Empire: Total War

Odmah na početku treba reći da je Empire: Total War najkompleksnija i početnicima najmanje pristupačna igra iz ovog serijala. Nekome ko nije igrao nijedan Total War do sada Empire će biti strašno komplikovan, pa jednostavno preporučujemo da za upoznavanje sa serijalom uzmete neku drugu igru, recimo, Rome Total War ili Medieval 2 Total War, koje su kroz patch-eve, ekspanzije i modove doživele punu zrelost, a lakše ih je savladati.
Empire: Total War je znatno kompleksniji i na strateškoj i na taktičkoj mapi. Ne znamo da li uopšte treba objašnjavati da se igre iz ovog serijala zasnivaju na dva vrlo odvojena dela. U strateškom delu gledamo mapu Evrope i dodatnih delova sveta, u ovom slučaju Amerike i Indije. Upravljamo provincijama svoje imperije, određujemo poreze, podižemo nove jedinice, gradimo strateške građevine, šaljemo špijune u neprijateljske garnizone, širimo svoju državnu religiju na osvojene provincije i tome slično. Kada ste sredili upravljanje svojom imperijom, kliknete na dugme za kraj poteza i prepuštate računarom upravljanim protivnicima koji vode druge veće ili manje zemlje da obave svoje. U kampanjskoj opciji igranja, koja je srž Total War-a, na strateškoj mapi provodimo oko 70% vremena. Druga mapa je taktička. Tu, na 3D mapi, u realnom vremenu, vodimo svoje trupe u rat, pripremljene i regrutovane na vreme na strateškoj mapi.
Jedna od najvećih poslastica serijala je u tome što ga možete igrati zanemarivši jedan od dva segmenta ako to želite. Ako ste ljubitelj velikih strateških šema, kada dođe do bitke, jednostavno pritisnete automatsko razrešenje i dobićete rezultat bez potrebe da se bavite taktičkim detaljima bitke. Ukoliko ste ljubitelj 3D bitaka na taktičkoj mapi, možete igrati samo to, kroz multiplayer, istorijske bitke ili sukobe koje sami modelujete u generatoru bitaka, a da nikad ne otvorite stratešku mapu u igri. Veća kompleksnost Empire Total War-a u odnosu na prethodne igre serijala uglavnom se vidi na taktičkoj mapi i plod je ratne tehnologije i taktike vremena.
Na strateškoj mapi ima manje promena, a uglavnom se vide u mogućnosti "specijalizacije" manjih naselja i manje oslanjanje na podelu na provincije nego do sada. Takođe, uz desetak imperija, postoji mnogo više manjih nacija, a svet religije i diplomatije je kompleksniji. Nažalost, interfejs je u nekim elementima u odnosu na prethodne nastavke korak unazad. Grupisanje jedinica je nejasno i loše vidljivo, a neke stvari su na strateškoj mapi loše rešene.
Multiplayer je konačno implementiran ambicioznije nego u prethodnim naslovima serijala. I dalje nema mogućnosti multiplayer kampanje, koju igrači najviše priželjkuju, ali koja je realno skoro nemoguća za realizaciju. Međutim, multiplayer na taktičkim mapama poboljšan je laganijim nalaženjem partnera i dodatom podrškom za Steam. Veštačka inteligencija je ili loša, odnosno neoptimizovana, ili krcata bagovima. Na strateškoj mapi AI ne predstavlja dostojan izazov, osim na najtežim nivoima (kada u stvari vara), a na taktičkoj stalno ponavlja iste greške. Neoptimizovana inteligencija primedba je koja je stajala i za sve nastavke Total War-a dosada, i rešava se na jednostavan način, čekanjem na zakrpe; kao i u mnogim stvarima u životu, uostalom. Ali, dok to vreme ne protekne, Empire Total War preporučujemo najstrastvenijim ljubiteljima serijala, koji su spremni da igraju i uz neoptimizovanu veštačku inteligenciju, povremene bagove i napornije navikavanje na igru u odnosu na prethodne nastavke.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com