Ceville

U bajkovitom kraljevstvu Faeryanis sve je bilo idilično – osim jedne stvari. Na vlast je došao sadista Ceville, mali, ali okrutan vladar. Posle godina presije i recesije, narod se konačno odvažio na pobunu i nasilno svrgavanje Ceville-a s njegovog trona. Ipak, bila je to ciljana i planirana revolucija, zlobni plan Ceville-ovog pomoćnika Basilijusa, koji čitavo kraljevstvo želi da pretvori u demonsko utočište. Ne znajući za njegove okrutne namere, narod hvata bivšeg vladara i na čelo kraljevstva postavlja Basilijusa. S druge strane, Ceville želi osvetu nad svojim pomoćnikom i uz neočekivanu pomoć devojčice Lili započinje akciju spasavanja svog kraljevstva.
Ovo bi, ukratko, bio zaplet igre Ceville, klasične point and click avanture koja se može opisati kao spoj Monkey Island-a, Discworld-a i Shrek-a. Naglasak u igri nose zagonetke i dijalozi. Sve u svemu, oba elementa su na kvalitetnom nivou. Doduše, možda nisu onoliko kvalitetni kao u zlatno doba avanturističkog žanra, ali uz pomoć nekoliko propratnih efekata Ceville važi za jednu od boljih avantura poslednjih godina. U prvom redu ističe se humor. Bilo da je reč o pametnom humoru ili čistoj zabavi, Ceville svojim šarmom nikoga ne ostavlja bez osmeha na licu. Skoro svaka lokacija, lik ili dijalog podređeni su upravo tom efektu humora, ali to je izvedeno toliko vešto da nikada ne izgleda kao preterivanje i nikada ne odskače toliko da biste se odvojili od glavnog koncepta igre.
U igri imamo priliku da kontrolišemo tri lika, od kojih svaki ima svoje prednosti i mane. Pored već pomenutog glavnog junaka, tu su dobroćudna devojčica Lili i narcisoidni Ambrozijus. Iako taj sistem s više likova sa sobom ne povlači kompleksniji kooperativni gameplay, lepo je videti malo raznovrsnosti, pogotovo kada su likovi izuzetno dobro odrađeni. Već je pomenuto da svaki od njih ima slabosti i vrline, a to će u nekoliko situacija uticati i na samo igranje. Ceville je zbog svog patuljastog rasta često primoran da traži alternativni pristup rešenju; Lili, zbog sopstvenih uverenja, odbija da izvrši stvari koje su na štetu drugima; Ambrozijus, zbog pridavanja važnosti svom izgledu, često biva nasamaren i izigran.
Grafička strana izvedena je sasvim pristojno i neodoljivo podseća na igru Jack Keane. Igri bi bolje pristajala rukom crtana grafika nego 3D, ali i ovako je rezultat sasvim pristojan. S druge strane, mnogo važnija stvar kod prezentacije u avanturama, glasovna sinhronizacija, odrađena je na iznenađujuće visokom nivou. Svi likovi imaju svoj specifično izražavanje (govorne mane, kovanice, poštapalice), a lako su razumljivi čak i ako vam engleski nije toliko dobar da možete da pratite brzinu govora.
Ako igri tražimo mane, moramo se prvo pitati da li je ova avantura dovoljno ambiciozna da bismo je svrstavali s najboljima. Dolazi iz malog studija, završena je za manje od godinu dana pomoću skromnog budžeta, pa je logično očekivati da nije sve odrađeno na novou savršenstva. Ceville najpre pati od nasumičnih rušenja igre, i to čak posle prijavljenog patch-a. Samo rušenje nije toliko strašna stvar, jer autosave funkcija snima poziciju doslovno svakog minuta, ali s vremenom to rušenje postaje neprijatno. Drugi nedostatak treba pripisati nedovoljno razvijenoj priči. Upravo bi ona trebalo da poveže igru, ali pošto igra traje svega desetak sati, priča o osvetničkoj misiji Ceville-a prilično je ravna, linearna i predvidljiva. Uprkos postojanju tri lika, nema tu nikakvih višeslojnih zapleta, važnijih preokreta niti nepoznanica koje treba otkriti. Ako vam to ne smeta, Ceville bi vam se mogao veoma svideti. Ukratko rečeno, Ceville je simpatična i zabavna avantura koju bi svako kome se ovaj žanr dopada trebalo da zaigra. Iako ne spada u sam vrh žanra, definitivno je jedna od boljih avantura u poslednje vreme.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com