Hor orguljaša

U rano jutro skrovitim šumama Novog Zelanda razleže se prelepa melodija, kakva se ne može čuti ni na jednom drugom mestu na svetu. To peva kokako – ptica kojoj preti izumiranje. Pre sto godina šume širom Novog Zelanda odzvanjale su od pesme svih ptica, a zatim su na ostrvu stigli doseljenici iz Evrope i počeli da krče šume kako bi obezbedili plodno zemljište.

Na Novom Zelandu danas živi manje od 400 parova ovih ptica. Pored jasne i glasne pesme, kokako se prepoznaje i po svetlo obojenom, mesnatom podgušnjaku. Ptice sa Severnog ostrva imaju plavi podgušnjak, dok je ovaj deo tela ptica s Južnog ostrva, koje se smatraju izumrlim, bio žute boje. Kokako ima perje tegetsive boje, dug rep i kratka krila.

Iako može da leti, to vrlo retko čini. Za kretanje koristi svoje snažne, vitke i duge noge, koje mu služe za trčanje i skakutanje s grane na granu. Ova ptica neobičnog imena jede lišće, cveće, voće i insekte. Živi na teritoriji od desetak hektara. Teritoriju štiti pesmom, a uljeze tera jureći za njima. Uglavnom peva u zoru. Kokako se tada pojavi na vrhu najvišeg drveta na svojoj teritoriji, mašući krilima i šireći rep. Zatim izvije vrat i ispušta glasove nalik mjaukanju i zujanju, pa tek onda zapeva. Na pesmu ubrzo stiže odgovor. Mužjak i ženka pevaju u duetu oko pola sata, a često im se pridruži i još neka ptica iz susedstva. Zbog svog kristalnočistog glasa, kokako se zove i ptica orguljaš.

Ove ptice komuniciraju kliktanjem, zujanjem, kricima i glasovima nalik na mačje. Parovi ostaju zajedno celog života. Razmnožavaju se sporo, što je jedan od najvažnijih uzroka njihovog postepenog izumiranja. Pored toga, ptice često završe i kao plen grabljivaca, kao što su mačke, pacovi, oposumi ili sokolovi. U posebnoj opasnosti je ženka, koja čak 50 dana leži na jajima. Zbog toga je broj mužjaka višestruko veći od broja ženki, pa je podmlatka svake godine sve manje.

Da bi se kokako spasao od izumiranja, prirodnjaci pokušavaju da odgaje što veći broj mladunaca u rezervatima, a svi primerci ove ptice koji žive u divljini obeleženi su prstenovima i stalno se nalaze pod nadzorom.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com