Zlatna palma u rukama Majkla Mura

Američki režiser Majkl Mur (Michael Moore) osvojio je Zlatnu palmu (Palme d“Or) na tek završenom Kanskom filmskom festivalu filmom „Fahrenheit 9/11“. Film se kritički osvrće na spoljno i unutrašnje delovanje američkog predsednika Džordža Buša posle tragičnih događaja u Njujorku 11. septembra. Temu ovoga filma nedavno smo detaljno obradili u članku „Novi film Majkla Mura još kontroverzniji“.

Režiser Mur direktno optužuje predsednika Buša da je udaranjem u patriotske talambase zaveo vladavinu kršenja ljudskih prava. Sam naziv filma – „Fahrenheit 9/11“, aludira na naziv jedne druge knjige o ljudskim pravima – „Fahrenheit 451“ Reja Bredberija (Ray Bradbury), čiji naziv simbolično označava temperaturu koja je potrebna za spaljivanje knjiga u antiutopijskom društvu. Upravo zato je Mur svoj film nazvao „Fahrenheit 911“ – temperatura na kojoj sloboda izgori.

„Fahrenheit 9/11“ je prvi dokumentarni film koji je osvojio glavnu nagradu Kanskog festivala od 1956. godine, kada je Zlatnu palmu osvojio Žak Kusto (Jacques Cousteau) filmom „The Silent World“.

Prethodni dokumentarni film Majkla Mura (Michael Moore) – „Bowling for Columbine“, takođe je nagrađen u Kanu, a kasnije je osvojio i Oskara. Film „Bowling for Columbine“ fokusiran je na pitanje ispravnosti nošenja oružija u Americi.

Ostale tri glavne nagrade na Kanskom festivalu otišle su u Aziju, što je na neki način direktna posledica činjenice da većina filmova iz zvanične konkurencije potiče upravo sa tih prostora.

Film „Old Boy“ korejskog režisera Parka Čan Vuka (Park Chan-Wook) nagrađen je gran prijem (Grand Prix) festivala. Ovaj izuzetno nasilan film govori o čoveku koji posle 15 godina tamničenja želi da pronađe ljude koji su ga zatvorili. Nek digne ruku onaj koga tema ovog filma podseća na radnju filma „Ubiti Bila“ predsednika žirija i reditelja Kventina Tarantina.

Nagradu za najbolju glumicu ponela je Megi Čeng (Maggie Cheung) za ulogu u filmu „Clean“ francuskog režisera Olivjea Asajasa (Olivier Assayas). Čengova je igrala u još jednom filmu koji se takmičio u Kanu – „2046“, koji je bio daleko zapaženiji.

Priznanje za najboljeg glumca dobio je Juju Jagira (Yuuya Yagira), četrnaestogodišnji Japanac, za film „Niko ne zna“ („Nobody Knows“) režisera Hirokazu Kore-ede (Hirokazu Kore-eda).

Nagradu za najbolju režiju poneo je Toni Gotlif (Tony Gatlif) za film „Exils“.

Priznanje za najbolji scenario dobio je film „Comme une Image“ rediteljke Agnes Žaui (Agnes Jaoui) i scenariste Žan-Pjera Bakrija (Jean-Pierre Bacri).

Sutra čitajte više o ovom događaju.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com