Deo ogromne kineske rakete pada na Zemlju, zna se kada ali ne i – gde

Deo ogromne rakete koja je lansirala prvi kineski modul za svemirsku stanicu Tjanhe pada nazad na Zemlju, a ne zna se na koju lokaciju na planeti bi mogao da padne.

Jezgro rakete „Long marฤ 5B“ visoko 30 metara lansiralo je modul „Nebeska harmonija“ u Zemljinu orbitu 29. aprila, prenosi Gardijan.

Zatim je „Long marฤ 5B“ uลกao u privremenu orbitu, otvarajuฤ‡i moguฤ‡nost za jedan od najveฤ‡ih nekontrolisanih ulazaka u atmosferu. Neki eksperti se pribojavaju da bi raketa mogla da padne u naseljeno podruฤje, a pad se oฤekuje 10. maja.

„To potencijalno nije dobro. Poslednji put kada su lansirali ovu raketu njeni veliki metalni delovi leteli su nebom i oลกtetili nekoliko zgrada u Obali Slonovaฤe. Veฤ‡ina je sagorela, ali su ogromni delovi metala pali na zemlju. Sreฤ‡om, niko nije bio povreฤ‘en“, naveo je Dลพonatan Mekdauel, astrofiziฤar sa Univerziteta Harvard.

Deo rakete, prema podacima ameriฤke vojske, kruลพi oko Zemlje brzinom od oko 27.600 kilometara na ฤas na visini od viลกe od 300 kilometara.

Nije moguฤ‡e predvideti gde ฤ‡e pasti kada ga atmosfera povuฤe nadole, ali Mekdauel je naveo da ฤ‡e najverovatnije pasti u more, poลกto okeani pokrivaju oko 71 odsto povrลกine planete.

Ipak, dodaje da bi neki delovi rakete mogli da preลพive ponovni ulazak u atmosferu i da bi taj udar bio jednak padu malog aviona sa 1.600 metara.

Na osnovu trenutne orbite, najsevernije taฤke nad kojima objekat leti su Madrid i Njujork, dok su najjuลพnije Velington na Novom Zelandu i juลพni deo ฤŒilea i raketa bi mogla da padne bilo gde na tom podruฤju.

Imajuฤ‡i u vidu brzinu objekta, mala promena na putanji mogla bi mnogo da utiฤe na to gde ฤ‡e pasti, a povratak na Zemlju oฤekuje se 10. maja, uz moguฤ‡nost da padne dva dana ranije ili kasnije.

Dลพonatan Mekdauel je istakao da kada bude poznat dan pada na povrลกinu, struฤnjaci mogu da predvide taฤno vreme udara u periodu od ลกest sati.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com