Novi naučni izveštaj pokazao je da će se čovečanstvo suočiti s još jednim velikim problemom – otapanjem leda na glečerima Himalaja. Ti glečeri su izvor pitke vode za više od 250 miliona stanovnika koji žive u njihovoj neposrednoj blizini, a njihovo otapanje ugroziće više od dve milijarde ljudi.
The glaciers and river systems of the Himalayas and Hindu Kush. Two-thirds of Himalayan glaciers, the world's "Third Pole", could melt by 2100 if global emissions are not sharply reduced, scientists warned in a major new study pic.twitter.com/nkOkKml7ow
— AFP News Agency (@AFP) February 5, 2019
Najmanje jedna trećina ogromnih ledenih polja osuđena je na otapanje zbog klimatskih promena.
Čak i u slučaju da se emisije ugljen-dioksida dramatično smanje i da se ograniči globalno zagrevanje na 1,5 stupeni Celzijusovih, 36 odsto glečera koji se nalaze u regionu Hindu Kuš-Himalaja svejedno će se otopiti do 2100, navode stručnjaci. Ukoliko ne dođe do smanjenja emisija gasova, otopiće se čak dve trećine svih himalajskih glečera.
A third of the Himalayan glaciers could melt by the end of the century, a new report finds https://t.co/n10c8ECPxj
— TIME (@TIME) February 5, 2019
Planinski ledenjaci ključan su izvor pitke vode za više od 250 miliona ljudi koji žive u Hindu Kuš regionu, a iz njih teku i velike reke koje se slivaju u Indiju, Pakistan i Kinu. Te reke pitkom vodom snabdevaju čak 1,65 milijardi ljudi.
„Ovo je klimatska kriza za koju niste čuli“, rekao je Filipus Vester iz „International Centre for Integrated Mountain Development“, koji je sproveo istraživanje o stanju glečera na Himalajima.
One-third of Himalayan glaciers will melt by the end of the century due to climate change, assessment warns. https://t.co/sJpbDVkICg pic.twitter.com/VczxtPbEsY
— ABC News (@ABC) February 5, 2019
„U najboljem slučaju, čak i ako budemo jako uspešni u savladavanju globalnog otopljenja, svejedno ćemo izgubiti barem trećinu glečera“, rekao je Vester za Gardijan, a prenosi Dnevnik.hr.
Novi izveštaj, koji je zatražilo osam okolnih nacija koje deo svoje teritorije imaju u planinama Himalaja, napisan je da bi situacija pokušala da se sanira koliko je moguće. Više od 200 naučnika je pet godina radilo na izveštaju, a 125 spoljnih saradnika je nadgledalo njihov rad.
Od 1970-ih do danas, oko 15 odsto leda u Himalajima se otopilo. Situacija, s obzirom na veličinu regiona, varira. Tako se na 3.500 kilometara dužine izmenjuju područja gde su ledenjaci stabilni te nisu primećeni znakovi otapanja, dok su drugi predeli više izloženi zagrevanju.
(N1 Zagreb)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com