O filmu „Kung-fu frka“ (1)

Mesto u kome se odigrava radnja filma „Kunf-fu frka“ – živopisna selendra nazvana aleja Svinjac, jeste još jedna veza Stivena Čaua s prošlošću. Dizajn tog naselja vrlo je sličan onome u kome je Čau odrastao. „Takav kompleks zgrada bio je tipičan u južnoj Kini tokom četrdesetih, kada se i odigrava radnja filma“, kaže scenograf Oliver Vong. „Kada je hongkonški stil doživeo bum u toku pedesetih godina, mnogi su kopirali takav izgled naselja. U takvim alejama – prenaseljenim, smešnim i otkačenim – odrasli su mnogi stanovnici Hongkonga između pedesetih i sedamdesetih godina.“

„Živeo sam u istom takvom naselju“, kaže Čau. „Bilo je tako prenaseljeno da je izgledalo kao da smo svi na gomili. Svako je mislio da zna sve o svakome, ali je zapravo mnogo toga bilo skriveno ispod spoljašnjeg života. Na primer, jednog dana sam sasvim slučajno saznao da je moj prvi komšija majstor borilačkih veština. Znao je borbe godinama, a ja sam njega znao samo kao „starog čiku“. Čak ni u svojim najluđim snovima nisam mogao da ga zamislim kao vrhunskog majstora, što je zapravo bio.“

Kontrast takvom naselju je drugi ključni lokalitet u filmu – uglađeni kazino u kome se okupljaju mafijaši, opaka „Banda Sekiraša“. „Želeo sam da postignem oštru vizuelnu razliku između kazina i aleje Svinjac, što je vrlo tipično za današnju Kinu. U kazinima možete da osetite jasan uticaj zapadne kulture, a aleje su ipak tipične za Kineze.

Snimanje filma počelo je u junu 2003. usred najtoplijeg leta u Kini. Pored studijskog snimanja u aleji Svinjac, druga lokacija bio je Šangaj, gde je takođe korišćen studio, kako bi bile snimljene scene u kazinu. Snimanje je trajalo četiri meseca, što je netipična dužina za standarde u hongkonškoj filmskoj industriji. Najviše vremena bilo je potrebno za snimanje komplikovanih scena borbe. Čou tvrdi da je „Kung-fu frka“ najkomplikovaniji film koji je ikada snimao.

Sutra čitajte više o filmu „Kung-fu frka“.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com