Insurgency: Modern Infantry Combat RC 2.1

Ovaj hvaljeni i nagrađivani Half Life 2 mod izašao je još 2007. godine u svojoj Beta 1 verziji. Godinu dana posle toga došla nam je i Beta 2, koja je donela mnoga poboljšanja i još veću popularnost modu. Trenutno je aktuelna verzija RC 2.1, o kojoj ćemo ovde da govorimo. Insurgency: Modern Infantry Combat je u suštini FPS koji simulira borbu pešadije. Sve se zasniva na taktici, komunikaciji i dogovoru između igrača. Dakle, timska igra u potpunosti.
Bitne stvari koje čine Insurgency su detaljnost realnosti, kao što su nišanske mušice i slobodno ciljanje; u prevodu, crosshair ne postoji. Tu još do izražaja dolaze i realnosti kao što su trzaji pri pucanju, probojna snaga metka, težina oružja, nema kill kamere ni vizuelnog zamagljenja ekrana kada neko puca po vama. Ovaj poslednji efekat prilično efikasno vam daje do znanja da ste napadnuti i da su mogućnosti umiranja uvećane ako odlučite da trčite. HUD u igri praktično ne postoji, to jest vidite samo ono što je važno, i to kada je važno. U igri postoji linija komandovanja koja se deli na komandira i vojnika. Komandir ima opciju izdavanja komandi vojniku kao što su: napadnite neku tačku, idite tamo ili zovite pojačanje, dok vojnik nema nikakve dodatne mogućnosti, osim da javi gde mu treba pomoć. Sistem obnavljanja municije vrši se pomoću kutija gde je smeštena municija, a možete pokupiti i oružje od neprijatelja ili palog saborca ukoliko ne želite da završite goloruki.
Insurgency se zasad odvija samo u Iraku/Avganistanu, a u planu su novi Theaters of War, to jest ratišta. U trenutno dostupnoj verziji (RC 2.1) aktuelne su borbe između marinaca i pobunjenika (Insurgent). Te dve strane možete da birate, a svaka strana ima i svoje klase, koje se razlikuju po oružju. Klase su sergenat/militant, rifleman, grenadier/rpg-7, engineer, support i marksman/sniper. Dok marinci imaju standarno američko naoružanje, pobunjenici koriste većinom oružje koje dolazi s istoka. Razlike između oružja su velike, a puške koje na sebi imaju optiku puno znače na otvorenim mapama. Težina oružja se poprilično oseti, pogotovo ako ste support klasa, koja je vidno sporija od ostalih, ali zato ima mogućnosti postavljanja nožica i stacioniranja na jednom položaju, čime sebi povećavate stabilnost pri pucanju. Zgodan detalj je to što support klasa može da ispaljuje svetleće metke, što je korisno na noćnim mapama. Pored primarnog oružja, koje zavisi od klase, postoji i sekundarno, a to je pištolj. Sekundarno oružje je isto za sve klase, dok broj granata ili dimnih bombi opet zavisi od klase.
Modovi koji se igraju u Insurgency su Firefight i Push. Push je mod u kojem marinci napadaju neku tačku, a kada je osvoje, spawn zona im se pomera prema osvojenoj poziciji. Pobunjenici moraju da brane poziciju, a kada je izgube, spawn zona im se pomera nazad. Da bi se osigurala pobeda u ovom modu, marinci moraju da osvoje sve tačke i pri tome ne smeju da izgube sva pojačanja i vremenski su ograničeni. Pobunjenici pobeđuju tako što sprečavaju marince u osvajanju svih tačaka. To mogu da učine tako što će ih dovoljno dugo braniti, to jest dok ne istekne vreme, ili ubijanjem marinaca u tolikoj meri da im potroše sva pojačanja. Bitno je naglasiti to da kada pobunjenici izgube neku tačku, više je ne mogu povratiti. Mape na kojima se igra Push mod su velike, s kombinacijom otvorenih i zatvorenih prostora.
Firefight je nelineran mod što se tiče osvajanja tačaka na mapi. Nema nekog određenog reda kojim morate da osvajate tačke ako želite da pobedite. Bitno je da se sve tačke osvoje i time je pobeda ostvarena. U ovom modu spawn zona je fiksna i taj se mod igra na manjim mapama od onih za Push mod. Sve u svemu, ovaj mod često može biti nešto zanimljiviji od Push moda, uglavnom zbog manjih i zanimljivijih mapa kojih će verovatno biti više u narednoj verziji. Što se tiče tehničke strane ovog moda, ako ste igrali neku igru na Source engine-u, onda znate šta možete da očekujete. Savet je da se isključi HDR, jer se time povećava vidljivost prilikom igranja, pogotovo na mapama kao što su Burhiz i Sinjara, koje se odvijaju na velikom otvorenom prostoru. Modeli marinaca i pobunjenika su dobro urađeni, jedino što bi moglo da se da kao savet da ne koristite model marinca s naočarima, pošto one reflektuju dosta svetla u mraku, pa vas lakše primete. Zvuk je na zadovoljavajućem nivou kad je reč o oružju i zvukovima iz prirode. Tu je napravljen velik korak između Beta 2 i RC 2.1.
Pošto je ovo mod, ne treba se žaliti na baš svaki nedostatak, ali neke loše stvari treba pomenuti. Najveći nedostatak je hitbox, koji je daleko od nekog savršenstva. Naime, neprijatelj ponekad može da preživi metak u glavu, iako se to retko događa. Još jedan velik problem koji se tiče hitbox-a pojavljuje se kada neprijatelj leži na podu, odnosno kada je u prone-u. Tada neprijatelj može da primi i celi okvir u sebe i neće umreti. Drugi veliki problem su "nevidljivi zidovi". Pri tome se misli da ponekad morate da pucate 2 cm u stranu od drveta, inače metak pogađa taj "nevidljivi zid". To su glavni i ozbiljniji problemi na kojima se mora malo poraditi i koji će, kada se reše, uveliko povećati zabavu, a time verovatno i popularnost igre. Ostali manji problemi su to da ne možete pucati kroz ogradu, iako ima mesta između šipki, zapinjanje u objektima i slične stvari koje ipak nisu nešto što previše utiče na samu igru. Ipak, imajte na umu da je reč o besplatnom modu, zato i ne očekujte čuda, niti ikoga možete previše osuđivati za takve greške.
Kao što je već rečeno, ovo je mod za Half Life 2 i da biste igrali Insurgency: Modern Infantry Combat RC 2.1, jedini uslov je u stvari da imate neku originalnu igru koja se bazira na Source engine-y. O tome koliko ovaj mod ima potencijala i kvaliteta dovoljno govori činjenica da je dobio svoje mesto na ESL takmičenjima i da ga je Valve postavio na Steam.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com