Medieval II Total War: Kingdoms

Po sadržaju koji donosi ova ekspanzija igre Medieval II lako je mogla biti objavljena kao samostalna igra, a ne kao ekspanzija i pri tome razvojni tim sigurno ne bi pogrešio. Medieval II Total War: Kingdoms ne donosi samo nove kampanje, kao što je to već uobičajeno za igre strategije, već i četiri nove kampanje sa čak 13 novih frakcija, a sam broj novih jedinca je zaista teško navesti.
Pre nego što ovu ekspanziju instalirate na računar, sama instalacija će dodati određene zakrpe osnovnoj igri; one se odnose na izbor kampanja koje želite da zadržite na svom računaru, što se može pokazati korisnim ukoliko vam zafali mesta na disku. Takođe, još jedna novina je to da se sada, za razliku od originala, svaka kampanja pokreće posebnom izvršnom datotekom, ali dok su grafičke postavke za sve kampanje ostale iste, prečice na tastaturi moraćete posebno da podešavate za svaku kampanju.
Iako svaka nova frakcija ima dosta svojih posebnih odlika, što igru čini zanimljivijom, kampanje, odnosno neke od njih, poprilično liče na original. Kampanja Britannia je veoma zanimljiva, pogotovo ako je igrate kao Irac, Viking ili Škot. Takva je i kampanja Teutonic, koja govori o nastojanju Tevtonskog reda da osvoji Litvaniju kao poslednju pagansku državu u svom okruženju. Ipak, obe kampanje neodoljivo podsećaju na već viđeno u igri Medieval II, tako da ne zaslužuju veću pažnju. Kampanja Crusades, čija je radnja smeštena na lokaciju svetog grada Jerusalima, posebno je zanimljiva. Ako ste krstaš, vodite odbranu svetog grada od bezbožnika, a ako pak odaberete suprotnu stranu, zadatak vam je da iz Jerusalima isterate krstaše. Posebno je zanimljivo to da se sve bitke odlikuju masovnošću, jer je bojište omeđeno malim prostorom, na koji su smeštene velike vojne formacije. U takvoj situaciji pojava heroja kao što je Ričar Lavlje Srce (Richard Lionheart) bitno utiče na ishod same bitke, pa se gotovo sigurna pobeda može pretvoriti u poraz.
Četvrta kampanja – Americas, donosi potpuno nove frakcije koje možete voditi do pobede. Tu su, naravno, domoroci, koji su se sukobili s Kortesom prilikom njegovog osvajanja Novog sveta. Pored Asteka, zanimljiv može biti i izbor Apača kao frakcije s kojom ćete se boriti. S tehnološkog stanovišta bitke su veoma neizbalansirane. Apači su, na primer, brojniji u ljudstvu, dok su Španci bolje opremljeni i više se oslanjaju na konjicu i plaćenike. U samom razvoju takođe postoje razlike. Apači ne mogu graditi bedeme oko postojećih naseobina, a i jedinice su pretežno orijentisane na strele kao glavno oružje.
Ako svemu prethodnom dodamo i gomilu novih jedinica, nove misije i igranje kampanja protiv drugog igrača na istom računaru, slobodno se može reći da je i ovaj nastavak isto tako dobar kao i original i verovatno će naći dosta pristalica, pogotovo kod igrača koji vole ovaj serijal. Manje zamerke mogu se uputiti ponekad čudnom ponašanju jedinica u toku borbe, kao i velikom broju tastera koje treba popamtiti da bi se što ugodnije igralo, ali ni to zaista nije neki problem pa ova ekspanzija poznate strategije svakako zaslužuje sve preporuke.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com