Možda vam ime ne govori mnogo, ali igra bi vas mogla podsetiti na Imperium Romanum, naslov od pre nekih godinu dana. Sličnost se vidi, jer se radi o istom proizvođaču, koji te dve igre verovatno smatra serijalom. Dosta je toga ostavljeno iz Imperium Romanum-a; radnja se još uvek vrti oko snažnog Rima, naredbe za gradnju dajete preko kružnog menija, proizvodni lanci moraju da budu u određenom radijusu itd. Ali, nije sve isto, ima dosta novosti, i to dobrodošlih.
Na početku možete da birate između kampanje i slobodne gradnje. U slobodnoj gradnji možete da odaberete bilo koju mapu iz kampanje i da radite šta hoćete. Kampanja je opet zanimljivo napravljena – susrećete istorijske ličnosti za koje ćete obavljati određene misije. Svaka misija imaće glavni cilj i neki sekundarni, koji će otključavati bonuse na kraju. Bitno je reći da sada sve vreme baratate jednim likom, koji već na početku igre ima određene karakteristike, zavisno od toga iz koje porodice dolazi. Ekstra bonusi mogu biti, na primer, imanja koja će se otključati na kraju, a koja će već u sledećem zadatku i te kako pomoći, jer će, na primer, omogućiti više resursa, vojske ili nečeg trećeg. A ako to nije dosta, tu su i talenti koji se raspodeljuju u tri smera (grad, vojska, porodica) pa Grand Ages: Rome tako dobija lepu RPG notu.
Sama gradnja i održavanje grada je dosta slična onome od ranije. Morate da zadovoljite određene prohteve građana da bi oni bili sretni i grad napredovao. To ćete raditi kroz izgradnju proizvodnih lanaca, koji su često prisutni u igrama ovog tipa. Napravite kuću koju nasele radnici (ili sagradite tržnicu robljem), zatim ubacite jednu farmu, onda mlin i na kraju pekaru. Ali, loše je to što sve te zgrade imaju određeni radijus u kojem funkcionišu, jer to jako ograničava i stvara nepotrebnu gužvu. Najveća zamerka iz igre Imperium Romanum – upravljanje vojskom, ovde je ispravljena. Sada se drugačije manevriše jedinicama, a i borba je bolje rešena. Doduše, još uvek se sve svodi na klik, ali jedince sad imaju posebne mogućnosti. Tu je zauzimanje strateških položaja, više opcija i, sve u svemu, jednostavno se bolje osećate kad morate da potegnete mač.
Grafički, igra je napredovala. Sve izgleda bolje, ali vremenski uslovi su mogli biti malo raznovrsniji. Takođe, postavlja se pitanje zašto zgrade i dalje gore kad pada kiša? Zašto se radovi nastavljaju istim intenzitetom kad padne mrak? Malo više interakcije između onoga što vidite na ekranu i onoga što se u stvari događa ne bi bilo loše. I malo optimizovanja ne bi bilo zgoreg, jer igra ponekad "poskakuje" na snažnim mašinama bez nekog posebnog razloga. Grand Ages: Rome je priličan napredak u odnosu na Imperium Romanum. Nadamo se da će naučene lekcije i dalje usavršavati.
Korisni linkovi
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com