U letnjim mesecima vazduhom krstari veliki insekt kojeg je narod zbog njegovih krhkih i prozirnih krila nazvao vilin konjic. Međutim, ovaj lepotan ne prevozi bića iz bajke na svojim krilima, niti je tako miroljubiv kako nam na prvi pogled izgleda. Vilin konjic je nemilosrdan grabljivac. Doduše, ljudima je veoma koristan, pošto se hrani komarcima i mušicama.
Kao i drugi insekti, i vilin konjic ima telo koje se sastoji od glave, toraksa i dugog abdomena od nekoliko delova. Ima tri para nogu i dva para dugih krila. Najsitniji primerak vilinog konjica živi u istočnoj Aziji i ima raspon krila od samo dva centimetra, dok su krila najkrupnijeg lepotana s Havaja čak 19 centimetara široka. Međutim, to nije ništa prema njegovom pretku, koji je imao krila raspona od 80 centimetara i živeo pre čak 300 milina godina – najvećem insektu koji je naseljavao našu planetu.
Mnogi veruju da vilin konjic živi samo jedan dan, ali to nije tačno. Zavisno od vrste i prirodnih uslova, ovi insekti žive od šest meseci do sedam godina. Kada odraste, vilin konjic napušta svoj vodeni dom i kreće u potragu za hranom. Pored komaraca i mušica, jede leptire, moljce i sitnije pripadnike sopstvene vrste. Jedna vrsta azijskog vilinog konjica grabi čak i paukove iz njihovih mreža. Tek nedavno je otkrivena sposobnost ovih insekata da prevare plen i stvore optičku iluziju da samo lebde u vazduhu, dok se, u stvari, ogromnom brzinom ustremljuju na žrtvu.
Ipak, i grabljivci imaju neprijatelje. Ribe i žabe vole da se zaslade nimfama, dok su odrasli insekti čest plen ptica. Da bi na vreme uočio neprijatelja, vilinom konjicu pomaže odličan vid. Dva krupna oka zauzimaju najveći deo glave ovog insekta. Samo oko sastoji se od mnoštva pločica, a vidno polje široko je skoro 360 stepeni. Kad uoči opasnost, može da odleti brzinom od skoro 15 metara u sekundi. Neki primerci obojeni su u kombinaciju žute i crvene ili crvene i crne kako bi ubedili neprijatelje da nisu za jelo.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com