Biti ili ne biti

Danas naučnici uz pomoć brojki mogu da proriču sudbine tek sklopljenih brakova. Kako to izgleda?

Neprijatno osećanje koje nas nekada obuzima na nečijem venčanju dosad smo obično izražavali odmahujući glavom uz reči: „To neće potrajati.“ Da li vam se to ikada dogodilo? Međutim, danas su domišljati naučnici utvrdili način da sve to izraze brojkama i tako sa velikom preciznošću predvide sudbinu sklopljenog braka.

Do ovog saznanja došli su psiholog Džon Gotman i matematičari Rei Svenson i Džejms D. Marej na Univerzitetu u Vašingtonu, uz pomoć video-zapisa i beleženjem svega što se dogodi kada muž i žena započnu kratak razgovor. Tako su testirali ukupno 700 parova, a sabiranjem brojeva pozitivnih i negativnih uticaja izračunali meru kompatibilnosti koja upozorava na momenat kada brak skreće sa pravog puta; na primer: ukoliko negativne interakcije prevagnu nad pozitivnim u srazmeri pet prema jedan, može se očekivati razvod.

Novopečeni bračni parovi su se onda uhvatili u koštac sa različitim osećanjima koje je podstakla uobičajena konverzacija u braku, a uglavnom se pričalo o novcu i kući. Omiljene teme! Već izverziranim naučnicima bilo je dovoljno samo nekoliko minuta pažljivog slušanja razgovora bračnih drugova da dođu do zaključka koji će se brak raspasti, a koji ne.

Istraživanje u kome su učestvovali parovi koji su se sami prijavili za testiranje započelo je 1992. godine i do danas je znatno razvijeno. Tako je postalo jasnije da kad supružnici pričaju o nečem važnom, oni se mogu svađati, ali se isto tako smeju i šale. Među njima postoji privlačnost, jer su međusobno stvorili emotivnu vezu. Konačni ishod ovog istraživanja u svetu ima za cilj pomaganje bračnim savetovalištima u što boljem posredovanju prilikom bračnih problema.

Da li biste vi pristali na jedan takav test razgovor?

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com