Bez njega nikako

Hladna pića i namirnice koje su čuvane po više dana na sigurnom mestu danas su svakodnevna pojava, jer se gotovo u svakom domaćinstvu nalazi pronalazak modernog doba, a to je frižider. Međutim, za sistem hlađenja i čuvanja namirnica znali su i naši davni preci. Doduše, oni hranu nisu ostavljali u visokim i četvrtastim kutijama koje su hladile kao današnji frižideri, već im je za zaštitu namirnica od propadanja trebalo veoma mnogo snega i leda, kao i skrovita mesta poput pećina, skloništa i podruma, gde je temperatura uvek bila za bar nekoliko stepeni niža od spoljašnje.

U drevnoj Kini hrana se i po više nedelja čuvala tako što je sa planina, gde je gotovo uvek bilo veoma hladno, donošen sneg koji je zatim smeštan u zamračene prostorije i na njega su stavljane namirnice. Tokom vekova ljudi su smišljali različite načine za zaštitu hrane, pa su led stavljali u za to predviđene pregrade u velikim kutijama koje su hladile sve dok se led ne bi otopio. Međutim, ovakav princip hlađenja nije bio baš mnogo efikasan, jer se led otapao i stvarao velike količine vode koja je isticala na sve strane. Prvi frižider koji je izgledom podsećao na današnje moderne varijante izumeo je Vilijem Kulen, a predstavljen je u Glazgovu 1748. godine. Američki izumitelj Oliver Evans je pola veka kasnije, tačnije, 1805. godine, dizajnirao prvu mašinu za hlađenje koja je koristila kondenzovanu paru napravljenu od specijalne tečnosti za hlađenje.

Najveći problem ovih preteča modernih frižidera, kao i onih koji su napravljeni u kasnijim godinama devetnaestog veka, bio je taj što su za njihovo hlađenje korišćene štetne supstance, poput amonijaka, metil-hlorida i sumpor-dioksida. Više nesreća zabeleženo je zbog curenja otrovnog gasa iz frižidera, pa su u prvim decenijama devetnaestog veka ove mašine za hlađenje, umesto u kuhinjama, držane u udaljenim delovima dvorišta. Zbog toga su pronalazači težili da naprave frižider koji bi bio bezbedan za okolinu.

U prošlom veku velike industrije počele su da se utrkuju u izradi bele tehnike, a samim tim i frižidera. U međuvremenu, umesto otrovnih gasova, počele su da koriste bezbednije tečnosti kojima su punjene pregrade u ovim mašinama za hlađenje. Danas su frižideri potpuno bezbedni uređaji bez kojih bi bilo teško zamisliti moderan život.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com