Santjago Borja je pilot aviona koji se sa svakom olujom susreće sa foto-aparatom u rukama. Njegova neverovatna serija „Storm Portrets“, fotografisana na oko 37.000 stopa iznad zemlje, omogućava vam da vidite grmljavinu u svom svome sjaju.
Oluja je jedna od najspektakularnijih i zastrašujućih predstava „majke prirode“. Santjago Borja, pilot i fotograf iz Kitoa, glavnog grada Ekvadora, srećan je što ima mogućnost da uživa u prizoru iz prvog reda, tačnije iz kokpita aviona kojim upravlja.
„Protekle četiri godine se bavim fotografisanjem vazdušnih oluja, zahvaljujući dugačkim letovima iz Amerike u Evropu“, rekao je Borja za Sputnjik.
Strast prema oluji se razvila prilikom privatnih i poslovnih putovanja širom sveta.
As we approached South America after 6 hours over the Atlantic Ocean @AviacionGYE @StormHour #Venezuela #StormPortraits #SantiagoBorja pic.twitter.com/hjMFQoarWg
— Santiago Borja (@CuePilot) August 17, 2017
„Oluje su moja omiljena scenografija i munja je moja omiljena tema“, istakao je on.
Pilot fotograf, koji je više od šest godina leteo „Boingom 767“, savestan je i ne pravi fotografije dok upravlja avionom tokom oluje. Sve njegove fotografije nastale su u slobodno vreme.
„Fotografišem samo za vreme odmora tokom dugačkih letova, što znači da na letovima koji su duži od 10 sati mi predajemo komande, tako da kada drugi pilot leti, ja sedim na sedištu posmatrača i fotografišem bez problema i ometanja“, objasnio je on.
a mar abierto #storm #stormPortraits #santiagoborja pic.twitter.com/QM02GZaGid
— Santiago Borja (@CuePilot) August 12, 2017
U Borjinim snimcima punim elektriciteta, mrak i svetlost kreiraju moćan savez. Jedan od njegovih radova je 2016. godine osvojio treće mesto u kategoriji „Lendskejp“, na takmičenju „Fotograf godine“, u kategoriji „Fotograf prirode“, koje organizuje magazin „Nacionalna geografija“.
Borja zadržava samo portrete oluja koje smatra dovoljno dobrim, a ima ih oko 50.
„Moji lični favoriti su oni koji vas uvode na scenu, gde mislite da ste deo momenta“, rekao je on.
This storm although small, was powerful enough to blow the highlights on my #D750. Captured over the Atlantic amidst Bahamas and Florida. pic.twitter.com/dCQlBogb7J
— Santiago Borja (@CuePilot) August 6, 2017
Pilot sa okom za dramatične olujne prizore ne uspeva uvek da napravi savršenu fotografiju.
„Uglavnom ne mogu da fotografišem veličanstvena svetla munje jer upravljam avionom. Obično napravim mnogo fotografija i samo jedna ili dve mogu da se upotrebe“, napominje on.
Iako smatra da je tehnika veoma važna za snimanje takvih fotografija, priznaje da sreća igra veliku ulogu u celom procesu.
#Blurry – otro mágico momento sobre la ciudad, #Panamá es un lienzo @AviacionGYE @CamaraNikon @StormHour @KeraunosObs @WeatherNation pic.twitter.com/M5kw2oSg1H
— Santiago Borja (@CuePilot) August 15, 2017
„Nikada ne znate kada će se munja desiti i to se dogodi tako brzo da ne možete ništa da uhvatite kad već započne“, zaključuje Borja.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com