The Abbey (Murder in The Abbey)

Najpoznatiji roman italijanskog pisca Umberta Eka – "Ime ruže", interesantna studija o ljudskim karakterima ispričana kroz prizmu istrage misterioznih ubistava i kritike tvrdoglavo zastarelih verskih dogmi, poslužila je kao idealna inspiracija razvojnom timu Alcachofa Soft-a za to da solidnu murder mistery priču smeštenu u nepoverljivo okruženje jednog samostana oblikuju u vidu point and click avanture pod imenom The Abey.
U ulozi ste sveštenika Leonarda, monaške verzije Šerloka Holmsa, koji na molbu prijatelja grofa Kapanegre pristaje da njegovog sina Bruna, monaha iskušenika, odvede u udaljeni i izolovani manastir čuven po svojoj legendarnoj (i nedodirljivoj) biblioteci. Nadomak svog cilja gospodar i njegov učenik bivaju napadnuti od strane neidentifikovane individue, koja uspeva da pobegne i u vezi s kojom će Leonardo zaključiti da je jedino mesto s kog je mogla da dođe upravo odredište na koje su se uputili.
Stvari postaju još zlokobnije kada naš junak otkrije da je manastir zadesio tragičan incident u kom je fratar Anselmo izgubio život pod sumnjivim okolnostima. Pristavši na opatovu molbu da istraži ubistvo nesrećno nastradalog brata, Leonardo će se uhvatiti u koštac s tišinom i ćutanjem većine stanovnika manastira, koji će Anselmovu smrt brzo otpisati kao nesrećan slučaj ili delo samog nečastivog, koji ne preza ni od upada na jedno sveto mesto. Sumnjivo iskidani konopac na velikom metalnom kandilu, koje je i usmrtilo žrtvu, ubrzo će, međutim, naterati Leonarda da zaključi da se iza cele stvari kriju vrlo ovozemaljski porivi.
Sama istraga očekivano podrazumeva mnogo hodanja između zgrada i objekata samostana (bolnica, kuhinja, crkva, groblje, biblioteka i sl.) i (često) naporne i dugačke dijaloge s nekoliko prisutnih monaha, a koje krase distinktivni i specifični likovi koje je često potrebno smekšati kako bi vam pomogli i otkrili potrebne informacije. Problemi i zadaci se linearno nižu i nisu preterano teški za otkrivanje, ali je zato potrebno otvoriti četvoro očiju kako vam neki važan detalj ili predmet ne bi promakao.
Upravljački mehanizam je standardan. Levim dugmetom miša pomerate lik i dobijate opis stvari, likova ili lokaliteta, dok desnim inicirate dijaloge, odnosno sakupljanje ili aktiviranje predmeta. Levim dvostrukim klikom preskačete zamorno hodanje do izlaza s ekrana, a zgodan dodatak je mapa manastira, koja se poziva tasterom "M", i to samo kada je u pitanju eksterijer. Inventar se dobija pomeranjem miša u gornji deo ekrana, nakon čega se spušta stilizovani prikaz vitraža s predmetima, koji sklanjate spuštanjem miša ka donjem delu ekrana, što prilično zamara. Inspekcija predmeta u inventaru vrši se desnim dugmetom, uzimanje i kombinovanje levim, a u desnom gornjem uglu je i Leonardov dnevnik sa zapažanjima, koja predstavljaju blagu naznaku onoga što sledeće treba odraditi u igri.
Ručno crtane pozadine izgledaju loše i podsećaju na drugorazredne crtane filmove koji se kupuju na trafikama ili u megamarketima. Ovo ne znači da je igra vizuelno loša, lokacije su lepo iscrtane i prijatne za oko, s raznovrsnim uglovima kamere i uverljivim dizajnom lokaliteta karakterističnih za jedan manastir. Trodimenzionalni modeli likova izgledaju odlično, mada pomalo plastično, i uz minimum elemenata na licima postižu prilično uverljive emocije tokom razgovora.
Glasovna gluma je izvrsna – dokle god rečenice razmenjuju glavni junak i nekoliko drugih sagovornika, što se drastično menja kada vaš priprosti učenik Bruno otvori usta. Jedino što je možda iritantnije od njegovog glasa jeste nepodnošljivo i neprirodno klaparanje sandala koje konstantno odzvanja manastirskim zidovima prilikom kretanja. Muzika je prijatna i odgovara mestu gde se trenutno nalazite, ali je pomalo zamorno što se prekida i počinje iznova kad god uđete na novu lokaciju.
Ako ste oduvek maštali o prebacivanju romana "Ime ruže" u formu video igre, The Abbey (Murder in the Abbey je naziv za američko tržište) je prava stvar za vas. Možda ova statična detektivska avantura, koja se često na interesantan način dotiče različitih aspekata religije i drugih ozbiljnih tema, uz kvalitetne tehničke karakteristike neće biti interesantna svakome, ali je bez sumnje vredna da se proba, jer dodaje još jedan solidan naslov žanru koji je do pre nekoliko godina bio osuđen na smrt.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com