Najnovije rediteljsko ostvarenje Mela Gibsona – „Stradanje Isusovo“ („The Passion of the Christ“), gotovo je vratilo uloženi novac već prvog dana prikazivanja u američkim bioskopskim dvoranama. Film na koji je utrošeno 30 miliona dolara, od čega je 25 miliona Gibsonov lični novac, na Čistu sredu – svoj prvi dan bioskopskog prikazivanja – ostvario je prihod od 26.556.573 dolara.
Kontroverzno Gibsonovo ostvarenje počinje da se prikazuje u domaćim bioskopima, u distribuciji „Milenijum filma“, od 7. aprila. Rezultat „Stradanja Isusovog“ je najbolje bioskopsko otvaranje jednog filma izvan „udarnih“ termina (septembar/oktobar i decembar/januar). Dosadašnji rekorder bio je „Hanibal“ Ridlija Skota, sa prihodom od 19,8 miliona dolara od prvog dana prikazivanja u februaru 2001. godine. Uključujući i „udarne“ termine, „Stradanje Isusovo“ svrstalo se na deveto mesto, ali i zauzelo treće mesto među filmovima koji su počeli da se prikazuju u sredu, iza „Gospodara prstenova – povratka kralja“ (34,5 miliona dolara) i „Ratova zvezda: fantomska napast“ (28,5 miliona dolara), ali i ispred blokbastera poput „Gospodara prstenova – dve kule“ (26,2 miliona dolara) i „Matriksa“ (24,3 miliona dolara).
Privatne filmske projekcije koje su zakupile različite religijske grupe donele su filmu tri miliona dolara zarade, objavio je američki distributer filma – „Newmarket films“, kao i Gibsonova producentska kuća „Icon“. Gibsonov film je tako u samo jednom danu postao najuspešnije filmsko ostvarenje sa religioznom tematikom, daleko premašivši ukupnu bioskopsku zaradu svojih prethodnika poput Skorsezeovog filma „Poslednje iskušavanje Hrista“ (8,4 miliona dolara), kao i „Šifre: omega“ (12,5 miliona dolara).
Medijska pažnja koju je izazvao film zasenila je čak i dodelu Oskara, najveću i najprestižniju holivudsku dodelu nagrada. Naime, kontroverza povodom navodne antisemitske poruke filma snimljenog prema jevanđeljima po Mateju, Marku, Luki i Jovanu gotovo garantuje da će film postati veliki bioskopski hit, što ga čini još zanimljivijim medijima. „Štampani i elektronski mediji koncentrisali su se na Gibsona i njegov film i niko više ne govori o Oskarima. Svaki bi holivudski film umro za takvu vrstu medijske pažnje“, izjavio je holivudski publicista Entoni Mora. „Mel Gibson je pobednik ovogodišnje oskarovske bitke za publicitet, a čak nije ni nominovan“, dodao je.
Koliku je medijsku prašinu podiglo „Stradanje Isusovo“ svedoči i činjenica da je američki predsednik Džordž Buš izjavio kako bi voleo da pogleda film, tako da je izrazio želju da ga uvrste na raspored privatnih projekcija u Beloj kući. Njega su, kao i mnoge druge potencijalne gledaoce, zaintrigirale kontroverze koje su podstakle optužbe za antisemitizam.
Tim povodom, mišljenje kritičara je podeljeno koliko i mišljenje javnosti. Neki se slažu s određenim jevrejskim organizacijama koje su organizovale proteste ispred nekih od 4.000 bioskopskih dvorana, u koliko se film prikazuje u SAD-u. Njihova najveća zamerka je jedna jedina replika – „Njegova je krv na našim rukama i na rukama naše dece“ – koja se odnosi na Jevreje i potiče iz Jevanđelja po Mateju i koju je, iako je to tražilo nekoliko organizacija američkih Jevreja, Gibson odbio da izbaci iz filma. Drugi se pak slažu s Gibsonovom tvrdnjom da je film veran prikaz biblijskog prikazanja poslednjih 12 sati života Isusa Hrista. Tako kritičar „Njujork tajmsa“, Skot, piše: „Osuditi „Stradanje Isusovo“ za navodni antisemitizam znači promašiti njegovu poentu.“
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com