Jedna maturska haljina izazvala nezapamćenu buru: „Kako možeš da obučeš ovo?“ (foto)

Fotografije sa proslave maturske veče u Juti, koje je jedna učenica objavila na Tviteru, izazvale su burnu raspravu na toj društvenoj mreži, nakon što je jedan korisnik optužio 18-godišnjakinju za ‘kulturno prisvajanje’.

https://twitter.com/daumkeziah/status/988115815068139520

Naime, korisnica Tvitera, Kezia, koja nije Kineskinja, objavila je prošle nedelje fotografije na kojima na proslavi mature pozira u tradicionalnoj kineskoj haljini (cheongsam ili qipao), što je Džeremi Lama podstaklo da joj odgovori: ‘Moja kultura nije tvoja prokleta maturska haljina’.

Lam je na Tviteru objasnio zašto su fotografije sporne. Rekao je kako je ‘qipao’ isprva bila uniforma za čišćenje kuća, a onda je postala simbol osnaživanja žena.

– U vreme kada su žene u Aziji bile ućutkivane, to je bio ne samo deo umetnosti već simbol aktivizma – napisao je.

– Ovaj komad odeće prgrlio je feminizam, samopouzdanje i jednakost polova kroz predivan izgled. Stil se potom proširio po celoj Aziji, a ova divna odeća postala je znak slobode žena – objasnio je mladić i dodao kako je ponosan na svoju kulturu i da ne dozvoljava da ona bude predmet američkog konzumerizma i ‘razonoda beloj publici što je jednako kolonijalnoj ideologiji’.

Međutim, priča se tu nije završila. Njegov kritični tvit objavljen u petak uveče privukao je stotine hiljada lajkova i desetne hiljada puta je retvitovan, i hiljade korisnika se tokom vikenda obrušilo na maturantkinju.

https://twitter.com/jere_bare/status/989981023076208640

I dok su neki predlagali Kezai da ukloni fotografije, ona je odbila.

– Svima koji su toliko negativni: Samo samo pokazivala poštovanje prema kineskoj kulturi. Neću obrisati fotografije jer nisam učinila ništa pogrešno već iskazala moju ljubav prema toj kulturi. Radi se o haljini. I predivna je – napisala je.

Debata se nastavila i dalje, te su neki od komentara bili:

– To nije u redu. Ja ne bih nosila tradicionalnu korejsku, japansku ili bilo koju drugu tradicionalnu haljinu, a ja sam Azijatkinja… Postoji istorija iza ove odeće – napisala je jedna korisnica.

– Ako ceniš i voliš našu kulturu, znala bi da je to tradicionalna haljina. A opet tvrdiš da je ‘samo haljina’. To je dokaz da ne pokazuješ poštovanje.

Drugi su, pak, stali u odbranu maturantkinje:

– Izgledaš prelepo i haljina je predivna. U kakvom lepom svetu živimo kada delimo kulturu i posebne stilove na drugim krajevima sveta, to predstavlja kulturu Zemlje i umetnost čovečanstva – napisala je jedna korisnica.

– Tinejdžerke prolaze kroz teške faze samoprihvatanja i drago mi je da je hiljade ljudi stalo na tvoju stranu… Nazvati ovu djevojku rasistkinjom jer je počinila težak greh kad je obukla kinesku haljinu na maturskoj večeri…’ – napisao je drugi korisnik.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com