I ovo se jede

Doskora smo pod egzotičnim voćem podrazumevali samo ananas, kokos i banane, a onda su se ovi plodovi odomaćili i kod nas; toliko da su se epiteti neobičan i egzotičan počeli povezivati sa nekim drugim voćem koje raste u nekim dalekim zemljama. Kod nas ga viđamo po prodavnicama; krajnje je čudnog izgleda i ukusa, ali i neuobičajenog imena. Ovo su neki od tih primeraka.

U nešto manje poznato egzotično voće spada i alkekengi ili kikinger, neobično voće poreklom iz Perua. Plod je kiselkastog ukusa i veličine je trešnje, a uvijen je u suve dugačke listove. Sto grama peruanskih trešanja ima 38 kalorija i malu dozu vitamina C i mineralnih soli.

Karambola je zbog svog svilenkastog izgleda zvana još i zvezdano voće. Verovatno vam je poznata iz časopisa i sa televizije. Ima prijatan ukus, koji se odlično slaže uz slatka, ali i slana jela. Često se koristi za dekoraciju, jer isečena ima oblik zvezde. U sto grama ovog neverovatnog ploda nalaze se neznatne količine vitamina C i A. Takođe se procenjuje da sadrži i do 40 kalorija.

Fortunela je voće koje je poznatije pod imenom kineska ili japanska mandarina. Jede se neoljuštena, zajedno sa jarkonarandžastom korom, jer joj je kora slađa od samog jezgra – čudno, ali istinito. Bogata je vitaminom C, a sto grama ovog voća sadrži pedesetak kalorija. Takođe, odlično izgleda sečena napola u voćnoj salati, sama ili poslužena u brendiju i isečena na kolutove.

Litki ili kineska trešnja je, kako joj i ime samo kaže, poreklom iz Kine, ali se uzgaja i na Floridi i u Južnoj Americi. Ovaj plod, čiji ukus pomalo podseća na grožđe, karakterističan je zbog intenzivnog mirisa ruža; sadrži diskretne količine vitamina C, a bogat je šećerom.

Takozvano voće strasti je loptast, tamnocrven plod čija je unutrašnjost puna sitnog jestivog semenja. Po količini vitamina A, kalcijuma, gvožđa i fosfora ubraja se među najbogatije voće.

Babako je po obliku i veličini vrlo sličan paprici. Meso mu je vodeno, kiselkasto-slatkastog ukusa, što podseća na pomorandžu ili ananas. Bogat je vitaminom C i biljnim vlaknima koja potpomažu proces varenja.

Indijska smokva je rasprostranjena po celom Mediteranu. To je plod sakriven u bodljikavu koru, vrlo slatkog ukusa i visoke energetske vrednosti. Plod sadrži brojne semenke koje su odličan lek protiv dijareje.

Zato, zavirite u najbližu prodavnicu voća – možda se i tamo krije neki od ovih plodova i čeka baš na vas da otkrijete njegov zanosni tropski ukus.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com