.

Tigrovi koji su odabrani za film jesu mešavina bengalske i sibirske vrste, kao i tigrova sa Sumatre. Le Portije je koristio kombinaciju glasova, zvukova i ručnih signala da bi upravljao tigrovima. Njegove metode treninga oslanjaju se na njegovu sposobnost da predvidi pokrete tigra i da izabere pravog tigra za snimanje, kao i da upravlja prirodnim ponašanjem tigrova kako bi se ono uklopilo u scenario.

„Svaki tigar ima svoju ličnost“, objašnjava Ano. „Nikad nisam ni sanjao da mogu da budu tako različiti. Svaki je izabran po svom karakteru – vrlo majčinski nastrojena tigrica za ulogu majke, dve življe životinje za dva odrasla brata i slabi mužjak za umornog i starog tigra.“ Le Portije kaže: „Poznajem ličnosti svih svojih tigrova i znam kako će se ponašati u različitim situacijama i prema drugim tigrovima. Na primer, imam veliku ženku koja se uglavnom ne plaši ničega. Nju bih izabrao za teške akcione scene. Takođe je veoma dobra sa drugim tigrovima, a posebno sa mladuncima.“

Za scene u kojima se pojavljuju tigrica i mladunci Le Portije je koristio jednog od svojih omiljenih tigrova, Indru. „To je bilo neverovatno, tigrić koji nije njen igrao se sa njom 37 minuta“, objašnjava Le Portije. „Igrao se njenim repom, a ona ga je na kraju čak i liznula. Bio sam na pet metara od nje tokom celog snimanja i kad bi mladunče počelo da je nervira, ja bih je smirivao. Snimanje te scene bilo je rezultat odnosa koji imam sa Indrom i prirodnih instinkta mladunca prema odrasloj ženki, iako ona nije njegova majka.“

„Sa mladuncima smo koristili glumu po metodi“, kaže reditelj Ano. „Gluma po metodi je jednostavno stvaranje emocije u glumcu slične emociji koju oseća lik u priči. U džepu imam čitavu kolekciju stvari kojima privlačim pažnju mladunaca; na primer, ako ušmrknu kakao prah, odmah kinu. Zevanje je bilo teže. Imamo nekoliko scena u kojima se mladunac umori i zaspi. To smo morali da planiramo. Znali smo da će pola sata pošto popiju svoje mleko zaista želeti da spavaju, pa smo im davali po dve flaše mleka, što ih je činilo srećnim i pospanim i omogućavalo nam da snimimo scenu.“

Sutra čitajte više o ovom filmu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com