U proleće 2002. godine, s više od 50 filmova za sobom, Stiven Čau (Stephen Chow) bio je na vrhuncu karijere. Azijski magazin „Time“ proglasio ga je za omiljenog kineskog glumca zahvaljujući filmu „Kung-fu fudbaleri“, prvom filmu koji je potpisao kao glumac, pisac, režiser i producent i koji je doživeo fenomenalan uspeh, oborivši sve rekorde gledanosti u gotovo svim zemljama Azije.
Šta raditi nakon tako velikog uspeha? Odgovor je bio jasan i jednostavan: ostvariti dečački san – postati ekspert za borilačke veštine i kung-fu heroj; u najmanju ruku, na velikom platnu. „Za mene je isuviše kasno da budem kung-fu majstor“, šali se Čau, koji je već zašao u četrdesete. „Ipak, barem to mogu da budem u svojim filmovima, i više od toga – mogu da budem Brus Li.“
Uprkos snažnim likovima kakve glumi na filmu, Stiven Čau je u privatnom životu tih, stidljiv i povučen. Njegove oči zasijaju neverovatno svaki put kada ga neko uporedi s Brusom Lijem. „Kung-fu frka“, koji se trenutno daje u domaćim bioskopima, jeste ključni film u njegovoj karijeri. On predstavlja ispunjenje sna jednog dečaka koji je sedamdesetih godina odrastao na ulicama Hongkonga.
Čau je pronalazio izlaz iz svakodnevice u mraku bioskopskih dvorana, gde je gledao kung-fu filmove. U mraku bioskopskih sala mladi Stiven Čau identifikovao se s filmskim herojima i učio iz tih filmova. Kada mu je Barbara Robinson, direktor „Kolumbije“ za azijsko podneblje, predložila da sarađuju na projektu, brzo je shvatio da bi konačno mogao i da ispuni svoje snove. Inspiracija za „Kung-fu frku“ potekla je iz samih sećanja na filmove koje je gledao kao klinac u Hongkongu. Čau je počeo slično kao junaci na velikom platnu.
Sutra čitajte više o ovom autoru.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com