Sezona lova na Oskara

Nekoliko dana pred objavljivanje nominacija za Oskara, koje će se dogoditi 13. februara, u Holivudu vlada prava ludnica: filmski studiji ne žale truda ni novca da što bolje izreklamiraju svoje filmove, a vedete američkog filma se utrkuju u tome ko će da se pojavi u što više TV emisija, na što većem broju javnih događaja i svečanosti, koktela, proslava… što će, naravno, vredni paparaci sve zabeležiti.

Jednom rečju, potrebno je privući na sebe što veću pažnju javnosti, a naročito 5.600 članova Akademije filmskih nauka i umetnosti, koji će upravo izabrati dobitnike 73. po redu Oskara. Na surovom američkom filmskom tržištu, čak se i dodela najuglednijeg priznanja za taj vid umetnosti svodi na bespoštednu i, često, beskrupuloznu borbu za sticanje što veće materijalne dobiti.

Stiv Elzer (Steve Elzer), PR studija New Line Films, iz čije je produkcije ostvarenje “Thirteen Days”, kaže: “Svi ulažemo veliki trud kako bismo privukli pažnju članova Akademije, da bismo bili sigurni da su videli ili će videti naš film”. Lora Sousin (Lora Sosin) iz Lions Gate Films (“Shadow of the Vampire”) kaže da ponekad članove Akademije treba “gurnuti laktom” i “pritegnuti” kako bi otišli da pogledaju sve nove filmove.

Sama svečanost dodele Oskara desiće se 25. marta, a ulog je golem: ne samo da svi žude za zlatastom statuom kao umetničkim priznanjem, već su svesni i činjenice da je dobitak Oskara velika reklama, što može značiti milione i milione na bioskopskom, video i DVD tržištu.

Čini se da ceo Holivud trese neka vrsta do sada nezabeležene groznice. Vilem Dafo (Willem Dafoe) seća se svoje nominacije za najbolju sporednu mušku ulogu iz 1986: “U to doba, saznao sam da sam nominovan kada mi je to rekla dadilja moga sina”. O tome koliko su se stvari izmenile, svedoči i činjenica da su reklame u profesionalno orijentisanoj štampi svake godine sve brojnije. Akademija je zbog toga bila prinuđena da preduzme određene korake u cilju zaštite privatnosti svojih članova, pa je zabranila slanje promotivnih materijala poštom, kampanje vođene putem telefona, kao i upućivanje pozivnica članovima Akademije za sve događaje koji u suštini imaju marketinšku pozadinu. Ovi propisi nisu, ipak, mogli da spreče Džuliju Roberts (Julia Roberts) da se pojavi na duplericama u New York Times-u i Los Angeles Times-u.

Na još jedan zanimljiv problem, koji će, svakako, uticati na članove Akademije prilikom donošenja odluke, ukazuje Teri Kartin (Terry Curtin) iz studija Universal: “Ako je vaš film premijerno prikazan početkom godine, moraćete da pronađete bilo šta što bi obnovilo zanimanje članova Akademije”.

Dakle, svi su se dali u poteru za Oskarom, a ko mu se približio za jednu etapu, saznaćemo vrlo skoro.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com