Mišel MekGag, nezavisna novinarka koja živi u Londonu, jednom od najskupljih gradova na svetu, i koja se u svojim brojnim tekstovima doticala tema štednje i pametnog upravljanja novcem, početkom 2016. shvatila je da se i sama jedva hvata u koštac sa svojim navikama trošenja pa je odlučila da započne izazovan eksperiment. Gotovo je sa suvišnim trošenjem – celu 2016. godinu kupovaće samo najneophodnije kako bi pokušala maksimalno da uštedi. Jedino prevozno sredstvo biće joj bicikl, nosiće isključivo odeću koju već ima u ormaru i sve obroke pripremaće sama. I uspela je! Rezultat? Čak 18 hiljada funti ušteđenih u godinu dana.
Čitaoci časopisa Gardijan mogli su da prate njen napredak na blogu, u kojem je opisivala sa kakvim se sve izazovima i teškoćama susreće. Nakon uspešnog privođenja ovog eksperimenta kraju, Mišel je izdvojila šta joj je predstavljalo problem tokom godine minimalnog trošenja, a šta je od svega najviše iznenadilo.
„Primetila sam da trošim ogromne svote na stvari koje mi zapravo ne trebaju: odlaske u barove, lepu odeću, kafu u kafiću… I to sve uz hipoteku i druge veće troškove koje imamo. Umorila sam se od novca koji mi klizi kroz prste i odlučila da uzdrmam svoj stari život i promenim navike, uskratim sve osim najnužnijeg“, napisala je.
Troškovi koje je Mišel zadržala:
- otplaćivanje hipoteke, režije, zdravstveno osiguranje, internet, telefon, pomoć roditeljima, donacije u dobrotvorne svrhe – ukupni trošak do 2000 funti mesečno
- nužna kozmetika (šampon, pasta za zube, dezodorans itd.), proizvodi za čišćenje doma, hrana – nedeljni trošak oko 32 funte
Troškovi koje je Mišel izbacila:
- zabava: odlazak u bioskop, barove i restorane, odlazak na kafu, dostava hrane, putovanja i delikatesna hrana
- članarina u teretani
- nova odeća, parfem, dodatni kozmetički proizvodi, frizer
- prevoz (taksi, autobus, podzemna)
Poduhvat na koji se odvažila Mišel zahtevao je ozbiljnu promenu navika pa je novinarka počela svuda da ide biciklom, odlazak u restoran sa mužem zamenila je odlaskom na piknik, počela je da putuje sa šatorom, posećuje besplatne izložbe i događanja u gradu, priprema jednostavne obroke kod kuće i vežba kod kuće. „Tokom ove godine naučila sam da trošim novac na hranu učinkovito. Ručak i večeru planiram unapred. Ako sam i kuvala loše, sada sam postala prilično dobra u tome“, napominje Mišel.
„Neću se pretvarati da je bilo lako, posebno prvih meseci, kada sam pokušala da živim svoj stari život, ali ovaj put bez novca. Ponekad sam imala poriv da zaboravim sve i izgubim se u navali šopinga, napijem se u baru ili kupim autobusku kartu umesto da se ponovo penjem na bicikl.“
Mišel je u razgovoru za portal Bright Side izdvojila pet stvari koje su joj zaista nedostajale tokom godine stroge štednje:
- autentični kari – Mišel je naučila sama da priprema ovaj obrok, ali njen kari još je daleko od savršenog;
- sveže cveće – kada je od svojih prijatelja počela da dobija bukete za rođendan, shvatila je koliko voli sveže cveće i koliko joj nedostaje
- hidratantna krema – ovaj kozmetički proizvod nije bio uključen u osnovne potrepštine koje sme da priušti i to se pokazalo kao greška – budući da je puno vremena provodila na biciklu na
- različitim vremenskim uslovima, koža bi joj bila zahvalna na tom preparatu
- parfem – zbog svakodnevne vožnje biciklom, Mišel je mnogo vremena provela odevena u trenerke i patike pa bi joj koja kap parfema omogućila da se oseća barem malo sređenije
- autobus – kišni i vetroviti dani na biciklu bili su posebno izazovni, pogotovo kada bi nakon vožnje trebala da se pojavi na važnom sastanku
Sa svojim suprugom Mišel je obilazila brojne besplatne događaje, koji postoje u svakom gradu, napokon je prošetala po svim gradskim parkovima, učestvovala je u brojnim sportskim događajima i posetila je više izložbi nego ikada do sada. Umesto klasičnog putovanja, sa suprugom je obišla obale Sufolka i Norfolka, a noći su provodili u šatoru. Da nije bilo celog poduhvata, ne bi se nikada odvažila na takav oblik odmora, koji se pokazao kao predivno iskustvo.
Pozitivna strana eksperimenta bila je i ciljana ušteda novca, a iznos od vrtoglavih 18 hiljada funti ovim supružnicima omogućio je otplatu znatnog dela hipoteke. Taj uspeh pokazao im je da se finansijski teret može podmiriti znatno ranije od planiranih 25 godina za otplatu rata. Mišel je shvatila i koliko joj malo treba da bi bila srećna. Umesto skupocene odeće, par kvalitetnih farmerki, parfem i dobra frizura dovoljni su da bi se osećala odlično. Obilazak prirodnih lepota i spavanje pod zvezdama putovanje je na koje bi se ponovo uputila, a štednja ne znači dosađivanje kod kuće već istraživanje brojnih mogućnosti koji su nam dati na raspolaganje potpuno besplatno.
Nakon godinu dana uspešne štednje prva stvar koju je Mišel učinila nije bio obilazak prodavnica koje nije posetila celu godinu. „Počastila sam pivom prijatelje i porodicu i zahvalila im se na podršci. Potom sam kupila avionsku kartu za Irsku kako bih posetila dedu.“
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com